אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברי ועדת הכספים הצביעו נגד העברות התקציב וסלומינסקי ביטל את הישיבה צילום: עמית שעל

חברי ועדת הכספים הצביעו נגד העברות התקציב וסלומינסקי ביטל את הישיבה

חברי כנסת מהקואליציה הצביעו נגד העברה של 152 מיליון שקל למשרד הכלכלה והביעו התנגדות להעברה של 28 מיליון שקל למנהלת השירות הלאומי. יו"ר ועדת הכספים הודיע במפתיע כי הוא נועל את הישיבה ומבטל גם העברות שאושרו בתחילת הדיון

08.07.2014, 14:20 | רוני זינגר

יו"ר ועדת הכספים, ניסן סלומינסקי, הפסיק את הדיון בוועדת הכספים שנערך היום (ג'), זאת לאחר שלא השיג רוב מספיק להעברות תקציביות שביקש לאשר עבור משרד הכלכלה ומנהלת השירות האזרחי.

קראו עוד בכלכליסט

על הפרק היו שורה של העברות תקציביות למשרדי ממשלה שונים ואולם, לאחר שעברו שלוש העברות תקציביות למשרד האוצר, הרווחה ומשרד ראש הממשלה, העלה יו"ר הוועדה ניסן סלומינסקי את בקשת משרד הכלכלה להעברה של 152 מיליון שקלים. בשלב הזה החליט חבר הקואליציה אלעזר שטרן (התנועה) להצטרף לאופוזיציה והצביע נגד העברת הכסף, זאת מאחר ולטענתו הוא לא קיבל הסברים לאן עובר הכסף בדיוק. כיוון שכך, כאשר העלה סלומינסקי את הסעיף להצבעה, הרוב התנגד וההעברה התקציבית נפלה. בפועל, ח"כ שטרן התנגד להעברה התקציבית כעונש, לאחר שחברי הבית היהודי תקעו את החוק הגיור שהוא מקדם בוועדת חוקה.

סלומינסקי. "ח"כים עושים בוועדה הצגות לטובת התקשורת, ומנצלים את עניין השקיפות כדי לשאול שאלות", צילום: עמית שעל סלומינסקי. "ח"כים עושים בוועדה הצגות לטובת התקשורת, ומנצלים את עניין השקיפות כדי לשאול שאלות" | צילום: עמית שעל סלומינסקי. "ח"כים עושים בוועדה הצגות לטובת התקשורת, ומנצלים את עניין השקיפות כדי לשאול שאלות", צילום: עמית שעל

הרוחות סערו בוועדה כאשר עלתה לשולחן הדיונים העברה תקציבית בסך 28 מיליון שקלים לטובת מנהלת השירות האזרחי-לאומי. חברי האופוזיציה ובראשם ח"כ סתיו שפיר דרשו לדעת מי הן העמותות המפעילות את מנהלת השירות האזרחי, ונציג האוצר לא נענה לדרישה בטענה כי אינו יודע עדיין מי יהיו העמותות שייבחרו. לדרישתה של שפיר הצטרף גם הפעם ח"כ שטרן, כאמור חבר קואליציה - ואחד הבודדים מהקואליציה שהתייצבו לישיבה הזו. כאשר הבין סלומינסקי כי גם העברה תקציבית זו עומדת ליפול, הודיע בפתאומיות כי הוא נועל את הישיבה וכל הדיונים בהעברות התקציביות בוטלו.

לאחר הדיון אמר שטרן כי "השירות הלאומי חשוב אבל ביקשנו לראות את רשימת העמותות, לא קיבלנו אפילו תשובה בסיסית. צריך להבין שכל הסיפור של העמותות בוועדה הזו זה בדיוק המקום שבו מחביאים בו כספים. ביקשנו שקיפות מינימלית ולא קיבלנו", אמר שטרן.

בהמשך הדיון היו אמורים חברי הוועדה לדון בהעברות ענק למשרד השיכון, ונראה כי לו היו ממשיכים בהצבעה גם להן היו עשויים להיות מתנגדים. ח"כ שטרן טען בחריפות נגד שר השיכון ואמר כי בכל הנוגע להעברות שמבקש משרד השיכון והבינוי יש "לחשוד אף יותר". עוד אמר: "הבקשות שמגיעות לכאן נגועות לפעמים באינטרסים. החשדנות שלי כלפי השר אורי אריאל גבוהה במיוחד, כל בקשה ששר השיכון יביא לוועדה הזו חשודה בעיני כשקר. זו הנחת העבודה שלי".

אלעזר שטרן. "כל בקשה ששר השיכון יביא לוועדה הזו חשודה בעיני כשקר. זו הנחת העבודה שלי", צילום:  בשמת איבי אלעזר שטרן. "כל בקשה ששר השיכון יביא לוועדה הזו חשודה בעיני כשקר. זו הנחת העבודה שלי" | צילום: בשמת איבי אלעזר שטרן. "כל בקשה ששר השיכון יביא לוועדה הזו חשודה בעיני כשקר. זו הנחת העבודה שלי", צילום:  בשמת איבי

יו"ר הוועדה סלומינסקי אמר בתום הדיון: "זו התנהגות אופיינית לקואליציה הזו. מגיעים חברי קואליציה ומתנהגים בוועדה כך או אחרת בגלל חשבונות אחרים. אלעזר שטרן למשל פועל כך בגלל חוק הגיור. ח"כים אחרים לא מגיעים בכלל, בגלל חשבונות אחרים", אמר וכיוון לנוכחות הדלה של חברי יש עתיד בדיון - שסיעתם מנהלת ביממה האחרונה קרב אחר סביב העברת הכסף למשרד, השיכון וזאת בגלל מאבקי כוח בין סיעות יש עתיד לבית היהודי.

"בזמנו כשהייתי בוועדת כספים היתה אופוזוציה אחראית , ותקציבים שהם לטובת המדינה היינו מעבירים. צריך לדאוג שהמדינה תתנהל ומי שצריך שיקבל. היום יש תרבות שונה לחלוטין. ח"כים עושים בוועדה הצגות לטובת התקשורת, ומנצלים את עניין השקיפות כדי לשאול שאלות", הוסיף סלומינסקי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות