אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל מגביל את חלוקת המתנות המפתות של הבנקים צילום: מיקי אלון

בנק ישראל מגביל את חלוקת המתנות המפתות של הבנקים

בנקים וחברות כרטיסי אשראי יוכלו להציע ללקוחותיהם הטבה הנושאת אופי בנקאי, ולא הטבה שאינה בנקאית ובפרט כזו שכובלת את הלקוח בהסכם למשך זמן מסוים

06.07.2014, 12:35 | תומר ורון

בנק ישראל פרסם היום (א') הנחיה המגבילה את היכולת של הבנקים לחלק מתנות לצורך פתיחת חשבון. בבנק ישראל החליטו להוציא את ההנחיה החדשה בגלל החשש כי המתנות המפתות שמחלקים הבנקים וחברות כרטיסי האשראי לצורך משיכת לקוחות ופתיחת חשבונות מעוותת את היכולת של הלקוח לבחון את ערך המוצר עצמו ואת המחיר המוצע לו.

"קיים צורך בקביעת כללים ברורים ואחידים אשר יאפשרו ללקוחות להשוות בין השירותים והמוצרים הבנקאיים המוצעים להם, תוך אפשרות להבחין בין ערך ההטבות שאינן בנקאיות ובין ערך השירותים הבנקאיים, ובמטרה לסייע להגביר את התחרות במערכת הבנקאית על מחירי השירותים הבנקאיים", נכתב הנחיה החדשה של בנק ישראל. 

במסגרת ההנחיה נקבע, כי בנקים וחברות כרטיסי אשראי יוכלו להציע ללקוחותיהם הטבה הנושאת אופי בנקאית כמו למשל הפחתה או פטור בתשלום עמלות, הפחתה או תוספת בריבית ושינוי בתנאי תשלום. מנגד, הבנקים לא יוכלו להציע מתנה או הטבה שאינה בנקאית ובפרט כזו שכובלת את הלקוח בהסכם למשך זמן מסוים. או בשירות כלשהו.

עם זאת מציין המפקח בהוראה כי הבנק יוכל להעניק "חפץ קטן וסמלי לצורכי שיווק", אך אינו מגדיר מה נחשב לחפץ קטן. כמו כן, הבנקים יוכלו להמשיך להציע ללקוחות כסף בעת פתיחת חשבון אך בתנאי שלא יתנו זאת במחויבות מצד הלקוח לתקופה מסוימת.

אילוסטרציה, צילום: shutterstock אילוסטרציה | צילום: shutterstock אילוסטרציה, צילום: shutterstock

ההוראה עוסקת גם בסוגיית כרטיס האשראי המתגלגל – כרטיס שעלותו ללקוח גבוהה מאוד עקב ריביות גבוהות (CalChoce של כאל, Multi של לאומי קארד או More של ישראכרט). בבנק ישראל רוצים להבטיח כי לקוח שייבחר בשירותי כרטיס האשראי המתגלגל (כרטיס שמאפשר לבחור את סכום החיוב בכל סוף חודש ואת היתרה לגלגל לחודש הבא – ת"ו) מתוך עניין בשירות עצמו, ולא בכדי לזכות בהטבות לא בנקאיות המוצעות כחלק משיווק המוצר.

"מטרת התיקון היא לקבוע כללים ברורים ואחידים אשר יאפשרו ללקוחות להשוות בין השירותים והמוצרים הבנקאיים המוצעים להם, תוך אפשרות להבחין בין ערך ההטבות שאינן בנקאיות ובין ערך השירותים הבנקאיים", ציין דודו זקן, המפקח על הבנקים בבנק ישראל, עם פרסום ההנחיה. "כמו כן, התיקון בא להבטיח כי הלקוחות יוכלו להעביר את פעילותם מתאגיד בנקאי אחד למשנהו, במטרה לשפר את התנאים המוצעים להם, ללא חסם שנוצר כתוצאה מהטבה לא בנקאית או 'מתנה' שניתנה להם בעבר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות