אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גוגל, SAP, קאנון ודרופבוקס ישתפו פעולה נגד טרולי פטנטים צילום: שאטרסטוק

גוגל, SAP, קאנון ודרופבוקס ישתפו פעולה נגד טרולי פטנטים

ארבעת החברות המייסדות, יחד עם מספר חברות קטנות יותר, חתמו על אמנה משותפת שתאפשר להן לחלוק את כל הפטנטים שלהן ולהגן על עצמן בצורה משותפת מפני תביעות פטנטים

10.07.2014, 12:11 | נמרוד צוק

קבוצת חברות טכנולוגיה בהובלת גוגל, קאנון, SAP ודרופבוקס חתמו אתמול (ד') על הסכם שנועד לעזור להן להיאבק בטרולי פטנטים - חברות אחזקות לא-יצרניות ולא-חדשניות המתפרנסות מרכישת פטנטים וסחיטת כספים מהחברות המפרות אותן לכאורה.

קראו עוד בכלכליסט

האמנה, המכונה "License on Transfer Network", היא חוזה צולב בין כל החברות החתומות עליו. החוזה קובע כי בכל מקרה שאחת מהחברות החתומות מוכרת פטנט לצד שלישי, יינתן לכל שאר החברות החתומות על האמנה רישיון שימוש חופשי להשתמש בו. בדרך זו, גם אם טרול פטנטים הצליח לשים את ידו על אחד הפטנטים המוגנים, הוא יתקשה להפיק מכך רווח כספי. ההסכם נוצר בעקבות קריאתה של גוגל בשנה שעברה לחברות טכנולוגיה להתאחד כנגד טרולי פטנטים, והאמנה עדיין מאפשרת לחברות להשתמש בפטנטים שלהן על מנת להגן על הקניין הרוחני שלהן - גם מפני חברות אחרות באמנה.

טרולי פטנטים אחראים ליותר מ-60% מכלל תביעות הפטנטים, צילום: שאטרסטוק טרולי פטנטים אחראים ליותר מ-60% מכלל תביעות הפטנטים | צילום: שאטרסטוק טרולי פטנטים אחראים ליותר מ-60% מכלל תביעות הפטנטים, צילום: שאטרסטוק

את הקבוצה, המכונה בקיצור LOTS, מנהל צ'יפ לוטון, היועץ המשפטי של חברת נסט לאבס שנרכשה לאחרונה על ידי גוגל תמורת 3.2 מיליארד דולר. בדירקטוריון הקבוצה יושבים נציגים של ארבע החברות המייסדות.

 

החברות שחתומות על ההסכם כיום מחזיקות ביחד כ-300 אלף פטנטים, מהם 50 אלף שרשומים בארה"ב. הן קוראות לחברות נוספות להצטרף - וניתן להניח שגוגל מקווה כי גם חברות כגון מיקרוסופט, סמסונג ואפל יצטרפו לארגון. ההצטרפות פתוחה לכל, אם כי כרוכה בתשלום דמי חבר שנתיים שנעים בין 1,500 ל-20 אלף דולר, תלוי בהיקף ההכנסות של החברה. כרגע חברות בקבוצה שבע חברות, שכוללות גם את Asana, Pure Storage מבית דסטין מוסקוביץ, אחד ממייסדי פייסבוק, וניו אג.

הצורך ביוזמה, הסביר המשפטן הראשי של גוגל, אריק שולמן, נובעת מהעליה התלולה במספר תביעות הפטנטים שמוגשות על ידי טרולי פטנטים. בשנה אחרונה 60% מתביעות הפטנטים הוגשו על ידי חברות אלו, לעומת 20% בלבד ב-2006, כאשר במקביל 70% מהפטנטים שמוחזקים בידי טרולי הפטנטים הגיעו מחברות פעילות ולא מכאלו שמכרו את תיק הפטנטים שלהן כחלק מפירוקן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות