אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סמסונג מדווחת על רבעון שלישי ברציפות של ירידה ברווח

סמסונג מדווחת על רבעון שלישי ברציפות של ירידה ברווח

הרווח התפעולי של החברה נפל ב-24% במהלך השנה האחרונה, בעיקר עקב הירידה לביקוש לסמארטפונים חדשים. במקביל, שודדים פרצו למפעל ענק של החברה בברזיל וגנבו סחורה בשווי 36 מיליון דולר

08.07.2014, 11:14 | נמרוד צוק

האם הנסיקה של סמסונג נעצרה? חטיבת האלקטרוניקה של החברה פרסמה הבוקר (ג') את הדו"ח המקדים שלה לרבעון השני של 2014, שהציג נתונים מאכזבים: החברה צופה כי תדווח על מכירות בגובה 51.4 מיליארד דולר ורווח תפעולי של 7.1 מיליארד דולר בלבד - ירידה בשני הפרמטרים, הן לעומת הרבעון הקודם והן ביחס לרבעון המקביל אשתקד.

קראו עוד בכלכליסט

זהו הרבעון השלישי ברציפות שסמסונג מדווחת על ירידה ברווח התפעולי. סמסונג איבדה 24% מרווח התפעולי לעומת הרבעון המקביל, ו-16% לעומת הרבעון הקודם. מניית חטיבת האלקטרוניקה, הנסחרת כחברה עצמאית בבורסה של סיאול, עלתה וירדה במהלך השנה בחדות וכעת נסחרת לפי שווי שוק של 167 מיליארד דולר - קרוב למדי לשוויה בתחילת ינואר 2014.

סמסונג גלקסי F - גרסה משודרגת למכשיר הדגל של החברה שצפויה לצאת בקרוב סמסונג גלקסי F - גרסה משודרגת למכשיר הדגל של החברה שצפויה לצאת בקרוב סמסונג גלקסי F - גרסה משודרגת למכשיר הדגל של החברה שצפויה לצאת בקרוב

המכירות החלשות, טוענים בסמסונג, נובעות מהאטה כללית בענף הסמארטפונים, בשילוב תחרות גוברת בשוק הסיני ובכמה שווקים באירופה. גורם נוסף שהשפיע לרעה על השורה התחתונה היה שער הוון הקוריאני הגבוה לעומת היורו והדולר שנחלשים לאחרונה. גם שוק הטלוויזיות נחלש, והחברה הודיעה לאחרונה כי היא תפסיק בקרוב את המכירה של טלוויזיות פלזמה.

עם זאת, טוענת החברה, הרבעון השני של השנה הוא תמיד תקופה רעה עבור שוק הסלולר בסין. משתמשים רבים ממתינים לפריסה רחבה יותר של רשתות דור רביעי, מה שמוריד את הביקוש למכשירי דור שלישי. בנוסף, גם היקף מכירות הטאבלטים ירד, בעיקר עקב עליה בפופולריות של פאבלטים בגודל 5-6 אינץ', שחלק מהקונים מעדיפים על פני מיני-טאבלטים עם מסכים בגודל 7-8 אינץ'.

למרות התוצאות המאכזבות, החברה הציגה תחזית אופטימית יותר לרבעונים הבאים, בין השאר בזכות המוצרים החדשים שהיא עומדת להוציא (כגון הגלקסי F המתקדם), וכן הגידול המתכונן בדרישה למכשירי 4G בסין בעקבות פרישת הרשתות - שאמור להחזיר את החברה לפסי צמיחה.

פחות קונים, יותר גונבים

במקביל, החברה ספגה מכה נוספת, פחות משמעותית כלכלית אך מביכה יותר: אחד ממפעלי הייצור של החברה בברזיל נפל קורבן לשוד מתוחכם, במהלכו פרצו 20 שודדים חמושים במכונות יריה למפעל שבעיירה קאמפינס ליד סאו פאולו. תוך איומים על מאתיים העובדים שבמקום, השודדים מילאו שבע משאיות במוצרי אלקטרוניקה שזה עתה ירדו מפס הייצור, בהם סמארטפונים, טאבלטים ומחשבים ניידים, בשווי כולל של כ-36 מיליון דולר. האירוע הסתיים, למרבה השמחה, ללא נפגעים.

הפורצים חדרו למתקן בזמן משמרת הלילה, כאשר הם מחופשים לעובדים. כמה מהם נלקחו כבני ערובה אבל השאר צוו להמשיך לעבוד כרגיל במהלך השוד כדי שלא לעורר חשד. הטלפונים שלהם נלקחו מידיהם. המשטרה המקומית, שחוקרת את המקרה, בודקת חשדות שכמה מעובדי החברה לקחו חלק בפריצה והשתמשו במידע פנימי על מיקומם של כמה פריטים בעלי ערך גבוה במיוחד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות