אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ראש העיר של ריו דה ז'נרו יחלק כרטיסים לאולימפיאדת 2016 בחינם צילום: איי אף פי

ראש העיר של ריו דה ז'נרו יחלק כרטיסים לאולימפיאדת 2016 בחינם

ראש העיר אדוארדו פאאס הודיע כי בכוונתו לחלק כרטיסים בחינם לאולימפיאדה שתיערך בעיר בעוד כשנתיים, וזאת על מנת להפוך את הקהל למגוון יותר מכפי שנצפה במשחקי המונדיאל

13.07.2014, 16:22 | שירות כלכליסט
ראש העיר של ריו דה ז'נרו מתכוון לחלק כרטיסים בחינם לאולימפיאדת 2016 שתתקיים בעיר, וזאת על מנת להפוך את הקהל למגוון יותר מכפי שנצפה במשחקי המונדיאל. האוהדים שנכחו במשחקים ב-12 הערים ברחבי ברזיל לא משקפים את המגוון האתני של המדינה המאוכלסת ביותר בדרום אמריקה, ובעיקר לא את הרוב השחור באוכלוסייה. "מה שנעשה זה שנחלק סובסידיות לחלק מהכרטיסים", אמר ראש העיר אדוארדו פאאס לעיתונאים. "ננסה לעשות משהו דמוקרטי יותר".

קראו עוד בכלכליסט

אוהדי נבחרת ברזיל. 67% לבנים, צילום: איי אף פי אוהדי נבחרת ברזיל. 67% לבנים | צילום: איי אף פי אוהדי נבחרת ברזיל. 67% לבנים, צילום: איי אף פי

סקר של Datafolha מצא ש-67% מהצופים במשחק שמינית הגמר של ברזיל נגד צ'ילה ב-28 ביוני הגדירו עצמם לבנים, בעוד ש-90% הודו כי הם שייכים לאחד משני המעמדות הכלכליים הגבוהים של ברזיל, שמייצגים 15% מכלל האוכלוסייה.

היעדר הגיוון באצטדיונים מתרחש במדינה שבה יש יותר שחורים מבכל מדינה אחרת, מלבד ניגריה - המדינה הגדולה ביותר באפריקה.

מספר קטן של כרטיסים למשחקים בשלב הבתים במונדיאל נמכר עבור סכום נמוך של 15 דולר לאוהדים בעלי מוגבלויות, לזקנים ולזכאים לתכניות רווחה. מחירי הכרטיסים לאולימפיאדה עדיין לא הוכרזו.

במדינה שהאדם המפורסם ביותר בה הוא כוכב הכדורגל השחור פלה, הבולטות של האוכלוסייה השחורה נמוכה בתחומים רבים, ובהם התקשורת, העסקים והפוליטיקה.

מבין 39 חברי הקבינט של הנשיאה דילמה רוסף, יש רק שרה שחורה אחת - השרה לשוויון גזעי, לואיזה באירוס. יתרה מזו, לאף אחת מ-70 החברות הרשומות במדד המניות הראשי במדינה, IBOVESPA, אין מנכ"ל שחור.

העובדים השחורים מרוויחים מחצית מהשכר החודשי הממוצע, שעומד על 1,914 ריאל (862 דולר), שמרוויחים הלבנים, כך לפי מכון הסטטיסטיקה IBGE.

גזענות הוגדרה בברזיל כפשע ב-1988, ורוסף ביחד עם פיפ"א, מארגנת המונדיאל, מנסים להשתמש בטורניר כדי לקדם מסר נגד גזענות. מחירי כרטיסים זולים יותר שהיו נהוגים בעבר הובילו לכך שהמגוון הגזעי של המדינה בא לידי ביטוי באצטדיוני הכדורגל. אולם המצב השתנה בעקבות עליית המחירים, שנועדה לעזור לממן את בנייתם של אצטדיונים חדשים, כולל 12 אצטדיונים עבור המונדיאל, בעלות של למעלה מ-8 מיליארד ריאל.

"המחיר של הכרטיסים יצר בעיה כלכלית, ולשחורים עדיין אין אותה רמה כלכלית כמו ללבנים בחברה הברזילאית", הודה טונינהו נסקימנטו, אחראי הכדורגל במשרד הספורט בראיון שהעניק לפני פתיחת המונדיאל.

בעוד ששחורים ובעלי גזע מעורב ייצגו 53% מהאוכלוסייה בברזיל ב-2012, הם היוו 16% מבין האחוזון העליון של העשירים, כך לפי הנתונים של IBGE.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות