אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת השרים אישרה: לוקחים שקית פלסטיק בסופר? שלמו 40 אג' צילום: צביקה טישלר

ועדת השרים אישרה: לוקחים שקית פלסטיק בסופר? שלמו 40 אג'

הצעת החוק שהוביל המשרד לאיכות הסביבה ואוסרת על הרשתות לחלק שקיות בחינם אושרה חרף התנגדותו של שר הכלכלה נפתלי בנט שכבר הודיע כי יגיש ערר

14.07.2014, 17:23 | רוני זינגר

ועדת שרים לענייני חקיקה אישרה אתמול (א') הצעת חוק שמטרתה לאסור חלוקה חינמית של שקיות פלסטיק ברשתות השיווק ובחנויות. על פי הצעת החוק שהוביל המשרד להגנת הסביבה, על לקוח שיבקש להשתמש בשקית פלסטיק יוטל היטל בסך 40 אגורות. עם זאת, עוד בטרם תיאסר החלוקה בחינם של השקיות, יחולקו ברשתות השיווק סלים רב פעמיים בלא תשלום.

קראו עוד בכלכליסט

עלות חלוקת השקיות בחינם ברשתות השיווק בלבד נאמדת כיום בכ-80 מיליון שקלים בשנה, כשעל פי המשרד להגנת הסביבה עלות זו למעשה "מתגלגלת" לכיסם של הצרכנים ומגולמת במחירי המוצרים. במהלך הליך החקיקה התחייבו בעלי הרשתות במהלך החודשים הראשונים מרגע כניסת החוק לחלוקה של שקיות בד שעלותן תגולם אף היא במחירי המצרכים בשלב הראשון, כאשר הוצאות אלו צפויות לרדת לאחר השנה הראשונה.

סך הכל נצרכות בישראל כ-2.2 מיליארד שקיות פלסטיק בשנה, צילום: צביקה טישלר סך הכל נצרכות בישראל כ-2.2 מיליארד שקיות פלסטיק בשנה | צילום: צביקה טישלר סך הכל נצרכות בישראל כ-2.2 מיליארד שקיות פלסטיק בשנה, צילום: צביקה טישלר

הצעת החוק מתייחסת גם לפגיעה שיספגו המפעלים המייצרים את שקיות הפלסטיק כתוצאה מהמהלך ולפי נוסח ההצעה אותו היטל שיגבה ממי שיבחר להשתמש בשקיות פלסטיק יאסף וישמש, בין היתר, למימון תכנית סיוע למפעלים, וזאת בשיתוף פעולה עם הרשות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה.

בנוסף, יפתח בקרוב המשרד להגנת הסביבה בקמפיין בכלי התקשורת השונים להסברת המעבר משימוש בשקיות פלסטיק לאלו הרב פעמיות.

ישראלי ממוצע צורך כ-275 שקיות ניילון בשנה וסך הכל נצרכות בישראל כ-2.2 מיליארד שקיות בשנה. רבע מכלל השקיות מושלכות לאשפה מייד בתום השימוש ונשארות מאות שנים באתרי הפסולת עד שהן מתפרקות.

שר הכלכלה נפתלי בנט ומשרדו הביעו התנגדות למהלך קידום הצעת החוק בנימוקים שונים, בעיקר בשל הפגיעה ביצרני שקיות הפלסטיק. אתמול בוועדת השרים התנגד להצעה גם השר אורי אריאל, אך כאמור היא אושרה בכל זאת. בדיון דיברו נציגי הרשות להגנת הצרכן הפועלים במשרד הכלכלה וטענו נגד החוק. עיקר טענת משרד הכלכלה נוגע לכך שמדובר ב"מס ירוק" שיגולגל על הצרכנים, בעת שבה אין עוד צורך בעוד גזרות - כדברי השר בנט. אלא שלאחר שנטענה טענה זו, שמדברת למעשה על העלאת יוקר המחיה, ענה שר האוצר יאיר לפיד כי כשר האחראי על ועדת יוקר המחיה, הוא משוכנע שהדבר לא יפגע בכיס הצרכנים והצביע בעד.

 

לאחר שעברה הצעת החוק הודיע אתמול השר בנט כי יפעל למנוע את קידום החוק והודיע כי יגיש ערר על ההחלטה.

פורום יצרני ומשווקי שקיות הפלסטיק באיגוד לשכת המסחר הגיב בחריפות על הצעת החוק של המשרד להגנת הסביבה: "המשרד להגנת הסביבה מנצל באופן ציני את המצב הביטחוני והעביר היום בוועדת שרים לענייני חקיקה במחטף את הצעת חוק הניילונים, אשר נמצאת במחלוקת לאור הפגיעה הכלכלית בצרכנים וביצרנים. על אף בקשתנו לאפשר לנציגי היצרנים לשטוח את טענותיהם אודות הצעת החוק, המשרד להגנת הסביבה לא אפשר לחלק מנציגי היצרנים, הנמצאים תחת מתקפת טילים, להגיע לפגישה שהתקיימה בשבוע שעבר בנושא. אנו דורשים מהמשרד להגנת הסביבה לבלום את קידום הצעת החוק. זה הזמן לחזק את התעשייה, ולא לפגוע בה". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
סופר בלי שקיות-מחוץ לתחום
כולם ללא יוצא מהכלל-בכל סופר שלא יהיו שקיות חינם-לא נכנסים לעשות קניות.הכוח בידיים שלנו.רק סופר שיכבד אותנו ויתן שקית למצרכים-נכבד.עלינו להפסיק עם התרבות שהפכו אותנו לעבדים.ובנימה אחרת בימים אלה של חורבן כלכלי,שהמנגנון הממשלתי הענק והבזבזני ממשיך לבזוז את כספי המיסים על תנאי ההפקרות שסידרו לעצמם ח"כ,שרים משפחת נתניהו בנק ישראל ושערורית הפנסיות המחייבת חקירה פלילית.-זה מה שמעסיק חבורת הבל זו?במקום לתקן תחלואי יוקר הקטסטרופה וטרור המיסים כדי שנוכל לחיות?????.מס התרמית על הדלק מרושש את כולנו כאשר 120 ח"כ ומשפחותיהם נוסעים במכוניות ודלק על חשבוננו????למה אינם משלמים על דלק?תרופות?עיתונים ופלפונים???משפחת נתניהו מידי חודש-250,000 ש"ח???????????.מה זה קיסרות לכל הרוחות???איך זה עובר לסדר היום???למה אין קיצוץ בבזבזות המנגנון האוולי בתקופה זו של חורבן כלכלי?פקידוני האוצר מיללים שהמלחמה תעלה מיליארדים-במקום לבקות אולי תתחילו לקצץ בתנאי ההפקרות של מנגנון עבש זה???.באם לא יהיה קיצוץ חד בבזבזנות הכנסת,בנק ישראל,בית הנשיא,משפחת נתניהו,והחברות הממשלתיות-כולנו נהיה עבדים.
אליפז+גימלאי צה,ל  |  14.07.14
לכל התגובות