אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההחלטה על מיסוי חברות הארנק תידחה

ההחלטה על מיסוי חברות הארנק תידחה

חוק ההסדרים הקרוב היה אמור להסדיר את נושא חברות הארנק, אך סגן שר האוצר מיקי לוי ורשות המסים הבינו שהנושא רחוק מסיכום והחליטו לדחות את ההחלטה בחצי שנה

09.07.2014, 09:08 | עמרי מילמן

חוק ההסדרים הקרוב היה אמור להסדיר את נושא חברות הארנק, אך משום שסגן שר האוצר מיקי לוי ורשות המסים הבינו שהנושא רחוק מסיכום, הוחלט לדחות את ההחלטה בחצי שנה.

קראו עוד בכלכליסט

חברת ארנק היא דרך פשוטה לבצע תכנון מס: בעל החברה מעביר אליה את ההכנסה כדי לשלם מס חברות בלבד במקום מס הכנסה (26.5% במקום שיעור שיכול להגיע ל־50%). על מנת למשוך את הכסף מהחברה לחשבון האישי יש לשלם מס דיבידנד של 30%, אך במקום לעשות זאת, בעלי חברות הארנק משאירים את הכסף באותן חברות ומשתמשים בו גם לצרכים פרטיים.

אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה | צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק

כפתרון למצב הציעה רשות המסים להטיל מס נוסף של 15% על הרווחים שנותרים בחברת הארנק ולא מחולקים כדיבידנד (בסוף שנה), צעד שיביא לשיעור מס כולל של כ־38%. אם הכסף יימשך בסופו של דבר כדיבידנד, תשלם החברה את מלוא המס עליו ותקבל החזר של אותם 15% נוספים, מעין מקדמה. ואולם, אם החברה תפשוט רגל או תיקלע לקשיים כלשהם והכסף לא יימשך כדיבידנד, היא לא צפויה לקבל את הכסף בחזרה.

מדוע העניין מתעכב? בין הגורמים אין מחלוקת על כך שאותם נושאי משרה בכירים ישלמו מס הכנסה מלא. כמו כן, אין מחלוקת על כך שהחוק יחול על חשבונות של יותר ממיליון שקל - הסף המינימלי שנקבע. המחלוקת כרגע היא על הצעת רשות המסים, שלפיה תוספת של 15% מס תחול על כל החברות, גדולות כקטנות, כולל עסקים קטנים, ללא התייחסות לתזרים המזומנים של החברה - כלומר ההלוואות, ההתחייבויות והחובות. למעשה כל חברה פרטית תהיה כפופה לחוק.

בשבוע שעבר הציגו רו"ח עופר מנירב, יו"ר ועדת מסים בלשכת רואי החשבון, ודודי גולדברג, נשיא הלשכה, את הבעיות הקיימות בהצעת החוק, וסגן השר לוי קיבל החלטה לדחות את פתרון הבעיה בחצי שנה, ובזמן זה צוות של רשות המסים ימשיך לבחון את הסוגיה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות