אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אנגליה אלופה, ספרד בחצי גמר: לאיזה בנק מגיע כרטיס אדום? צילום: איי אף פי

אנגליה אלופה, ספרד בחצי גמר: לאיזה בנק מגיע כרטיס אדום?

בנקים בעולם פרסמו לפני המונדיאל בברזיל את תחזיותיהם לגבי ארבע הגדולות; מי עשוי לפגוע בול - ומי סיפק תחזית מופרכת

12.07.2014, 14:58 | שירות כלכליסט

קדחת המונדיאל אוחזת בעולם לקראת שריקת הפתיחה של משחק הגמר ביום ראשון. לכבוד האירוע, בדק CNBC את התחזיות שפרסמו הבנקים המובילים לפני הטורניר.

איפה ספרד ואיפה החצי 

 

גולדמן זאקס היה הראשון מבין הבנקים שפרסם תחזית לגביע העולם ומודל החיזוי שפיתח הוכיח את עצמו עד כה מבחינת מיקום הנבחרות. הבנק צפה חצי גמר בין ברזיל לגרמניה אולם הוא צפה גם את ניצחונה של המדינה המארחת בתוצאה 2-1. ואולם התוצאה הסופית כידוע היתה לחלוטין לא צפויה ונבחרת ברזיל נותרה מושפלת אחרי הניצחון המוחץ של גרמניה 7-1.

גולדמן צפה שגם ספרד וארגנטינה יעלו לחצי הגמר. ואולם אלופת העולם מ-210 - אחת המועמדות לזכייה נוספת בתואר - התרסקה בשלב מוקדם יחסית של המשחקים. עם זאת ארגנטינה אכן עלתה לחצי הגמר, שיחקה נגד הולנד וניצחה.

לגבי הגמר עצמו, גודלמן חזה שברזיל תשחק נגד ארגנטינה - ואולם ביום ראשון ארגנטינה תשחק נגד גרמניה.

ספרד (בלבן) נגד הולנד. הסתיים בתבוסה, צילום: רויטרס ספרד (בלבן) נגד הולנד. הסתיים בתבוסה | צילום: רויטרס ספרד (בלבן) נגד הולנד. הסתיים בתבוסה, צילום: רויטרס

"התחזיות לכל משחק מבוססות על אנליזת רגרסיה הבודקת קשרים בין משתנים. האנליזה התבססה על ההיסטוריה המלאה של משחקי כדורגל בינלאומיים (לא כולל משחקי ידידות) מאז 1960", מסביר הבנק שלא חזה הצלחה לנבחרת האמריקאית על אף שהצליחה להעפיל לרבע הגמר.

אנגליה אלופה?

 

דויטשה בנק הציע תחזית יוצאת דופן שלפיה אנגליה היא זו שתניף את הגביע (אף שהאוהדים הבריטים עצמם לא האמינו שיש לנבחרתם סיכויים לנצח).

כלכלני הבנק הסבירו: "התשואות בארה"ב ירדו במידה משמעותית, אוקראינה היא הנקודה הנפיצה ביותר בעולם ואתלטיקו מדריד חוגגת את תואר האליפות הראשון שלה מזה שנים - נראה שגביע העולם השנה בשל לטלטולים. עצם הימצאותם של שחקני ליברפול רבים בנבחרת אנגליה הוא הבסיס למסקנה שלנו". ואולם אנגליה הודחה מהמונדיאל עוד בשלב הבתים. כלכלני הבנק חזו גם שלספרד יש סיכוי טוב לנצח בגמר בהתבסס על ביצועי העבר של הנבחרת והשחקנים. לאור כל זאת, נראה שלדטוישה מגיע כרטיס אדום.

לא בגלל טעות שיפוט

 

לאחר ההצלחה של בנק סטנדרט צ'רטר בתחזיותיו למונדיאל 2010, הפעם הוא טעה וחזה שברזיל תנצח. הבנק סימן את ברזיל, גרמניה, ספרד וארגנטינה כמועמדות לגמר. אולם גם הוא שם את מבטחו בנבחרת ספרד ונחל מפח נפש. כלכלני הבנק סייגו את התחזית: "בכדורגל, טעות שוער או החלטת שופט יכולות להכריע משחק".

אוהדי ברזיל לאחר התבוסה לגרמניה, צילום: איי פי אוהדי ברזיל לאחר התבוסה לגרמניה | צילום: איי פי אוהדי ברזיל לאחר התבוסה לגרמניה, צילום: איי פי

 

השווי קובע?

 

בבנק ING נקטו גישה שונה לגמרי וביססו את התחזיות על שווי השוק של כל נבחרת - עם ספרד בראש. "שווי השחקנים יכול להכריע את תוצאת גביע הגמר. על פי ניתוח שערכנו, שוויה המצרפי של נבחרת ספרד הוא 675 מיליון יורו (918 מיליון דולר), ולכן היא מועמדת לזכייה מבחינתנו". אחרי ספרד מדורגות גרמניה ( 609 מיליון יורו) וברזיל ( 507 מיליון יורו).

הבנק אף הסתמך על נתונים אחרים - לפי סכום הכסף שאוהדי הנבחרת מוכנים להקריב לשם ניצחון הנבחרת שלהם, ארגנטינה הגיעה ראשונה.

איפה איטליה?


בנק מק'קווארי ביסס את חישוביו,בין השאר, על הדירוג הרשמי של FIFA ויחס הימורים. כמו עמיתיו, גם מק'קווארי חזה כי ברזיל, גרמניה, ספרד ואיטליה יעפילו לשלבים הגבוהים, וכי גרמניה וספרד ייפגשו במשחק הגמר שאותו ינצחו הגרמנים. במבחן המציאות נראה ש מק'קווארי וגולדמן זאקס צמודים - משום שכל אחד מהם חזה לפחות פיינליסטית אחת. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות