אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סעיף חדש בחוק 0% מע"מ יעזור דווקא למשקיעים צילום: ענר גרין

ניתוח כלכליסט

סעיף חדש בחוק 0% מע"מ יעזור דווקא למשקיעים

דרישה חדשה נוספה להצעת 0% מע"מ - ההטבה תינתן רק לדירות שלהן היתר בנייה. המשמעות היא שזוגות צעירים לא יוכלו לרכוש את הדירות הזולות שנמכרות “על הנייר", ואלה ייחטפו על ידי משקיעים. ועדת הכספים תדון היום בהצעה

09.07.2014, 06:49 | עינת פז-פרנקל

היום תדון ועדת הכספים של הכנסת בהצעת חוק מע"מ בשיעור 0% לרוכשי דירה ראשונה מקבלן, לאחר שמוקדם יותר השבוע עברה הצעת החוק בקריאה ראשונה בכנסת. מבדיקת "כלכליסט" עולה כי בנוסח העדכני של הצעת החוק קיימת דרישה חדשה, שלפיה רק דירות שלהן ניתן היתר בנייה יוגדרו כ"דירה מוטבת", כלומר כזו שתוכל להימכר בפטור ממע"מ. מדובר בהטבה של עשרות ואף מאות אלפי שקלים לדירה. משמעות הדרישה היא שהזוגות הצעירים הזכאים להטבה, לא יוכלו לקנות דירות "על הנייר", לפני היתר בנייה, ואת מקומם צפויים לתפוס משקיעים, שמחפשים דירות קטנות וזולות שיוכלו להניב להם תשואה נאה.

קראו עוד בכלכליסט

בגלגולי הצעת החוק הראשונים לא היתה קיימת הדרישה להיתר בנייה, ככל הנראה מתוך הכרה בכך שיזמים רבים מוכרים חלק לא מבוטל מהדירות בפרויקטים למגורים "על הנייר", כלומר לפני קבלת היתר בנייה ולפני תחילת העבודות. הזמן לקבלת היתר בנייה תלוי בעיריות השונות ובמצב התשתיות באזור, אך באופן כללי אורך כשנה עד שנתיים, ובזמן הזה מעוניינים הקבלנים למכור לפחות חלק מהדירות על מנת לקבל מימון בנקאי לפרויקט.

הזולות ילכו למשקיעים

 

לדברי השמאי אהוד המאירי, שמכין דו"חות אפס (הכוללים את עלויות והכנסות הפרויקט) עבור הבנקים המלווים פרויקטים למגורים, "מרבית הבנקים דורשים ש־15% מהדירות בפרויקט מגורים יימכרו לפני קבלת היתר הבנייה. מטרת הבנק היא לראות שיש ביקוש לדירות בפרויקט ושהיזם לא יחיה על חשבון הבנק ישר מהשקל הראשון".

מאחר שבשלב שבו נמכרות דירות "על הנייר" בפרויקט לא יוכלו זוגות צעירים לרכוש בו דירות בשל היעדר היתר בנייה, עלולות הדירות הזולות, שבדרך כלל נמכרות ראשונות, להימכר לאוכלוסיית הלא־זכאים, ובכללם משקיעים. קבלנים מעידים כי הדירות הזולות הן אלה שנמכרות ראשונות, במכירה מוקדמת, הרבה לפני קבלת היתר הבנייה.

"משקיעים נכנסים למשרד המכירות, שואלים מה הדירה הכי זולה, אומרים 'תביא שתיים' וסוגרים", אמר שייקה נפחא, סמנכ"ל חברת הבנייה אפי קפיטל. "הדירות שאני מוכר במכירה מוקדמת - הזולות - נרכשות בעסקאות זריזות בעיקר על ידי משקיעים. הם מביאים 50% מימון מהבנק, לא משנים להם הקומה או כיווני האוויר והם לא מלווים בארבעה הורים, כמו זוג צעיר. הם יחטפו את הדירות שמיועדות להטבת המע"מ".

דיון בוועדת הכספים (ארכיון), צילום: עטא עוויסאת דיון בוועדת הכספים (ארכיון) | צילום: עטא עוויסאת דיון בוועדת הכספים (ארכיון), צילום: עטא עוויסאת

לדברי רווה איתן, סמנכ"ל מחקר ואסטרטגיה באתר מדלן, "דירות חדשות רבות נמכרות לפני קבלת היתר. אם החוק לא יאפשר הטבה לפני היתר, הסדרי המימון של הקבלנים ייפגעו, תהליך ייצור הדירה ייתקע והרוכשים ייפגעו".

מאחורי הגב של האוצר

 

בממשלה עומדים על כך שאת ההטבה יעניקו רק לדירות עם היתר בנייה. בכיר במשרד ממשלתי שהיה מעורב בניסוח החוק, אמר אתמול ל"כלכליסט" כי המטרה היא לגדר את טווח ההטבה, ולהחליט מתי המוצר הוא בחזקת דירה. הבכיר הסביר עוד כי עד לקבלת היתר הבנייה מהוועדה המקומית עשויים להיערך שינויים בדירה, לרבות בשטחה - מה שעלול לגרום לה לחרוג מהמפרט שקבע שר השיכון - ולכן אין אפשרות לתת את ההטבה לפני ההיתר.

משרד האוצר צפוי להתנגד למפרט העמוס והמדוקדק שקבע שר השיכון ושנחשף ב"כלכליסט". אף שבהצעת החוק שתגיע היום לוועדת הכספים נכתב כי המפרט נקבע “בהסכמת שר האוצר", במשרד האוצר טוענים כי לפיד טרם הסכים לו וכי לא יאשרו אותו במתכונתו הנוכחית. במשרד השיכון הסבירו כי זהו מפרט מינימלי שמטרתו למנוע פגיעה בסטנדרט ובאיכות הבנייה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

23 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

23.
הקריטריון הכרחי כדי שהקבלנים יקחו את הטבת המע"מ לעצמם
הקריטריון הכרחי כדי שהקבלנים יקחו את הטבת המע"מ לעצמם - אחרת ימכרו את הדירות הללו לרוכשים הפטורים ממע"מ רק לכאורה בזול - מבלי ליידע את הזוגות המסתערים על הדירות והפחות בררנים בשך כך, שאלו דירות שממילא היו נמכרות בזול כולל המע"מ.
ליאור  |  13.07.14
22.
חוק המע"מ לא שוויוני לכולם
עם כל הכבוד לך אדון שר האוצר אתה לא מבין בכלל בכלכלה אתה לא צריך פטור ממע"מ כדי להוזיל את הדירות אתה צריך להעמיס את השוק בדירות אבל לממשלה יש אינטרס שהמחיר היה גבוה .וחוץ מזה עם אתה כבר מוציא את החוק הזה לפחות שכל הצעירים יהנו מההטבה כי כמו שיש את אלה שקונים מהקבלנים יש גם את קבוצות הרכישה שהם הרבה יותר זולות והתרקטיביות לצעירים שמנסים להוזיל כמה שיותר את המחיר הלא הגיוני של הדירות במדינה וחוץ מזה מה שיותר חשוב שהיה תחרות ושהקבלנים לא היו היחידים בשוק
13.07.14
20.
לאט לאט אנשים מתחילים לקלוט את הבלוף
עוד ועוד התניות שמצופפות את החורים במסננת של הזכאים ל"מתנה" של יהיר לפיד. מטרתו של לפיד היא להקטין ביקושים בצורה מלאכותית עקב ההמתנה לחוק המטופש שלו. הלוואי וזה היה עוזר אבל כולנו עוד נצטער על כך. בינתיים השוק עומד אין הכנסות מספיקות למדינה תוסיפו את "צוק איתן" ועוד כמה חודשים , עם הדיונים לתקציב החדש, יתברר גודל הבור התקציבי. ומי יישלם ? כמובן שאנחנו אם באופן ישיר ע"י העלאת מיסים ואם באופן עקיף ע"י קיצוץ בתקציב והורדת השירותים שאנו מקבלים מהממשלה עבור המיסים ההזויים שם גובים מאתנו בחסות החוק שגם אותו הם מנסחים, כמובן. פשוט, נמאאאאאאאאאס. אני מאוד מקווה שכלכליסט יפרסם את התגובה שלי.
שלומי  |  09.07.14
19.
היתר בניה לוקח שנתיים??שנתיים?? ברור שיש פה בעיה.
לגבי 15% המדינה יכולה לערוב במקום לדרוש. מקסימום יהיו דירות להשכרה.אפשר להביא קבלנים מחו״ל עם כיסים עמוקים ואיכות בניה. מספיק עם הסחבת והתירוצים. ואל דאגה, יהיו קונים.אין כמעט היצע. תודות לממשלות הליכוד המושחתות ולסופר טנקר בראשן שדאגו יפה מאוד להרס דור ושעבודו למשכנתאות עצומות. וזאת כאשר ברשות חברי הממשלה החביבים יש מספר דירות, וילה בקיסריה וילה בכפר שמריהו וכן הלאה.
לבנות עכשיו.  |  09.07.14
לכל התגובות