אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טלפון אנדרואיד יפעיל את הרובוטים של תחנת החלל הבינלאומית

פורצי הדרך

טלפון אנדרואיד יפעיל את הרובוטים של תחנת החלל הבינלאומית

שיתוף פעולה של גוגל ונאס"א יחבר בין סמארטפוני אנדרואיד לרובוטים המשמשים את תחנת החלל הבינלאומית. הסמארטפונים יאפשרו לרובוטים הכדוריים להתנייד במרחב הפנימי של התחנה

09.07.2014, 16:53 | רפאל קאהאן

שיתוף פעולה חדש בין גוגל וסוכנות החלל האמריקאית יאפשר לסדרת רובוטים בשם Sphere להתנייד ברחבי תחנת החלל הבינלאומית - בעזרת סמארטפונים המריצים את אנדרואיד, ומשתמשים בפרויקט טנגו לניווט בחלל תלת-ממד. כל על פי דיווח של סוכנות רויטרס, הרובוטים צפויים להישלח לתחנת החלל כבר מחר (ה').

קראו עוד בכלכליסט

רובוטי ה-Sphere הם פיתוח ישן יחסית. הם פותחו בהשראת רובוט האימונים של לוק סקייווקר בסדרת סרטי מלחמת הכוכבים, ומדובר ברובוטים כדוריים במראה שיכולים לנוע לכל כיוון ולהתנייד בקלות בסביבה של חוסר כבידה. הפרויקט הושק כבר ב-2006, אך עד לאחרונה הניידות שלהם הייתה מוגבלת. 

איפה חרב האור שלי? איפה חרב האור שלי? איפה חרב האור שלי?

ב-2010, החלו מהנדסי נאס"א לחפש אחר דרכים שיאפשרו להם להוסיף לרובוטים יכולות אנליטיות וקוגניטיביות - דרך להבין את החלל, לנתח אותו לדעת כיצד לנוע בו ולהקיף מכשולים ללא צורך במגע אדם. אחד הפתרונות היה להשתיל בהם סמארטפונים שיהיו מרכז שליטה ועיבוד זולים ומוכרים. הניסיונות הראשונים בוצעו עם סמארטפונים שנקנו בחנות בסט ביי השכונתית של המהנדסים. אותם ניסיונות הוכתרו בהצלחה, אולם עדיין נדרשו חיישנים יעילים שיאפשרו לרובוטים להתמצא בסביבתם.

עם השקת פרויקט טנגו לפני מספר חודשים, המאפשר לסמארטפון להשתמש במצלמות ובחיישנים על מנת לסרוק את העולם סביבו בתלת-ממד, הבינו בנאס"א כי יכול להיות שמדובר בפתרון אותו חיפשו כל העת. בגוגל חיפשו גם הם יישומים אמיתיים עבור הפרויקט המסקרן, וכך נולד שיתוף הפעולה בין הגופים.

טנגו הוא הפרויקט הראשון של חטיבת החומרה והטכנולוגיה המתקדמת של גוגל (ATAP). חטיבה זו שהייתה שייכת למוטורולה מוביליטי במקור. במסגרת רכישת מוטורולה על ידי לנובו, גוגל שמרה על חלק נכבד מחטיבת הפיתוח.

להתמצא במרחב

חיישני טנגו מסוגלים לזהות ולהתמצא במרחב תלת ממדי ולנתח אותו. במקור ייעדה אותם גוגל ליישומי מציאות רבודה, אולם במקרה של רובוטי ה-Sphere הם יכולים גם לשמש כאמצעי ניווט במרחב הפנימי והחיצוני של תחנת החלל.

כך זה נראה מקרוב, סמארטפון טנגו על רובוט Sphere כך זה נראה מקרוב, סמארטפון טנגו על רובוט Sphere כך זה נראה מקרוב, סמארטפון טנגו על רובוט Sphere

החיישנים מייצרים מפה תלת ממדית ויכולים לזהות צורות גיאומטריות ואף זוויות חדות. "יכולות מעין אלה הן בדיוק מה שחיפשנו עבור רובוטים שתפקידם להתנייד בתוך סביבה כגון תחנת חלל", הסביר מנהל הפרויקט של נאס"א.

מהנדסי נאס"א פירקו את הסמארטפונים והרכיבו אותם בתוך הגוף של הרובוטים. המסך שמופנה כלפי חוץ משמש לשליטה ובקרה. הסוללות הותאמו לפעולה בחלל ומערכת הניווט מתוכננת לעבור שדרוגים נוספים. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות