אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה אישרה הטבת מס לקריית הסייבר בבאר שבע צילום: אימג'בנק, Gettyimages

נחשף בכלכליסט

הממשלה אישרה הטבת מס לקריית הסייבר בבאר שבע

על פי החלטת הממשלה, חברות הסייבר הפועלות במתחם יזכו להטבה בגובה של כ-20% מהסכום שהמעסיק חייב לנכות מההכנסה של העובד. בדרג המקצועי באוצר התנגדו למהלך, אולם השר לפיד הצביע בעד

06.07.2014, 16:32 | רוני זינגר ומאיר אורבך

למרות התנגדות הדרג המקצועי במשרד האוצר, השתכנע הבוקר (א') שר האוצר יאיר לפיד להצביע בעד מתן הטבת מס משמעותית לחברות שיעבדו מתוך קריית הסייבר שהוקמה בבאר שבע - כפי שנחשף ב"כלכליסט". לאחר הצבעתו של לפיד, אישרה למעשה הממשלה פה אח  את מתן ההטבה הייחודית ויוצאת הדופן למתחם המסחרי שיפעל בבאר שבע. לפיד הצביע בעד אחרי שהוסכם כי החוק יעוכב ב-60 ימים במהלכם יוכנסו שינויים שיוסכמו גם על משרד האוצר.

קראו עוד בכלכליסט

הבוקר, ההצעה הובאה בפני הממשלה ולפיה יזכו החברות הפועלות מתוך קריית הסייבר להטבת מס בגובה של כ-20% משכרם של עובדיהם. כלומר, הפחתת סכום המס ב-20% מהסכום שהמעסיק חייב לנכות מההכנסות של אותו עובד. הטבת מס כזו קיימת רק בעוד מקום אחד בישראל - באילת, אך שם גובה המשכורות נמוך יותר ובכל מקרה אין מדובר בהטבה שניתנה רק עבור מתחם בודד - קריית הסייבר בבאר שבע, ולא לשאר העסקים בעיר, גם אם יעסקו בתחום הסייבר.

משרדי חברת גב-ים שהקימה את פארק הסייבר, צילום: מיטלברג דיאגו משרדי חברת גב-ים שהקימה את פארק הסייבר | צילום: מיטלברג דיאגו משרדי חברת גב-ים שהקימה את פארק הסייבר, צילום: מיטלברג דיאגו

לקראת הדיון בממשלה התבקש היועץ המשפטי של משרד האוצר, עו"ד יואל באריס, להגיש חוות דעת משפטית בעניין. הוא יצא בחריפות נגד ההצעה, והדגיש את חוסר השיוויון המגולם בה: "מתן הטבת מס נקודתי לאזור נקוב מעוררת קושי משפטי. מתן הטבה כזו באזור גיאוגרפי תחום, הנתון כולו לחברה מסחרית אחת, כך שרק מי שמתקשר עם אותה חברה יהיה זכאי להטבה מעוררת קושי משפטי של ממש", כתב.

החברה המסחרית המדוברת היא "גב-ים" מבית IDB, שהקימה את פארק הסייבר הלאומי. באריס הוסיף בחוות דעתו כי הטבת המס מחייבת חקיקה נוספת שתמנע "חשש לשימוש לרעה" במעמד שנותנת החלטת הממשלה ל"גב-ים"..

הרציונל העומד בבסיס החלטת הממשלה נעוץ בכך שעל המדינה לפתות את החברות הגדולות העוסקות בתחום הסייבר להטריח את עצמן ולהגיע לנגב. כך אמר היום מנכ״ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר: "הטבת המס שמתמקדת בעידוד חברות להגנת סייבר להגיע לבאר שבע ולדרום היא קריטית בשלב זה שבו ישראל ממצבת את עצמה בתחום הסייבר ומתחרה מול מדינות אחרות על חברות בינלאומית״.

ראש מטה הסייבר הלאומיף אביתר מתניהף אמר כי הכוונה היא להעסיק כ-3,000 איש בתוך כעשור. כאמור, על פי ההחלטה, עבור מספר המועסקים הזה יזכו החברות שיעסיקו אותן להטבת מס של 20% משכר העובדים. בחודשיים הקרובים יעשו שינויים בהצעת החוק שאמורים לצמצם את מידת אי-השיוויון בבסיס מתן ההטבה, ואולם עד כה לא ברור כיצד הדבר יעשה.

רבים עדיין לא מכירים את מרכז הסייבר בבאר שבע

קדמה להטבת הסייבר עבודת מחקר שעשתה פירמת רואי החשבון והייעוץ דלויט. במחקר שבמסגרתו פנתה הפירמה לעשרות מנהלים ברחבי העולם לבדוק את עמדתם לגבי הקמת מרכז סייבר בישראל. המחקר ששימש בסיס להחלטת הממשלה אמרו רבים שאינם מכירים את באר שבע ויודעים עליה כמרכז סייבר.

בשיחה עם "כלכליסט" אומר עידן אורמן, מנהל האסטרטגיה למגזר הציבורי בדלויט: "אנחנו מבינים את הצורך של הממשלה בשיפור את האטרקטיביות של ישראל בעיני חברות סייבר מובילות מהעולם. על בסיס מחקר שביצעה טריגר פורסייט מהפירמה שלנו עבור הממשלה, ושימש בין היתר כרקע להחלטת הממשלה שעברה היום, נמצא ש 35% בלבד מהחברות המובילות בעולם רואות בישראל יעד מועדף להקמת מרכז מחקר".

אורמן הוסיף: "לדברי החברות שנדגמו במחקר, ישראל מתמודדת כתף אל כתף עם שורה של מדינות על הבכורה כיעד מועדף למיקום מרכז סייבר, זאת לאור יוקר הפעילות בישראל. לגבי ההעדפה של סייברספארק בבאר שבע המצב אף בעייתי יותר, כאשר מחצית מהחברות לא הכירו כלל את המיזם הלאומי המוקם בבירת הנגב, ואמור לספק קרקע פורייה למו"פ שתשלב נוכחות של אקדמיה, תעשיה וצבא במתחם אחד. ב 2-3 השנים הקרובות יתגבשו מוקדי הסייבר העולמיים, וכיוון שקרית התקשוב לא צפויה לעבור בשנים אלה לבאר שבע, האטרקטיביות של באר שבע עדיין דורשת חיזוק במפת התחרות הגלובאלית ע"י צעדי מדיניות שונים של הממשלה ובאר שבע עצמה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות