אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרן מרקסטון מוכרת את אחזקותיה בנילית לבנק לאומי צילום: ערן יופי הכהן

בלעדי לכלכליסט

קרן מרקסטון מוכרת את אחזקותיה בנילית לבנק לאומי

לאומי ישלם עבור 20% מניות נילית עד 300 מיליון שקל, שישמשו את הקרן לפרוע את חובה לדויטשה בנק. בתוך כך הודיעה מרקסטון אתמול על מינוי של מוטי ויס ליו"ר

09.07.2014, 08:02 | גולן חזני

קרן מרקסטון מוכרת את אחזקותיה בחברת נילית לבנק לאומי. ל"כלכליסט" נודע כי בימים האחרונים סיכמו הקרן וזרוע ההשקעות של הבנק, לאומי פרטנרס, כי לאומי ישלם 200-300 מיליון שקל עבור 20% מניות נילית שבידי הקרן. הסכום יהיה בהתאם לביצועי החברה שיוערכו על ידי מנגנון שייקבע.

התמורה תשמש את מרקסטון לפרוע חלק מהחוב שלה לדויטשה בנק, שעומד על 65 מיליון דולר, בחודשים הקרובים. לפני שנה נטלה מרקסטון את החוב לשם מיחזור חוב והמשך פעילותה, ובעטיו היא שעבדה את מלוא מניותיה בחברה.

נראה כי היענותם של המוסדיים האמריקאיים לקריאה לכסף של מרקסטון בהיקף של כ־90 מיליון דולר, יחד עם המימון הנוכחי, משפרים במידת מה את מצבה של הקרן, שעל פי הערכות עמדה בסכנה של חדלות פירעון.

מרקסטון העריכה בדו"חותיה את האחזקה בנילית בכ־110 מיליון דולר, אולם במגעים שהיא מקיימת בשבועות האחרונים למכירת אחזקתה, היא נוקבת במחיר נמוך יותר של 85–90 מיליון דולר. לאומי ניהל משא ומתן ממושך שארך מספר חודשים, עוד לפני שמרקסטון נכנסה לקשיים.

נילית, הפועלת ממגדל העמק, היא אחת מיצרניות חוטי הניילון לתעשיית הגרבונים הגדולות בעולם. החברה, שלה מפעלים גם בסין ובברזיל, מתמקדת בייצוא. בשנים האחרונות היא ביצעה כמה רכישות שהביאו עליה חוב של כ־150 מיליון דולר. הכנסותיה השנתיות מוערכות ב־400 מיליון דולר.

מפעל נילית, צילום: ערן יופי הכהן מפעל נילית | צילום: ערן יופי הכהן מפעל נילית, צילום: ערן יופי הכהן

מרקסטון רכשה את האחזקה בנילית ב־2005 תמורת 72.8 מיליון דולר (כולל השקעות נוספות), מבעל החברה מיכאל לוי, שנותר עם יתרת האחזקות. ללוי זכות סירוב ראשונה לעסקה, שמאפשרת לו לרכוש את המניות במקום לאומי, אולם ספק אם יממש אותה.

תחום חוטי הניילון בעולם סובל ממשבר בשנים האחרונות, לאור חדירתם לשוק של מוצרים חליפיים. תהליכי קונסולידציה וקשיים תזרימיים דחפו מספר חברות אל מחוץ לשוק. נילית הצליחה לשמור על מתח מכירות של כמה מאות מיליוני דולרים בשנה, ועל פי הערכות, עברה בשנה שעברה לרווח.

במקביל לעיסקה מנהלת מרקסטון מגעים להסדר חוב עם גופים מוסדיים, המחזיקים באג"ח של פנומנל אחזקות בהיקף 100 מיליון שקל. דרך פנומנל מחזיקה מרקסטון ב־23.2% מפסגות, הנמצאת בשליטת קרן אייפקס (76.8%).

אתמול הודיעה מרקסטון על מינויו של מוטי ויס ליו"ר הקרן. ויס עזב את קרן ויולה קרדיט לאחרונה, וייעץ למנהל מרקסטון רון לובש במהלך המו"מ להסדר מול מחזיקי האג"ח ומול פסגות למכירת חלקה של מרקסטון בבית ההשקעות לקרן אייפקס. לובש ימשיך בתפקידו כשותף־מנהל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות