אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מלניק: "אין כלכלן רציני שתומך בהצעת החוק הזו" צילום:דימיטרי שבצ'נקו

מלניק: "אין כלכלן רציני שתומך בהצעת החוק הזו"

בין הגורמים החיצוניים שעשויים לקבל הזמנה לדבר מול ועדת הכספים בגנות הצעת חוק 0% מע"מ לרכישת דירה ראשונה עומדים 14 כלכלנים בולטים ממוסדות אקדמיים שונים בארץ

06.07.2014, 06:45 | עמרי מילמן
בין הגורמים החיצוניים שעשויים לקבל הזמנה לדבר מול ועדת הכספים בגנות הצעת חוק 0% מע"מ לרכישת דירה ראשונה עומדים 14 כלכלנים בולטים ממוסדות אקדמיים שונים בארץ, ששלחו בשבוע שעבר מכתב גלוי לוועדה עם מסר ברור: "ההצעה היא הצעה גרועה שאינה פועלת לצמצום עודף הביקוש בשוק הנדל"ן, ואף עלולה להחריף עוד את בעיית מחירי הדיור".

מומי דהן, צילום: עמית שעל מומי דהן | צילום: עמית שעל מומי דהן, צילום: עמית שעל

במכתב מפרטים בקצרה הכלכלנים, ובהם הפרופסורים מומי דהן, אבי בן בסט, עומר מואב, צבי אקשטיין, מישל סטרבצ'ינסקי וראובן גרונאו, כי מהלך כזה עלול ליצור השקעת יתר בנדל"ן למגורים, כי העלות הכוללת שלו תגיע בתוך עשור לעשרות מיליארדי שקלים וכי הדבר עלול לעודד תכנון מס אגרסיבי שיוביל לכך שחלק נכבד מההטבה יגיע בסופו של דבר לידי הקבלנים.

דהן, שיזם את המכתב, סיפר ל"כלכליסט" כי פנה למספר מצומצם של כלכלנים מלכתחילה, אך לאחר המכתב קיבל פניות רבות של כלכלנים ואקדמאים בארץ ובחו"ל שתמכו במכתב וציינו כי אם היו פונים אליהם היו שמחים לחתום עליו גם כן, ובהם גם כלכלנים במוסדות ציבוריים.

כך למשל, פרופ' ערן ישיב מבית הספר לכלכלה באוניברסיטת תל־אביב, שאינו חתום על המכתב, סיפר ל"כלכליסט כי הוא מברך על היוזמה. "אני מסכים עם הכתוב בה, אך בחרתי שלא לחתום משום שאני מאמין שיש לדחוף לרפורמה רצינית יותר במערכת המס", אמר.

גם פרופ' רפי מלניק, חבר הוועדה המוניטרית בבנק ישראל ומשנה לנשיא לעניינים אקדמיים במרכז הבינתחומי בהרצליה, סיפר ל"כלכליסט" כי הוא תומך במכתב, ואף ציין בפני פרופ' דהן כי היה צריך לפנות גם אליו. "למען האמת, לא נתקלתי באף כלכלן רציני שתומך בהצעת החוק הזו", אומר מלניק.

מלשכת שר האוצר נמסר כי "תוכנית 0% מע"מ היא חלק אחד בתוך תוכנית דיור רחבה שמטפלת הן בצד ההיצע והן בצד הביקוש. אנחנו מכבדים את מגוון הדעות הנוגעות לתוכנית, אך נמשיך לקדם תוכניות שיאפשרו לזוגות צעירים לרכוש דירה, גם אם זה לא עולה בקנה אחד עם דעתם של חלק מהכלכלנים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
0% מע"מ דירה = הטבה לבני עשירים + אי-גיוס בני עניים
החוק שיזם יאיר לפיד בענין מע"מ בשעור 0% על דירה הנקנית מקבלן- חוק זה מפלה לרעה בני עניים (שאינם יכולים לקנות דירות מקבלן) לעומת בני עשירים. ההפליה מגדילה את הפער שביניהם, כלומר את אי-שוויון ההזדמנויות שבפניהם, בסכום של עד 280 אלף שקל. הפליתם לעומת בני עשירים שלא שרתו בצבא היא רק בסכום 166 אלף שקל = 17.5% כפול 950,000 אבל אם בני עניים ישרתו בצבא, אז הם "יתוגמלו" על שרותם בכך שהשרות יגדיל את ההפליה שגלומה בחק זה בינם לבין עמיתיהם לשרות בעוד 114 אלף שקל = 17.5% כפול (1,600,000-950,000). פער בהזדמנויות, על אף שלכאורה אינו שולל כסף מאיש, מביא הפסד לבני עניים כיון ששוק העבודה הוא תחרותי. בתחרות "הכסאות המוסיקליים" שנוהגת בו מפסידים המוחלשים. הפער הנוסף שיפער ע"י חוק זה ישפיע, למשל, על מדת ההשכלה או על מדת ההכשרה המקצועית של המתחרים. השר שמכר לצבור הבטחת "שוויון בנטל", עתה, המציא שיטה מקורית להגדלת אי השוויון. בכך, אולי סיפק השר לבני עניים (לרבות אברכים) צדוק להשתמטות משרות בצבא: יוכלו לטעון שאם המדינה משתמשת בשרותם בצבא כבאמצעי להגדלת אי השוויון לרעתם ולהקטנת הכנסותיהם כנ"ל אז זכותם היא להקטין את אי השוויון ע"י נצול 3 השנים ללמוד אוטודידקטי (אברכים- שפור כשוריהם הקוגניטיביים ע"י למוד גמרא), צבירת נסיון, צבירת הון התחלתי וכד'. צריך לתגמל את חילי הסדיר בדרך אחרת: הפליה לטובתם בשעור מס הכנסה, לכל ימי חייהם.
יש עתיד לעשירים  |  06.07.14