אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אושר לקריאה ראשונה: תעודת כשרות מיוחדת למסעדות שפתוחות בשבת צילום: חגי דקל

אושר לקריאה ראשונה: תעודת כשרות מיוחדת למסעדות שפתוחות בשבת

לפי הצעת החוק של ח"כ אלעזר שטרן, מסעדות שפועלות בשבת יוכלו לקבל תעודת הכשר לימי חול שתתחשב רק במידת כשרותו של המזון. ח"כ שטרן: "הצעת החוק תציג יהדות מחברת ולא דוחה"

14.07.2014, 17:24 | רוני זינגר

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ב') לקריאה ראשונה את הצעת החוק של ח"כ אלעזר שטרן (התנועה), לפיה יוכלו בתי אוכל שרוצים לפעול גם בשבת לקבל תעודת כשרות מיוחדת לימי חול. על פי חוק הונאת הכשרות כיום, נקבע כי ”במתן תעודת הכשר יתחשב הרב בדיני הכשרות בלבד" אף שבפועל נשקלים שיקולים שאינם כשורים לכשרות המזון כגון הצגות ומופעים לא צנועים, עריכת טקסים שלא לפי ההלכה היהודית ועוד. בנוסף, אין באפשרותם של בתי אוכל לקבל תעודת כשרות אם ברצונם לפתוח בשבת.

קראו עוד בכלכליסט

על פי ההצעה של ח"כ שטרן תעודת ההכשר שתינתן לבית העסק תתחשב רק במידת כשרותו של המזון. תיקון זה נובע, בין היתר, ברוח פסיקתו של בית המשפט העליון, אשר קבע כי החלטות מועצת הרבנות הראשית להתנות בתנאים שאינם שייכים לדיני כשרות המזון את מתן תעודת הכשרות, התבססו על שיקולים שאינם בגדר הסמכות המוקנית להם בחוק.

ח"כ אלעזר שטרן, צילום:  בשמת איבי ח"כ אלעזר שטרן | צילום: בשמת איבי ח"כ אלעזר שטרן, צילום:  בשמת איבי

לגבי פתיחת בתי האוכל ביום שבת, מוצעים סייגים הלכתיים שונים, כמו שימוש בכלים נפרדים לימי החול וליום השבת, אשר מאפשרים לעסקים לקבל תעודת הכשר לימי החול בלבד. סייגים אלו מקובלים כיום ברשויות מקומיות בצפון הארץ וקיבלו אסמכתה מרבנים בכירים.

ח"כ שטרן אמר לאחר שעברה הצעת החוק כי "נושא הכשרות הוא נושא נוסף בסוגיית דת ומדינה בעל היבטים רבים המצריכים שינויים חקיקה. הצעת החוק, שנסמכת על עמדתם של רבנים חשובים בציונות הדתית, תגרום להרבה יותר מסעדות להיות כשרות ובשורה התחתונה תציג יהדות מחברת ולא יהדות דוחה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
גועל נפש של הצעת חוק
השבת נרמסת ברגל גסה ע"י המגזר העסקי, בעיקר בגלל התחרות הקשה שם. אם תשאל הרבה מהסוחרים הם יגידו לך שהם עובדים כי אין להם ברירה ויש תחרות וכו' וכך נוצר מצב שהילדים שלנו לא יוכלו בכלל לשמור שבת. כי יחייבו אותם לעבוד בעסק. כי אין ברירה. ויש תחרות ושוק חופשי וחופש דת ועוד איזה שקר כלשהו..
הנביא היומי , פתח תקוה  |  14.07.14
3.
התלהמות וכוחנות מיותרת!
כמה מחשבה הושקעה בהצעת החוק ובהחלטת אלו שהצביעו בעדה. ההנחה היא שבית עסק מעוניין בתעודת כשרות מסיבות כלכליות (פנייה לקהל לקוחות רחב יותר). אך מהי העלות הכלכלית של תעודת כשרות לעסק המחלל שבת? בתור מחלל שבת, אין לו נאמנות הלכתית על כשרות, וממילא צריך יותר שעות של משגיח כשרות, 100% כלים נפרדים (או מטבח) ליום חול (כשר ותחת מנעול ובריח של המשגיח) ולשבתות (לא כשר וגם כן תחת מנעול ובריח של המשגיח בכדי לוודא שלא משתמשים ביום חול). לאור כל הנ"ל, האמנם יהיה עסק אחד בארץ שיסתכל על תעודת כשרות לימי חול בלבד כהשקעה כלכלית משתלמת? מעבר לזה, אין לדעת כיצד יתייחסו שומרי הכשרות לתעודה כזו. ומעל ומעבר לכל, הדבר מהווה צעד גדול בכיוון הבולשביזם! האמנם במדינת ישראל חפצים אנו ב"רבנים מטעם" הנשמעים לתכתיבים? למה לעצור שם? השלב הבא הוא תכתיבים לכל אזרח מה מותר לו לחשוב, מה מותר לו לומר. ואולי לקינוח נקבל כמה גולאגים! "החבר" כנסת (טאוואריש בלע"ז) שטרן בוודאי מסב קורת רוח רבה לקים ג'ונג און, שרואה בהעברת חוק זה הישג של בעלי ברית פוטנציאלים!
רק כותרות  |  15.07.14