אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פייסבוק תגרום לכם להתגרש

פייסבוק תגרום לכם להתגרש

מחקרים מגלים כי שימוש יתר של אחד מבני הזוג בפייסבוק גורם לבעיות עם בן הזוג השני. "זה מקל מאד על חידוש קשר עם החבר או החברה לשעבר", מסביר מומחה, "זה יכול להתחיל בצורה תמימה לחלוטין, אבל לפני שתבינו מה קורה כבר תיפגשו לקפה ומשם הדרך לרומן קצרה"

08.07.2014, 22:05 | שירות כלכליסט

משתמשי פייסבוק היזהרו, אתם עלולים להתגרש. מספר מחקרים מצאו קשר בין שימוש מוגבר בפייסבוק לבעיות בחיי הנישואים.

המחקר האחרון בנושא, פורסם במהדורת יולי של כתב העת 'מחשבים בהתנהגות האנושית' (Computers in Human Behavior). לפי המחקר, נמצא קשר ישיר בין שימוש מוגבר בפייסבוק לעלייה בשיעורי הגירושים. הקשר נשמר גם לאחר התאמה לגורמים כלכליים וסוציו-דמוגרפיים שיכולים גם הם להשפיע שיעורי הגירושים. "אף שזה נשמע מפתיע שפרופיל בפייסבוק, גורם קטן כל כך בהשוואה למניעים אחרים של ההתנהגות האנושית, יכול להיות בעל השפעה משמעותית על סטטיסטיקות של מערכות יחסים בצורת שיעורי גירושים וחוסר סיפוק בנישואים, זו בכל זאת המציאות", סיכמו במחקר.

מחקר קובע: פייסבוק יוצרת מרחק בין בני הזוג, צילום: שאטרסטוק מחקר קובע: פייסבוק יוצרת מרחק בין בני הזוג | צילום: שאטרסטוק מחקר קובע: פייסבוק יוצרת מרחק בין בני הזוג, צילום: שאטרסטוק

החוקרים השוו את שיעורי הגירושים ב-43 מדינות בארה"ב, לפי נתוני המרכז הארצי לסטטיסטיקות בריאות ומרשם האוכלוסין, עם מספר חשבונות הפייסבוק שנפתחו באותן מדינות, והם הגיעו למסקנה כי עלייה של 20% בין השנים 2012-2008 במספר בעלי פרופיל פייסבוק במדינה מסוימת בארה"ב, קשורה לעלייה של 2.2% בשיעור הגירושים באותה מדינה. עם זאת, המחקר מצביע על קורלציה אך לא על סיבתיות. "איננו יודעים אם פייסבוק גורמת לגירושים או שהגירושים מובילים לשימוש בפייסבוק", אמר סבסטיאן ולנצואלה, אחד ממחברי המחקר שהוא מרצה בפקולטה לתקשורת באוניברסיטת פונטיפיקל קת'ליק בצ'ילה.

מחקרים קודמים תומכים גם כן במסקנה כי יש קשר בין פעילות ברשתות החברתיות לבעיות בחיי הנישואים. סקר שערכה ב-2011 אוניברסיטת טקסס בקרב 1,600 אנשים נשואים בגילאי 39-18  מצא כי בהתאמה למשתנים נוספים, 32% מהמשתמשים הכבדים במדיה החברתית הודו כי שקלו ברצינות לעזוב את בן או בת הזוג שלהם, לעומת 16% מהאנשים שלא משתמשים ברשתות החברתיות.

בבריטניה, סקר של אתר השירותים המשפטיים Divorce Online מצא ב-2011 כי שליש ממסמכי הגירושים בממלכה מכילים את המילה פייסבוק.

דובר מטען פייסבוק מסר בתגובה כי זה "מגוחך" להציע קשר בין הקשר החברתית וגירושים.

"זה יכול להתחיל בצורה תמימה לחלוטין"

ג'ף לנדרס, אסטרג פיננסי לגירושים ומחבר הספר "גירושים: חשבו פיננסית, לא רגשית" (Divorce: Think Financially, Not Emotionally) הציע למרקטווץ' תיאוריה אפשרית לקשר הזה בין פייסבוק לגירושים.

לדבריו, בעוד שבעבר רומנים מחוץ לנישואים התפתחו לאורך חודשים או שנים, כיום עם פייסבוק והרשתות החברתיות האחרות האקס או האקסית נמצאים במרחק הקלקה אחת על העכבר. "קל ביותר לחדש את הקשר עם החבר או החברה לשעבר דרך האינטרנט", הוא מסביר. "זה יכול להתחיל בצורה תמימה לחלוטין, אבל לפני שתבינו מה קורה כבר תיפגשו לקפה ומשם הדרך לרומן קצרה".

הפסיכותרפיסטית אבי רודמן מבוסטון מוסיפה, כי אפילו הסיפורים הרגילים ביותר במדיה החברתית יכולים לספק מקום מפלט, ואנשים שטומנים את הראש שלהם במסך המחשב מגבירים את הסיכוי שלא יקדישו תשומת לב לבעיות במערכות היחסים שלהם. "אם אתם דבוקים למסך המחשב, אינכם מביטים לבן או בת הזוג בעיניים", היא אומרת. "במקום לקרוא מה קורה בחיי בני הזוג, אתם קוראים בפייסבוק על הניתוח שעבר כלב של מישהו אחר. זה מהווה סימן ברור לבני הזוג שאתם מעוניינים יותר במה שקורה במקומות אחרים מאשר בבית".

עם זאת, עדיין קשה לקבוע מה קדם למה: גירושים או האובססיה לדעת מה קורה בחייהם של אחרים. אך דבר אחד בטוח: פייסבוק מתגלה כשימושית לאחר שהנישואים מתפרקים. למעלה מ-80% מעורכי הדין לענייני גירושים רשמו עלייה במקרים תחת טיפולם מאז החלו להשתמש ברשתות חברתיות, כך לפי האקדמיה האמריקאית לעורכי דין לענייני משפחה וגירושים.

אולם עורך הדין מייקל סטוטמן ממשרד 'מישקון דה ריאה' בניו יורק, חושב אחרת. הוא מאמין שפייסבוק מצוטטת הרבה בדיונים, משום שאנשים משתמשים ברשת החברתית. לדבריו, הרשת משמשת בעיקר במחלוקת על משמורת לילדים ובחיפוש אחר נכסים והכנסות. "התקשורת הזו שימושית ביותר כשאנשים חושבים שאף אחד אחר לא מקשיב", הוא מסביר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות