אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הערכות: חמאס איבד שליש מ-350 הרקטות הארוכות שהיו לו בתחילת המבצע צילום: אי פי איי

הערכות: חמאס איבד שליש מ-350 הרקטות הארוכות שהיו לו בתחילת המבצע

רקטות לדרום חדרו מבעד לכיפת ברזל - באשדוד ובבאר שבע נרשמו נפילות; חמאס: "מבצע קרקעי הוא ההזדמנות היחידה לשחרר אסירים"; שיבושים בנתב"ג

10.07.2014, 23:26 | ynet

אזעקה אחר אזעקה בבאר שבע, פגיעות ישירות בכלי רכב באשדוד, מטח לירושלים, יירוטים מעל גוש דן, חיילים פצועים באשכול - וזו רק רשימה חלקית. תושבי השפלה, המרכז ובעיקר הדרום סבלו הערב (יום ה') מירי בלתי פוסק, ולפי ההערכות בידי הארגון שאחראי על הירי עדיין אלפי רקטות, שאותן הוא יכול לשגר לערי ישראל.

 

באשדוד כיפת ברזל לא הצליחה ליירט את אחת הרקטות - וזו פגעה במכונית חונה. "כדור אש התרומם עד הקומה הרביעית", אמרו דיירים בבניין שלידו נפגעו ארבעה כלי רכב, ונשרפו כליל. אחד הדיירים, בסו קרי, אמר: "היו אזעקות ורצנו לממ"ד. שמענו שלושה פיצוצים שכנראה היו יירוטים, ואז את הפיצוץ הרביעי. כל הבית רעד".

"נשארנו בממ"ד עוד שתי דקות ולאחר מכן יצאתי למרפסת וראיתי כדור אש עולה עד הקומה הרביעית", סיפר הדייר. "הרגשתי גל חום אדיר והיו שורה של פיצוצים של המכוניות שממש עפו באוויר. זה היה נראה כאילו נחתה פה פצצה עצומה. התחלנו לחפש אנשים ברחוב לראות אם יש נפגעים אך לא היה אף אחד. זה היה מראה בלתי נתפס".

 

פגיעה בבית בבאר שבע, צילום: חיים הורנשטיין פגיעה בבית בבאר שבע | צילום: חיים הורנשטיין פגיעה בבית בבאר שבע, צילום: חיים הורנשטיין

 

בבאר שבע שתי רקטות חצו את מעטפת ההגנה. אחת מהן התפוצצה באולם ספורט, אחרת נפלה על בית משפחת אילוז, בזמן שבני המשפחה היו בממ"ד. "הנכדות היו אצלנו וגם הילדים, בסך הכול 9 אנשים בבית", סיפר אבי המשפחה אהרון. "התחלתי לדחוף את כולם לממ"ד הקטן, ואז המשכנו לשמוע עוד ועוד בומים. ברגע אחד, כשכולם מכונסים בממ"ד, נחת אחד הטילים ופשוט הרס את הבית".

אהרון, שגם בית שכנו נפגע מההדף, לא הפסיק לומר כי למשפחה קרה נס. "מזל שדחפתי את כולם פנימה איך שהבום השני נשמע, היה לנו פה נס גדול. אי אפשר להאמין שברגע אחד הבית נפגע ונהרס. טוב שנשמעו להוראות שלי וכולם נכנסו פנימה לחדר הממוגן". 

 

יירוט של כיפת ברזל, צילום: גיל נחושתן יירוט של כיפת ברזל | צילום: גיל נחושתן יירוט של כיפת ברזל, צילום: גיל נחושתן

 על רקע התגברות הירי מרצועת עזה העריכו בצה"ל כי ארגון חמאס עשה שימוש או איבד עד כה כשליש מתוך ארסנל הרקטות לטווח ארוך שיש בידיו. עם זאת, בידי חמאס עדיין כמה אלפי רקטות. לפי ההערכות בצבא, לפני תחילת המבצע היו בידי חמאס כ-350 רקטות ארוכות טווח שיכולות להגיע עד גוש דן (פאג'ר או M-75), ועוד עשרות בודדות (M-302 או R-160) שיכולות להגיע אף צפונה מכך. בחלק מהרקטות הוא כאמור השתמש, ואחרות הושמדו בפעולות חיל האוויר.

בנוסף, אמרו בצה"ל כי טרם פתיחת "צוק איתן" היו בידי הפלסטינים כ-1,200 גראדים למרחק של עד 45 ק"מ (1,000 הוברחו ו-200 יוצרו בייצור עצמי), 400 גראדים לטווח קצר יותר, עד כ-20 ק"מ ולא פחות מ-3,500 קסאמים לטווח של 15 ק"מ, רובם הגדול הוברחו מסיני.

בצה"ל ידעו שלחמאס יש רקטות למרחק של עד 150 קילומטרים, ומעריכים כי ארגון הטרור ינסה בהמשך המערכה להוציא אל הפועל פיגוע משמעותי, כולל אפשרות של חטיפה, במה שיוגדר מבחינתו כ"תמונת ניצחון". בצבא אף הגדירו מראש שהמערכה הנוכחית תקרה בקיץ 2014.

בצבא מעריכים עוד כי אין שום מרכיב מפתיע שחמאס השתמש בו עד כה, אך עדיין מתכוננים לאפשרות של פיגוע מהאוויר באמצעות מזל"טים מתאבדים. עוד העריכו בצבא כי הירי מהרצועה יהיה עוצמתי ואף הניחו שיהיו מטחים כבדים והדגמת יכולות לטווח ארוך ביותר בסדר גודל של עד 150 קילומטרים. עוד ידעו בצבא כי הפלסטינים ישלבו בלחימה צוללנים וישתמשו בתיווך תת-קרקעי.

חמאס מנסה לרשום לעצמו הישג אסטרטגי ויעשה הכול כדי להגיע לכל הטווחים שהוא יכול לעמוד בהם. הוא משקיע רבות בנושא ונכון לעכשיו מעריכים בצבא כי הוא מאמין ביכולת להתמודד בהמשך. עוד סבורים בצבא כי חמאס מאוד מופתע מכיוון שצה"ל משתמש בעוצמה שמשדרת נחישות ותגובה כואבת ביותר מצד ישראל. הוא מבין שחטף פגיעה קשה. עוד מעריכים בצבא כי הסכם הפיוס הפלסטיני לא הביא לו תוצאות ועובדה זו דרדרה אותו.

מתחילת מבצע "צוק איתן" תקף צה"ל 862 מטרות ב-92 שעות. למעשה מדובר על נתון שלפיו בכל שש דקות וחצי נופלת פצצה על מטרה בעזה. עד כה פגע הצבא בעשרות פעילי טרור, אך גם באזרחים בלתי-מעורבים. הכוח הקרקעי מוכן במדרגה הראשונה שלו. הכוחות התאמנו על המשימות וביצעו תרגילים חטיבתיים לקראת פעולה. בצבא מאמינים ביכולות של הכוחות ושהם יעמדו במשימות.

על רקע עיבוי הכוחות הקרקעיים בעוטף עזה וההודעה לפלסטינים הגרים בקרבת הגבול להתפנות מבתיהם, פרסמה הזרוע הצבאית של חמאס הודעה שבה נאמר כי מבצע קרקעי הוא "ההזדמנות היחידה עבורם לשחרר אסירים פלסטינים מבתי הכלא בישראל. ישראל לא תהיה זו שתחליט על מועד הסיום של המערכה ועל תנאיה".

בהודעה הודגש כי הזרוע הצבאית הכינה את עצמה למערכה ארוכה מאוד שעשויה להימשך שבועות ארוכים וכי הם מתייחסים למערכה בשלב זה כמצומצמת: "האויב הבחין שהכפלנו את ההפגזות שלנו בתגובה למעשי הטבח שלו נגד חפים מפשע. שכל העולם יידע שעמנו הכריז על מהפכה בגדה בירושלים ובשטחי 1948 הכבושים". לפי גורמים פלסטיניים, מתחילת המבצע נהרגו 85 פלסטינים, מתוכם 20 ילדים, ומאות נפצעו. 

 

שיבושים בנתב"ג

 

עקב סגירת המרחב האווירי של ישראל לסירוגין על ידי חיל האוויר ישנם שיבושים קשים בהמראות ובנחיתות בנתב"ג. "אנו קוראים לציבור הנוסעים להתעדכן בחברות התעופה", נמסר מרשות שדות התעופה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
ישראל מפסידה במערכה
שום דיבור צה"לי, שאינו מזוהה, וגם כשהוא מזוהה, אינו יכול לשנות את העובדה הבאה: נסיגתה החד-צדדית של ישראל מעזה, בהנהגתו של שרון, תוך רמיסת ערכים דמוקרטיים בסיסיים, מתבררת להיות סוג של אסון. מדינת חמאסטאן מצליחה לייבא או לייצר בעצמה אלפי רקטות, המשוגרות לכל רחבי ישראל, ללא יכולת ליתן מענה - זולת כיבוש עזה מחדש. אנחנו נמשיך לחיות תחת הטרור הזה שנים רבות. כנראה, חמאסטן לא תוכל לכבוש את ישראל. ברם, ישראל לא השיגה שלום, ולא התקרבה להשגת שלום בעקבות פעילות ההונאה של ממשלת שרון של 2005. אפס, לא ניתן לצפות שציפי ליבני תביע חרטה על התנהלותה אז, תתפטר, ותרד מבמת ההסטוריה. פוליטיקאי ישראלי הוא, בסופו של יום, ישראלי: לא מסוגל להודיע שטעה, לא מסוגל להבין שאיבד את זכותו להנהיג מדינה. אבל, האמת, כידוע, אינה מתרגשת מפוליטיקאי ישראלי. האמת - אומרת דברה. בכל האמור לעיל, אין שום רמיזה לכך שהפתרון הנכון, אז, היה להישאר בעזה ולספח אותה לישראל. באמור לעיל יש בסך הכל טענה שטעינו אז. ממש כמו שטעינו בתהליך אוסלו. נכון, אנחנו טועים הרבה מאד מאד.
מהרהר  |  11.07.14
לכל התגובות