אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר לוקח את תחום התכנון ממשרד הפנים צילום: יוסי זמיר

בלעדי לכלכליסט

האוצר לוקח את תחום התכנון ממשרד הפנים

שר האוצר לפיד מתכנן לבחון את בנייתן של עשרות אלפי דירות בלוד. בכוונתו לשכור את שירותיה של חברת הייעוץ אביב למשימה ולפרויקטים נוספים בתחום הדיור למגורים

08.07.2014, 06:59 | יעל דראל

לאחר שהחל לפעול בתחום שיווק הקרקעות ואף פעל להקמתו של מוסד תכנוני חדש, כעת משרד האוצר מנכס לעצמו סמכות נוספת בתחום התכנון לדיורים. ל"כלכליסט" נודע כי האוצר מבקש לבחון את הפוטנציאל בעיר לוד להקמת עשרות אלפי יחידות דיור בעתיד הקרוב. לשם כך בכוונתו לשכור את שירותיה של חברת הייעוץ אביב AMCG, שזכתה לאחרונה במכרז שפרסם למתן שירותי ייעוץ בתחום התכנון והבקרה, וצפויה לעבוד בכמה פרויקטים שהוא מקדם בתחום הדיור למגורים.

קראו עוד בכלכליסט

 

יותר מתוכנית אחת

אחד הפרויקטים שצפויים לעבור לידיה של חברת הייעוץ הוא כאמור בחינת הפוטנציאל של לוד, שהוגדרה לפני כארבע שנים בהחלטת ממשלה כיישוב בעל עדיפות לאומית וכיעד להעצמה ופיתוח, ואשר קיים בה על פי הערכות ראשוניות פוטנציאל להקמתן של 20–30 אלף יחידות דיור. נוסף לכך, מבדיקת "כלכליסט" עולה כי אביב צפויה לפקח גם על פעילותה של החברה הממשלתית "דירה להשכיר", שאמורה לקדם את תוכניתו של שר האוצר יאיר לפיד לבניית כ־150 אלף יחידות דיור להשכרה לטווח ארוך בעשר השנים הקרובות.

"בדיקת הפוטנציאל של לוד היא מהלך שעשוי לשרת כמה מטרות. אחת מהן היא הגדלת היצע יחידות הדיור במרכז הארץ, והשנייה היא מציאת פתרון למצוקה של כמה מוקדים בעיר ובהם שכונות ערביות", מציין בשיחה עם "כלכליסט" מנכ"ל משרד האוצר לשעבר ירום אריאב, המשמש כיום כיו"ר הרשות לפיתוח לוד. "המהלך של האוצר כולל כמה פרויקטים נרחבים של פינוי־בינוי והגדלה פוטנציאלית של עתודות הקרקע בעיר".

שר האוצר יאיר לפיד. אביב תפקח גם על פעילות דירה להשכיר , צילום: יוסי זמיר שר האוצר יאיר לפיד. אביב תפקח גם על פעילות דירה להשכיר | צילום: יוסי זמיר שר האוצר יאיר לפיד. אביב תפקח גם על פעילות דירה להשכיר , צילום: יוסי זמיר

לוקחים אחריות מאחרים

המהלך הנוכחי של משרד האוצר בתחום התכנון - תחום שעליו מופקד בימים כתיקונם משרד הפנים - מצטרף לשורה של מהלכים אחרים מהשנה האחרונה, שבמסגרתם ניכס לעצמו האוצר סמכויות ותפקידים של משרדי ממשלה אחרים במטרה להאיץ את תוכניותיו בתחום הדיור.

כך למשל, בשנה האחרונה החליט קבינט הדיור בראשות לפיד על שיווקן של כ־6,000 יחידות דיור להשכרה, ובעקבות ההחלטה מינתה החשבת הכללית באוצר מיכל עבאדי־בויאנג'ו ועדת מכרזים בין־משרדית לשיווק מכרזי דיור להשכרה לטווח ארוך. הבעיה היא שהמנגנון הזה למעשה מהווה מנגנון עוקף לוועדת המכרזים לשיווק קרקעות למגורים המתכנסת ברשות מקרקעי ישראל.

דוגמה נוספת היא ההחלטה להקים את החברה הממשלתית "דירה להשכיר", שבין תפקידיה אמורה לאתר קרקעות למגורים וגם לתכנן, לפתח ולשווק אותן. הגדרת תחומי הפעילות של החברה עוקפת במידה רבה את משרד השיכון ואת רשות מקרקעי ישראל בתחום שיווק ותכנון הקרקעות.

מהלכים אלו מצטרפים גם להצעת החוק לקידום הבנייה במתחמים מועדפים, שאותה גיבש משרד האוצר בחודש ינואר השנה ובמסגרתה יוקם מוסד תכנוני חדש - ותמ"ל - שיאשר בתוך 45 יום תוכניות מגורים גדולות לבניית 500 יחידות דיור ומעלה. הצעת החוק הזו עוד לא אושרה, אך אם הוועדה המתוכננת אכן תקום, היא למעשה תקבל על עצמה סמכויות ששייכות למשרד הפנים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
כל הכבוד ! חייבים תמ"ל - די לבירוקרטיה / מעמסה וועדה המחוזית / פנים !
תנו לנו להישאר לגור בעיר רחובות ליד ההורים במחיר שפוי ! יש מתחם ל 5300 יח"ד צמוד לכביש בין + תוכנית פארק רחובות ענק מיימדים - החל מכביש 40 עד למטה (נס ציונה) - תנו לנו ! אנחנו משרתים בצבא - ועושים הכל למדינה ! תנו לנו תמורה !!! כל הכבוד למהלך - עכשיו ומיד !!!
אופיר , רחובות  |  09.07.14
לכל התגובות