אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אורי אריאל: הטבת מע"מ 0% בנדל"ן היא דבר שלא יגמר לעולם צילום: ענר גרין

אורי אריאל: הטבת מע"מ 0% בנדל"ן היא דבר שלא יגמר לעולם

שר השיכון אמר בכנס לשכת רואי החשבון באילת, "האם אי פעם מישהו הצליח לשנות את מע"מ 0% על פירות וירקות או על אילת? תמיד מעלים את האפשרות ובסוף האוצר נכנע"

07.07.2014, 11:11 | עמרי מילמן

"האוצר מעריך שעלות חוק המע"מ 0% הוא 2.4 מיליארד שקל, אך אני מעריך שאחרי ועדת כספים זה יוכל אפילו לעלות מעל 3 מיליארד שקל. לעומת זאת מחיר מטרה זה לא מתקציב המדינה, ואפשר להפסיק את זה מחר בבוקר דרך הפסקת שיווק. האם אי פעם מישהו הצליח לשנות את מע"מ 0% על פירות וירקות או על אילת? תמיד מעלים את האפשרות ובסוף האוצר נכנע. זה אירוע שלא יגמר לעולם, האם זה טוב? ימים יגידו", כך אמר שר השיכון אורי אריאל בכנס לשכת רואי החשבון באילת.

קראו עוד בכלכליסט

בנוגע למהלכי הממשלה בתחום הדיור אמר שר השיכון: "לא היתה ממשלה בעבר, ששמה בשנה כ-3 מיליארד שקל על מע"מ, 1.5 מיליארד על מחיר מטרה. כמיליארד שקל על נתיב לדירה ועוד מיליארד שקל על חסמים. זה מסתכם בכ-6 מיליארד שקל. בעבר היה פטיש גדול, קטן, אבל לא הייתה שום תוכנית, התשובה המרכזית, היא השיווקים.

"שתי התוכניות (מע"מ אפס ומחיר המטרה) הן כאלה שיש לראותן משולבות, יש בניהן קשר. לדוגמא - במע"מ יכולים ליהנות רק מי שהוא חסר דיור בהגדרתו, במחיר מטרה יכולים ליהנות גם כאלה וגם כאלה, היא פתוחה גם למשפרי דיור".

לגבי מחיר המטרה, אמר אריאל כי תוכנית זו לא זקוקה לחקיקה. "היות וזה לא בחקיקה, אז אנחנו יכולים לשווק כל שנה בין 10 ל-12 אלף יחידות דיור. ב-2015 המחירים ירדו. המגמה היא זו שקובעת, כי שוק הדירות כמו שוק בכלל מושפע מאד מהקהל, לא רק ממתמטיקה", אמר שר השיכון.

"אנחנו בעלייה בכל המדדים - בשווקים, בהתחלות בנייה, היתרי בנייה וכו'. הבעיה היא שאנחנו באוברדרפט של עשור. כשלא מתכננים אין מה לשווק. לכן גם בתחום התכנון, יש ועדות שמקצרות בכחצי מהזמן ואולי יותר כדי להוציא תב"עות. מה שלקח בעבר 7-6 שנים לוקח שנתיים, וזה לוקח שנתיים כי צריך לתת זמן לציבור, ולירוקים, וטוב שנותנים להם זמן. כל הצעה שתגיע לשולחני תבדק ותבחן ברצינות".

יאיר לפיד ואורי אריאל (ארכיון), צילום: נמרוד גליקמן יאיר לפיד ואורי אריאל (ארכיון) | צילום: נמרוד גליקמן יאיר לפיד ואורי אריאל (ארכיון), צילום: נמרוד גליקמן

"היה ויכוח אם יש אזרחים סוג ב', אני אמרתי שלא יפגעו שלא לצורך לא בערבים ולא בחרדים ולא באף אחד אחר. יש מקום לתת ההעדפה למי ששירת בצבא ובשירות הלאומי. בדקתי - יש מספיק מלאי מ-950 אלף שקל, נכון, ,לא בתל אביב אלא ברמלה, לוד, באר שבע, קרית גת. במחיר מטרה אין הגבלה בכלל, ולכן יש מקום לתעד את מועד יציאתם", אמר אוריאל.

בנוגע לדיור הציבורי אמר שר השיכון: "גרים בו אנשים במצב סוציואקונומי לא קל. יש משפחות בישראל שלא מתחילות את החודש אפילו. הן באות למכולת בתחילת החודש ויש להן חוב שהן לא יודעות איך לשלם. עמידר, חברת הנדל"ן הכי גדולה בארץ, מחזיקה נכסים באזורי ביקוש, אפשר להשביח את הנכסים ולמכור, לפצות את הדיירים ולקנות עוד דירות. זה נותן לאנשים מעמד של בעלי בתים, זה נותן להם ביטחון. על כל 4 דירות שאנחנו מוכרים, אנחנו יכולים לקנות אחת. בהנחה שנמכור 4,000 נוכל לקנות 1,000. נחסל את התור בתוך שנתיים. נביא את השוק למצב הרבה יותר טוב. אנחנו גם נכנסים לשיווק כפרי, במרכז ובפריפריה, יש עשרות יחידות דיור שלא מנוצלות", אמר אריאל. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות