אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרן אייפקס במגעים לרכישת ניו־פארם צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

קרן אייפקס במגעים לרכישת ניו־פארם

בעל השליטה במשביר שהשלים רכישת מלוא האחזקה בניו־פארם רק השנה, החל מו"מ למכירתה. הקרן מבקשת תחילה לרכוש מחצית מהשליטה ובהמשך לקנות את מלוא המניות בהשקעה של 150 מיליון שקל

08.07.2014, 06:57 | גולן חזני

אחרי שחתמה על העסקה למכירת תנובה, זהבית כהן (וקרן אייפקס שבניהולה) לוטשת עיניים לתחום הקמעונאות. ל"כלכליסט" נודע כי מנכ"לית קרן ההשקעות מנהלת בשבועות האחרונים מגעים לכניסה לשותפות ברשת בתי המרקחת השנייה בגודלה בארץ, ניו־פארם.

קראו עוד בכלכליסט

היקף ההשקעה הצפוי לאייפקס הוא כ־150–200 מיליון שקל, חלקו יוזרם לחברה־האם, המשביר 365 של רמי שביט, וחלקו לניו־פארם עצמה. המגעים המצויים בשלבים הראשוניים סובבים סביב כניסת אייפקס לשותפות בחברה ואופציה להגדלת חלקה.

רשת ניו־פארם מפעילה 66 סניפים עצמאיים ו־39 סניפים בזכיינות במשביר בתי כלבו. הרשת סיימה את שנת 2013 בהכנסות של 1.14 מיליארד שקל וברווח תפעולי של 10.4 מיליון שקל. היא פועלת בשלושה תחומים - קוסמטיקה (28% מהמכירות), בתי מרקחת (37%) וטואלטיקה (35%). לניו־פארם הון עצמי של 160 מיליון שקל נכון לסוף שנת 2013.

שביט רכש את ניו־פארם ב־2007 לפי שווי של 170 מיליון שקל. ב־2012 ביצעה חברת לאור ייעוץ והשקעות הערכת שווי לחברה וקבעה ששווייה 261 מיליון שקל. שווייה המעורך של סופר־פארם, לעומת זאת, עומד על כ־1.5 מיליארד שקל.

במרץ האחרון השלים שביט את רכישת מניותיו של רוני אלרואי בניו־פארם (31.67%) מידי כונס הנכסים של חברת ישאל תמורת 34.65 מיליון שקל. העסקה נעשתה לפי שווי של כ־100 מיליון שקל למשביר, אולם כניסת אייפקס צפויה להיות בשווי גבוה יותר. רכישת מניות אלה נעשתה במטרה למזג בין ניו־פארם ובין רשת בתי הכלבו של המשביר, זאת בהתאם לדרישת חברת ההשקעות הפרטית Nashone להיכנס לשותפות במשביר.

על פי מזכר ההבנות שנחתם באוגוסט 2013 בין שביט והמשביר 365 ובין Nashone, שבשליטת סקוט וארי קורמן, החברה האמריקאית יועדה להשקיע 134 מיליון שקל בקבוצה תמורת 29% ממניותיה של המשביר בתי כלבו. ואולם, במאי השנה המגעים עם Nashone נתקלו בהתנגדות בעלי אג"ח מועדון 365 והתפוצצו. בעקבות זאת החליט שביט להפריד בין ניו־פארם לבין רשת בתי הכלבו ולהכניס לכל אחד מהן שותף נפרד. ל"כלכליסט" נודע כי אייפקס בוחנת כניסה גם לרשת בתי הכלבו.

המשביר בתי כלבו מרכזת כיום את פעילות הסניפים של קבוצת המשביר. פעילות זו הועברה אליה בשנת 2010, עד אז הפעילות נוהלה בידי החברה־האם עצמה.

בסוף מאי נכנסה הכשרה ביטוח להשקעה של 60 מיליון שקל במשביר. הכשרה, שבשליטת אלי אלעזרא, העבירה למשביר 49.2 מיליון שקל בתמורה לכ־12.6% מהמניות בהקצאה, והעמידה הלוואה של 10 מיליון שקל נוספים.

אייפקס מתכוונת לבצע את ההשקעה באמצעות הקרן החדשה להשקעות בישראל. הגיוס לקרן נמשך בימים אלה על ידי מנכ"לית אייפקס ישראל. לאחרונה חתמה אייפקס על מכירת אחזקותיה בתנובה (56%) לפי שווי 8.6 מיליארד שקל. במקביל ניהלה הקרן מו"מ לרכישת כמה חברות, ובהן טמבור, חלל תקשורת ויד2, וכיום היא מתמודדת על רכישת זאפ.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות