אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות ני"ע מעכבת את עסקת בעלי העניין של בלווטניק בגולף

רשות ני"ע מעכבת את עסקת בעלי העניין של בלווטניק בגולף

אסיפת בעלי המניות של גולף, שהיתה אמורה להתקיים היום ולאשר את המכירה של חברת כיתן ההפסדית, נדחתה ל"מועד לא ידוע". הסיבה: בקשתה של רשות ני"ע לקבל הבהרות לרכישה, שבעקבותיהן גולף צריכה לפרסם פרטים נוספים על העסקה

06.07.2014, 08:45 | גיל קליאן

אסיפת בעלי המניות של גולף שהיתה אמורה להתקיים היום ולאשר את עסקת בעלי העניין — אשר במסגרתה גולףתרכוש את חברת כיתן — בוטלה. בסוף השבוע החברה דיווחה כי האסיפה נדחית ל"מועד לא ידוע", כאשר הסיבה לדחייה היא בקשתה של רשות ני"ע לקבל הבהרות לעסקה, ובעקבות כך גולף צריכה לפרסם פרטים נוספים על עסקת הרכישה. במסגרת העסקה חברת גולף הציבורית אמורה לרכוש מבעלת השליטה שלה, חברת כלל תעשיות הפרטית, את הפעילות ההפסדית של כיתן תמורת 11 מיליון שקל.

הרכישה מסיימת את החשיפה של כלל תעשיות (בבעלות לן בלווטניק) לעסקיה ההפסדיים של כיתן – שסיימה את 2013 עם הפסד של 2מיליון שקל, ומאז 2009 רשמה הפסד נקי של 84 מיליון שקל – ומעבירה את החשיפה הזאת לגולף, שם בלווטניק הוא בעל השליטה (62%) ושאר האחזקות בידי הציבור. מכיוון שמדובר במכירה של בעל שליטה, העסקה צריכה לקבל את אישור בעלי מניות המיעוט בגולף לפני שתצא לפועל.

העסקה כוללת כמה מנגנונים, שנועדו לממש את יתרת הנכסים של כיתן שלא ישמשו את גולף. מדובר בפעילות כיתן בחו"ל ובמכונות שנשארו במפעל של כיתן (שנסגר בסוף 2012) הממוקם בדימונה. בדיווח על דחיית האסיפה נכתב כי התמורה ממכירת הפעילות בחו"ל והמכונות, שאמורה להתבצע עד מסירת כיתן לידי גולף, אמורה לכסות את יתרת החובות של כיתן כלפי הבנקים וכלפי כלל תעשיות. כאשר אם תמורת המכירה לא תספיק, כלל תעשיות אמורה להזרים הון נוסף לחברה לפני מכירתה.

בעסקה ישנם גם מנגנונים נוספים שעלולים להעלות או להוריד את סכום הרכישה שישולם על ידי גולף. למשל, נקבע כי ביום השלמת העסקה ייערך מאזן מחודש לכיתן, כאשר ההפרש בין ההון החוזר שלה במועד השלמת העסקה לבין ההון החוזר בסוף חודש מרץ יכול להשפיע על התמורה. אם ההון החוזר בעת השלמת העסקה יהיה גדול יותר, לעומת ההון החוזר של סוף מרץ, גולף תצטרך להוסיף את ההפרש לתשלום. כמו כן, המאזן יבדוק את ההתחייבויות של כיתן לעובדים, ואם ההתחייבויות יפחתו בין סוף מרץ לבין תאריך השלמת העסקה, גם במקרה זה גולף תוסיף את ההפרש לתמורת המכירה.

לן בלווטניק לן בלווטניק לן בלווטניק

ההחלטה על תנאי ההסכם והתמורה גובשה על ידי ועדת דירקטורים של גולף, שכללה את הדח"צים בזיל גמזו ורות רלבג, לצד הדירקטורית איריס בק. כחלק מעבודת הוועדה נבחרה חברת דלויט להעריך את השווי של כיתן. דלויט קבעה כי שווי החברה הוא 11.7 מיליון שקל, כאשר את המו"מ הסופי של כלל תעשיות על המחיר ניהלו גמזו יחד עם יו"ר גולף, אהרון מידן.

עסקת כיתן הנה השלישית בשרשרת של ארבע עסקאות בעלי עניין מצד בלווטניק, בתוך פחות משנה וחצי. על העסקה האחרונה דווח בסוף יוני, ובמסגרתה כלל אנרגיה הפרטית תיכנס כשותפה בתחנת הכוח שתוקם בנייר חדרה הציבורית, שבשליטת בלווטניק. לכך קדמו שתי עסקאות אחרות: מחיקת כלל תעשיות מהמסחר, כשבעלי מניות המיעוט טענו לקיפוח, ומכירת שלוש חברות ביומד פרטיות של בלווטניק לכלל ביוטכנולוגיה הציבורית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות