אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי 4.5 שנים כמנכ"ל נייר חדרה: השווי נחתך ועופר בלוך פורש עם 8.4 מיליון שקל צילום: מיכאל קרמר

אחרי 4.5 שנים כמנכ"ל נייר חדרה: השווי נחתך ועופר בלוך פורש עם 8.4 מיליון שקל

חברת הנייר שנמצאת בתקופה של התכווצות ברווח טרם מצאה מחליף למנכ"ל העוזב. מאז נכנס בלוך לתפקידו ב־2010 נפל שווייה של נייר חדרה ב־593 מיליון שקל והיום הוא עומד על 717 מיליון שקל

13.07.2014, 08:36 | גיל קליאן

מנכ"ל נייר חדרה עופר בלוך הודיע על פרישתו אחרי 4.5 שנים בתפקיד. בלוך עוזב את נייר חדרה בתקופה של אי־ודאות כשעסקי הנייר העולמיים נמצאים במשבר, ולא ברור כיצד תחזור החברה לרווחיות גבוהה ויציבה. לבלוך טרם מונה מחליף, ונייר חדרה דיווחה כי הוא הסכים להישאר בתפקידו עד שיימצא לו אחד.

כשנכנס בלוך לתפקידו עמד שווייה של נייר חדרה בבורסה על 1.3 מיליארד שקל. ביום חמישי האחרון, עם הודעת העזיבה של בלוך (שנעשתה רק לאחר נעילת המסחר), עמד שווייה של החברה רק על 717.2 מיליון שקל. משמע שבתקופת כהונתו של בלוך נמחקו 593.1 מיליון שקל משווי החברה (מניית החברה ירדה באותה התקופה ב־45.6%). על הביצועים הפחות ממזהירים אלו צבר בלוך שכר (שכלל רק רכיבי מזומן) בעלות כוללת לחברה של 8.4 מיליון שקל.

אחת הבעיות המרכזיות עמן התמודד בלוך בקדנציה שלו היתה ההשקעה במכונה 8 (מכונה המייצרת נייר אריזה חום מנייר ממוחזר) שחייבה את החברה לקחת חוב של 800 מיליון שקל, ללא כל הזרמה מהבעלים. ההחלטה על ההשקעה במכונה נעשתה טרם כניסתו לתפקיד. עם זאת, החוב נלקח כשנה לפני כניסת בלוך לתפקיד והיה מתומחר במחיר המניה עוד כשהתיישב על כיסא המנכ"ל. שווי החברה צלל לאחר מכן, בין היתר, משום שהמכונה לא סיפקה את הרווחיות שציפו ממנה לספק – בשל המשבר בתעשיית הנייר כולה. 

 , צילום: אלעד גרשגורן צילום: אלעד גרשגורן  , צילום: אלעד גרשגורן

בעברו של בלוך עוד כמה חברות שידעו ימים יפים יותר. בתקופה שבה שימש כמנכ"ל חברת הלוויין yes (בשנים 2006–2003) המשיכה החברה להפסיד ונזקקה להזרמות הון מצד הבעלים כדי שתוכל להמשיך ולהתקיים. תפקידו כמנכ"ל לידקום היה קצר במיוחד (ארבעה חודשים ב־2009), ובאותה תקופה ניסה ליישם — ללא הצלחה, תוכנית הבראה. זמן קצר לאחר מכן נכנסה לידקום להקפאת הליכים.

המהלך האחרון של בלוך בהנהלת נייר חדרה היה מאבק מתוקשר ולעתים אלים עם ועד העובדים של המפעל, כשבלוך הוביל קיצוץ רוחבי בשכרם של המנהלים והעובדים. אל מול העובדים המאוגדים נאלץ להוביל בלוך מאבק עד שאלה יסכימו גם כן לקצץ בשכרם. בלוך עצמו זכה ב־2013 לשכר בעלות של כ־2 מיליון שקל. נייר חדרה נמצאת כיום בהליכי אישור לעסקת בעלי עניין, שבמסגרתה כלל תעשיות, תיכנס כשותפה בפרויקט תחנת הכוח של נייר חדרה באמצעות כלל אנרגיה.

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", כלל אנרגיה נבחרה לפרויקט אף שאין לה רקע בהקמת תחנות כוח על בסיס גז טבעי, ולמרות שלא הציעה את ההצעה הכספית הגבוהה ביותר. ברבעון הראשון של 2014 הציגה נייר חדרה שחיקה של 3.7% במכירות לעומת הרבעון המקביל, שעמדו על 459.1 מיליון שקל. הרווח הנקי המיוחס לבעלי המניות ברבעון עמד על 314 אלף שקל בלבד לעומת 1.5 מיליון שקל ברבעון המקביל. קיצוץ השכר לעובדים הניב לחברה חיסכון של 5.9 מיליון שקל.

נייר חדרה, צילום: נמרוד גליקמן נייר חדרה | צילום: נמרוד גליקמן נייר חדרה, צילום: נמרוד גליקמן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות