אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחירי מוצרי החלב המפוקחים לא יעלו בינתיים צילום: ענת גוטמן

מחירי מוצרי החלב המפוקחים לא יעלו בינתיים

כך קבעה ועדת המחירים המשותפת למשרדי החקלאות והאוצר; בכוונה משרד החקלאות לבחון פיקוח על פערי התיווך במחירי פירות וירקות

13.07.2014, 12:01 | נורית קדוש

שבועיים אחרי שעלה מחיר החלב הגולמי ב-8%, מצאה ועדת המחירים המשותפת למשרדי החקלאות והאוצר כי אין מקום לעלות בשלב זה את מחיר מוצרי החלב בפיקוח, כיוון שמדובר בשיעור נדרש הנמוך מ-3%.

מחירי מוצרי החלב והביצים שבפיקוח מתעדכנים פעם בשנה, או בעקבות התייקרות או הוזלה מצטברת של סך עלות הייצור בשני סוגי המוצרים בשיעור של 3%, המוקדם מבין השניים.

ארכיון, צילום: חיים צח ארכיון | צילום: חיים צח ארכיון, צילום: חיים צח

בנוסף, דנה הוועדה בהשגות של תנובה על הטלת פיקוח מחירים על שמנת 32%. הוחלט כי למרות טיעוני תנובה, החלטת הוועדה לפקח על שמנת 32% לא תשתנה בשלב זה, אך הוועדה קיבלה את בקשתה לקיים שימוע נוסף בנושא, ורק לאחריו תתקבל החלטה סופית.

הוועדה דנה גם בבחינת מרווח השיווק בפירות וירקות. משרד החקלאות ביקש כי במסגרת בחינת מרווחי השיווק בשוק החלב והביצים, ייבחן גם פער השיווק בפירות וירקות, בכוונה משרד החקלאות לבחון הכנסה עתידית של פערי התיווך במחירי פירות וירקות לפיקוח מחיר.

כפי שנחשף ב"כלכליסט" לפני כחודשים וחצי, המחירים הגבוהים שגובות רשתות השיווק על פירות וירקות צפויה להביא להתערבות הממשלה. במשרד האוצר שוקלים להרחיב את בחינת של המרווח הקמעונאי על מוצרים מפוקחים, גם לתחום הפירות והירקות.

במכתב שהעביר אהוד אדרי, סגן הממונה על התקציבים באוצר להתאחדות האיכרים בנוגע לפערי התיווך במוצרי הפירות והירקות, כתב אדירי: "משרד האוצר מסכים שיש כשלים באופן כללי בפערי התיווך, ביחסים בין ספק לקמעונאי ובהתנהלות הרשתות. אנו רואים כבעיה את המקרים העולים בפנינו בהם החקלאי מרוויח מעט והצרכן משלם ביוקר. משרד האוצר פועל כדי לקדם את הפחתת פערי התיווך בערוצים שונים".

אדירי ציין כי המשרד פועל לפרסום מדד אובייקטיבי של המחירים הסיטונאים לפירות וירקות, שיסייע ללחץ להפחתת פערי התיווך הקמעונאיים. עוד חשף אדירי כי "משרד האוצר אינו פוסל להרחיב את הבחינה של עלויות המרווח הקמעונאי גם למוצרי הפרות והירקות על מנת לאסוף מידע על עלויות אלו ולהבין היכן הכשלים בשרשרת התיווך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות