אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לקראת חוק 0% מע"מ: השמאי הממשלתי גייס 100 שמאים צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

לקראת חוק 0% מע"מ: השמאי הממשלתי גייס 100 שמאים

השמאים, שגויסו מהמגזר הפרטי, יקבעו את מחירי הדירות הממוצעים הזכאים להטבת המס בכ־1,000 גושים. היעד: רשימת מחירים עד 15 בספטמבר

07.07.2014, 06:53 | עינת פז-פרנקל

השמאי הממשלתי הראשי במשרד המשפטים טל אלדרוטי גייס יותר ממאה שמאים מהמגזר הפרטי, שיתחילו לעבוד בשבוע הבא על קביעת מחירי הדירות הממוצעים בכל גוש במסגרת חוק המע"מ שצפוי להגיע לקריאה ראשונה בכנסת השבוע, כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

ביום חמישי ערך אלדרוטי כנס הדרכה ראשון לשמאים, שיעבדו תחת אייל מידן, סגן השמאי הממשלתי, שמונה למנהל הפרויקט. עלות השמאים מהמגזר הפרטי נאמדת במיליון עד 2 מיליון שקל, שתוקצבו במסגרת 2.4 מיליארד שקל שיעלה חוק המע"מ במתכונתו הנוכחית.

השבוע צפויה להגיע לקריאה ראשונה בכנסת הצעת החוק מע"מ בשיעור 0% לרוכשי דירה ראשונה מקבלן, שבמסגרתה יקבלו זוגות צעירים הטבה בשווי עשרות ואף מאות אלפי שקלים ברכישת דירה חדשה. בחודשים הקרובים יהיה על השמאי הממשלתי לקבוע את המחיר הממוצע למ"ר לדירות בכל אזור, שממנו ייגזר רף הטבה עליון לכל גוש. 1.6 מיליון שקל הוא רף ההטבה הארצי העליון (למי ששירת בצבא), אך כשיתפרסמו מחירים ספציפיים בכל אזור בארץ, הצפי הוא שבפריפריה הערכים יהיו נמוכים מכך.

שמאי מקרקעין שנכחו בכנס סיפרו ל"כלכליסט" כי השמאים שאותרו לצורך המשימה הם בעלי רישיון, רובם עובדים עם בנקים למשכנתאות ומתמחים בגזרת המגורים באזורים הספציפיים שאליהם יידרשו. במסגרת ההדרכה הם קיבלו הסבר על שיטת חישוב המחיר הממוצע במסגרת חוק המע"מ, והוגדרו להם משימות ובהן בקרה על נתונים ממוחשבים, המלצה על פיצול אזורים גיאוגרפיים בשל שונות מחירים, ועבודת שמאות נכסים מסורתית.

לדברי השמאי אוהד ורטש מבאר שבע, "קיבלתי הזמנה להדרכה שבה הוסבר כי עליי להיות זמין לעבודה במהלך הקיץ וחגי תשרי, וכי לוח הזמנים צפוף מאוד", והוסיף "אם המדינה צריכה אותך ופנו אליך אישית, לא ראוי לסרב".

השמאי הממשלתי, טל אלדרוטי. לוח זמנים צפוף, צילום: אוראל כהן השמאי הממשלתי, טל אלדרוטי. לוח זמנים צפוף | צילום: אוראל כהן השמאי הממשלתי, טל אלדרוטי. לוח זמנים צפוף, צילום: אוראל כהן

בהצעת החוק נקבע כי השמאי הממשלתי יפרסם את הערכים הממוצעים למ"ר בדירות, שמהם תיגזר תקרת ההטבה לכל גוש בתוך 45 ימים מיום פרסום החוק ברשומות. בהנחה שהחוק יעבור עד תחילת אוגוסט, יצטרך השמאי הממשלתי לפרסם את הרשימה המפורטת עד 15 בספטמבר.

עוד נודע ל"כלכליסט" כי השמאי הממשלתי יקבע את המחיר הממוצע בכ־1,000 גושים מתוך 27 אלף גושים בישראל. כ־9,000 גושים נחשבים למרכזים עירוניים, ומתוכם יבדוק השמאי הממשלתי את 1,000 הגושים שבהם יש פעילות בנייה ענפה למגורים. לפי הצעת החוק, רוכש דירה או קבלן בניין שייבנה בגוש שלא נדגם על ידי השמאי הממשלתי, יצטרך לפנות אליו כדי שיקבע עבורו את הערך למ"ר על מנת לזכות בהטבת המע"מ.

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "לאור סד הזמנים הקצר ומתוך הבנה כי אין טעם להשקיע תשומות, זמן ואנרגיה בגושים בהם לא צפויה בנייה חדשה למגורים בקרוב, נקבע מנגנון המפרט באילו גושים תבוצע בדיקה יזומה על ידי השמאי הממשלתי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
קביעת מחירי הדירות ע"י השמאי הממשלתי כתנאי לקבלת מע"מ 0
האוצר הנחה את השמאים לקבוע מחיר מ"ר לדירה ע"פ התחשיב: הפחתה של 20% מהמחיר המכירה הממוצע של מ"ר דירה בכל אזור בשנתיים האחרונות... הואיל והקבלנים מרוויחים כ- 8% - 10% ממחיר הדירה, ההחלטה לקבוע מחיר מקסימום של 80% מחירי הדירות שנמכרו באזור ,היא החלטה שמחייבת את הקבלנים להוריד איכויות בדירות או להפסיד ... ההחלטה של משרד השיכון לקבוע מפרט מפואר לדירות, מביאה למצב שבו או שהקבלנים יזייפו או שהם יפסידו כסף על כל דירה שתימכר עם מע"מ 0 .... בקיצור הממשלה מייצרת שוב בלגן רציני וזאת בעלות ביזבוז של כ- 5,000,000,000 שקל מכספי הציבור ... רוב הקבלנים הבינו את הבעיה והחליטו להמתין ולראות מה יהיה .... התוצאה, ירידה תלולה בהתחלות הבניה בישראל ... מה זה יעשה .... צמצום ההיצע יעלה שוב את המחירים ...
הנגידה צודקת  |  07.07.14
11.
אתה לגמרי טועה
יש שתי דירות: 1. נמכרת ב 80% ממחיר המקסימום במכירה מוקדמת ו 100% בשלב האיכלוס 2. נמכרת ב 100% ממחיר המקסימום במכירה מוקדמת ו 120% בשלב האיכלוס ל(1) אולי "משתלם" לחכות לשלב האיכלוס, אבל לאור עודף הביקוש בישראל יהיה די קשה למצוא דירות כאלה. את (2) הצעירים יצטרכו דווקא לרכוש "על הנייר" כי בשלב האיכלוס הן כבר לא יעמדו ברף ההטבה. מחירן של שתי הדירות לא יהיה "מקובע" אלא אם יש חולשה בביקושים, ואז המחיר ירד לכיוון של אופציה 1...
ל 3  |  07.07.14
לכל התגובות