אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תושבים בת"א נגד תוכנית הרבעים: "מתעלמת מהמציאות הביטחונית" צילום: גלעד קוולרצ'יק

תושבים בת"א נגד תוכנית הרבעים: "מתעלמת מהמציאות הביטחונית"

בערר שהגישו דיירים ברחוב לואי מרשל בעיר נגד התוכנית להתחדשות עירונית נטען כי אימוץ המגבלות שאושרו באזור ימנע חיזוק בניינים והוספת ממ"דים. "התוכנית מעמידה משפחות רבות בסכנה ממשית"

10.07.2014, 15:31 | יעל דראל

תוכנית הרבעים של תל אביב, שאושרה לפני כחודשיים בוועדה המחוזית בנוגע להתחדשות העירונית רובע 3 ו-4 במרכז העיר, צפויה להגיע לדיון במועצה הארצית לתכנון ובנייה, לאחר שמספר גורמים הגישו כנגדה ערר, בהם מהנדס עיריית תל אביב עודד גבולי - וכעת גם דיירי רחוב לואי מרשל 10 בעיר.

קראו עוד בכלכליסט

בערר שהגישו הדיירים למועצה הארצית לתכנון ובנייה, באמצעות משרד עו"ד הרטבי, בורנשטיין, בסון ושות', נכתב כי המגבלות שאותן אימצה הוועדה המחוזית בנוגע לקווי הבניינים באזור זה של העיר ובנוגע לחיזוק בניינים במגרשים הגדולים מ-750 מ"ר (ובתכסית העולה על 50% משטח המגרש) - ימנעו חיזוק בניינים רבים והוספת ממ"דים באופן שנוגד לטענתם את החוק ואת החלטות הממשלה והכנסת בנושא.

תל אביב. לטענת הדיירים, התוכנית נוגדת את הוראות תמ"א 38 ופוגעת בזכויותיהם, צילום: גלעד קוולרצ תל אביב. לטענת הדיירים, התוכנית נוגדת את הוראות תמ"א 38 ופוגעת בזכויותיהם | צילום: גלעד קוולרצ'יק תל אביב. לטענת הדיירים, התוכנית נוגדת את הוראות תמ"א 38 ופוגעת בזכויותיהם, צילום: גלעד קוולרצ

"בפתח דבר יצוין, כי ערר זה נכתב בימים בהם מופעלות אזעקות ונופלים טילים ברחבי העיר תל אביב , לרבות ברבעים 4-3. נסיבות מצערות אך מהן יש ללמוד על החשיבות הרבה בחיזוק ומיגון הבניינים בעיר תל אביב, אשר ברובם אינם כוללים מקלט ובוודאי שבדירות הקיימות בהם - אין ממ"דים. כפי שיפורט, במסגרת התוכניות במתכונת שאושרה יהיו בניינים רבים שלא יהיה ניתן לבצע פרויקט של חיזוק ותוספות בנייה ובוודאי של כדאיות להרוס ולבנות מחדש את הבניינים, ובכך ייחרץ גורלם, ויוותרו משפחות רבות בעיר ת"א בסכנת חיים ממשית", נכתב.

עורכי הדין דוד בסון ויוסי קליין, מציינים כי החלטת הוועדה המחוזית, אשר מאמצת את המלצות החוקרת שמונתה לצורך שמיעת ההתנגדויות לתוכנית, קובעת כי בניינים הבנויים על מגרש הגדול מ-750 מ"ר ובתכסית העולה על 50% משטח המגרש - לא יחוזקו מפני רעידות אדמה. קביעה זו, נטען בערר, אינה חוקית, לא הופיעה בתקנות ומצמצמת באופן משמעותי את זכויות הבניה הן במקרה של הריסה ובניה מחדש והן במקרה של חיזוק ותוספות בניה.

"מעבר לבעיה המשפטית, מדובר בפגיעה אמיתית ומשמעותית בבניינים רבים בתל אביב אשר לאור סעיפים אלה לא יחוזקו ולא יתווספו לדירות ממ"דים. כך למשל, באחד מהבניינים שבעלי זכויות בו מיוצגים על ידי משרדנו ושהגשנו בשם התנגדות לתוכנית, הוספת הסעיף בנושא הגבלת התכסית, תגרע מסל זכויות הבניה בחלקה של אותו בניין כ - 2,000 מ"ר - בחלופה של הריסה ובנייה. ברור שבמצב זה לא תהיה כדאיות כלכלית לבצע פרויקט מעין זה בבניין הבנוי על מגרש בשטח העולה על 750 מ"ר", ציינו. עוד נכתב כי "בנסיבות אלו התוכנית חורצות את גורלו של הבניין והמשמעות היא שבניינים רבים לא יחוזקו מפני רעידת אדמה".

עוד עולה מן הערר כי הועדה המחוזית אישרה את התוכנית תוך שהיא מאמצת את המלצת החוקרת ביחס למגבלת קווי הבנייה - באופן שנוגד, לטענת מגישי הערר, את הוראות תמ"א 38 ופוגע בזכויותיהם. "התכנית המאושרת מגבילה את קווי הבניין ביחס לתמ"א 38, בעוד שעל פי הוראות התמ"א מהנדס העיר יכול לאפשר לחרוג מקווי הבניין שנקבעו עבור ממ"דים או רכיבי חיזוק".

ערר זה, אשר הוגש למועצה הארצית לתכנון ובנייה, איננו הערר הראשון שמוגש כאמור נגד התוכנית. לפני מספר ימים הוגש ערר גם על ידי מהנדס עיריית תל אביב, עודד גבולי, במסגרתו ביקשה העירייה לצמצם את הזכויות שניתנו בתוכנית המאושרת ולהחזירן למתכונת המקורית -שמאפשרת פחות זכויות בנייה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
את תושבי דרום מזרח העיר חולדאי זרק לכלבים
התוכנית המוצעת פוגעת אנושות בתושבי שכונות דרום מזרח ת"א. שלל הגבלות לא הגיוניות על פרויקטים של פינוי בינוי (כמו מגבלת 25% משטח דירה קיים), כמוהם כסכין בליבם של תושבי דרום מזרח העיר. בחרנו חולדאי בתקווה לאפשרות לשפר את תנאי המגורים שלנו ובמקום זה קיבלנו הקפאה כמעט מוחלטת של הקיים לעשורים הבאים.
אבי  |  12.07.14
7.
הקפאת תמא 38 במרכז גבעתיים
ראש העיר החדש בגבעתיים החליט לעכב את כל הליכי פנוי-בנוי ותמא 38 במתחם שדה-בוקר שבמרכז גבעתיים. גרות כאן כ 500 משפחות ללא ממ"דים כלל. בימים אלו בהם עפות רקטות אל מרכזי הישובים בארץ, יש לאשר במהירות הוספת ממ"דים לכל האוכלוסיה. ראש העיר של גבעתיים מוזהר בזאת, שהוא לוקח על עצמו אחריות עצומה לחיי אדם בהחלטתו המטופשת לעכב בניית ממ"דים. עליו לאשר במהירות את כל התוכניות של תושבי המקום בהתאם לתמ"א 38 על כל חלקיה.
נעם , גבעתיים  |  11.07.14
6.
העיריה דואגת לבניינים הישנים המחורבנים כאילו שמדובר באיזה אדריכליות מדהימה
רוב הבניינים מוזנחים ומטים ליפול עם חומרי בנין מהמאה הקודמת ואם משכירי דירות מגעילים וקמצנים שלא מוכנים להשקיע בבניינים וההזנחה בכל מקום ,על העיריה לדאוג לפינוי בינוי ולחדש את רוב העיר אם חניה מסודרת וממדים לכל דירה ,רוב הבניינים עומדים על כרעי תרנגולת וכל תזוזה או פגיעה תל אביב תהפוך לערימה של חולות
בדבכטי , תל אביב  |  11.07.14
4.
ל-1. לא נמאס לך ולשכמותך להיות צרי עין?
יש לי דירה בתל אביב. אני לא מיליונרית. ההורים שלי, שניהם מהגרים שעלו לארץ לפני 30 שנה, חסכו כל חייהם (ולא, הם לא עבדו במקצועות מכניסים. פשוט ניתן לספור על אצבעות יד אחת את מספר הפעמים שיצאו למסעדה או קנו לעצמם בגד חדש בתקופה שבה הייתי ילדה) כדי שלי תהיה דירה וביטחון כלכלי. הדירה שהם קנו לי בתל אביב היא קטנה יחסית, ובבניין מתפורר. אין לי כסף לשפץ אותה או להוסיף לה ממ"ד (שגם יקטין את הדירה כי ממ"ד לא באמת נחשב לחדר, אלא הוא סוג של מחסן). אז יופי שערך הדירה עלה, אבל בינתיים אני גרה בה אז אני לא ממש רואה את עליית הערך. אז מה אתה מציע? שאמכור אותה למישהו יותר עשיר ואעבור למקום אחר כי המדינה שאמורה להיות מופקדת על ביטחוני מחשיבה יותר את אונסקו מאת החיים שלי? או שאולי אתה פשוט ממורמר כי בזמן שההורים הפרחיים שלך היו עסוקים בשופוני כל תקופת הנעורים שלך, לא נשאר להם כסף כדי לעזור לך לקנות דירה משל עצמך. הקנאה במדינה הזו מעבירה אנשים על דעתם.
ל-1 , תל אביב  |  11.07.14
לכל התגובות