אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי ארבע שנים: נפתח המשפט של אמבלייז נגד אפל צילום: גטי אימג'

אחרי ארבע שנים: נפתח המשפט של אמבלייז נגד אפל

החברה הישראלית תובעת את הענקית האמריקאית על הפרת פטנטים בתחום הסטרימינג. אפל בתגובה על אמבלייז: "כשלון שמנסה לפצות על חוסר הצלחתו בבית המשפט"

07.07.2014, 11:05 | אסף גלעד

רק לפני כשבוע, ארבע שנים לאחר שאמבלייז, חברת הסלולר הישראלית, הגישה את תביעת הענק שלה כנגד אפל האמריקאית, נפתח המשפט בבית המשפט המחוזי בסאן חוזה. לטענת אמבלייז, בעבר חברת סלולר זוהרת שהקים אלי רייפמן, שהשתחרר לאחרונה מהכלא לאחר שהורשע במרמה, אפל עודדה את שותפותיה לעבור להשתמש בטכנולוגיית סטרימינג, ובכך גרמה להפרה מסיבית והמונית של פטנט מבית החברה הישראלית.

קראו עוד בכלכליסט

לפי אמבלייז, היא הציגה לראשונה טכנולוגיית סטרימינג וידאו עובדת כבר ב-1998, כאשר אפשרה שידור חי מהבית הלבן למכשירי קצה. החברה גם טוענת כי הפטנט שלה בתחום אושר ב-2002. אפל, עוד טוענת החברה הישראלית, החלה לעבוד על פיתוח דומה רק ב-2007, וב-2009 הטמיעה אותו במגוון מכשיריה - תוך הפרה של הפטנט של אמבלייז. "הפיתוח של אפל אינו יותר מאשר הפתרון של אמבלייז תחת שם אחר" אמר מרטין פבוונה, עורך הדין של אמבלייז.

אלי רייפמן, מייסד אמבלייז. הודח מתפקידו בחברה לאחר שהורשע במרמה, צילום: עמית שעל אלי רייפמן, מייסד אמבלייז. הודח מתפקידו בחברה לאחר שהורשע במרמה | צילום: עמית שעל אלי רייפמן, מייסד אמבלייז. הודח מתפקידו בחברה לאחר שהורשע במרמה, צילום: עמית שעל

בתגובה, עודך הדין של אפל הממונה על התיק, מארק פאולר, כינה את אמבלייז מול חבר המושבעים כ"כשלון שמנסה לפצות על חוסר הצלחתו בבית המשפט". הוא הוסיף: "אמבלייז יצרה ומכרה רכיבי אודיו. היא ניסתה למכור את הטכנולוגיה שלה לספקיות תקשורת אלחוטית, ולאחר מכן ליצרניות טלפונים, כאשר היא נכשלת פעם אחר פעם".

 

אמבלייז טענה בעבר כי היא מבקשת לקבל מאפל עמלות ממכירותיה על כל המכשירים המכילים את טכנולוגיית הסטרימינג של אפל (כגון מכשירי אייפון, אייפד, אייפוד וחלק נכבד מהמחשבים הניידים, הנייחים וממירי הטלוויזיה של אפל), אלא שאפל עצמה חשפה במסמכים שהגישה בתחילת יוני לבית המשפט כי אמבלייז מתכוונת לבקש מחבר המושבעים שיפסקו לה פיצויים בסכום של 544 מיליון דולר.

השופט המחוזי המנהל את המשפט, פול גריוואל, קבע כי אמבלייז מוגבלת לדון בשבע הפרות בלבד, למרות שהחברה הישראלית העלתה לדיון ב-14 הפרות בסך הכל. בית המשפט גם קבע באפריל האחרון כי אפל לא פעלה בכוונה תחילה על מנת להפר את הפטנט, מה שמוריד את גובה הפיצויים המקסימלי שאמבלייז יכולה לדרוש, אם כי גם פסק כי אפל ידעה על הטכנולוגיה של החברה הישראלית, מה שיכול להקל על התביעה להוכיח את טענותיה.

מחצית מההפרות שאמבלייז העלתה נפסלו בגלל אי יכולתה להוכיח אותן. המשפט יעסוק אם כך בטענות לפיהן אפל הביאה אתרי תוכן ואפליקציות גדולים כמו אלה של ליגת הבייסבול האמריקאית ורשת הספורט ESPN, לעשות שימוש בטכנולוגיה המפירה את הפטנטים של אמבלייז.

בית המשפט בסן חוזה אינו זר לאפל, המנהלת בו תביעה נוספת - הפעם מדובר בתביעה ההדדית המתוקשרת היטב בינה ובין סמסונג, בה נמצא כי סמסונג אשמה בהפרת מספר פטנטים של אפל. ענקית האלקטרוניקה האמריקאית מנסה כעת למנוע את המכירות המקומיות של מספר דגמי מכשירים של סמסונג. גם אמבלייז מצידה מנהלת בבית המשפט בסן חוזה מהלכים משפטיים נוספים, כאשר היא גם תובעת את מיקרוסופט על הפרת אותו פטנט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות