אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"יש להטיל מס נוסף על רוכשי דירות זרים" צילום: פאביאן קולדורוף

"יש להטיל מס נוסף על רוכשי דירות זרים"

נשיא לשכת רו"ח דודי גולדברג בדיון של ועדת הכספים בהון השחור בנדל"ן:"יש משכירי דירות עם 7-15 דירות שמעלימים מסים". ד"ר אביחי שניר: "35-40 אחוז מהתוצר של הנדל"ן לא מדווח"

15.07.2014, 10:22 | עינת פז-פרנקל

ועדת המשנה למאבק בהון השחור של ועדת הכספים של הכנסת דנה הבוקר (ג') בהון השחור בנדל"ן. לדברי סגן שר האוצר מיקי לוי, שהשתתף בדיון, היקף ההון השחור בישראל נאמד ב-23% מהתמ"ג, או 180 מיליארד שקל. הוא ציין כי המלחמה בהון השחור תסייע בהורדת נטל המסים.

קראו עוד בכלכליסט

סגן שר האוצר מיקי לוי. "המלחמה בהון השחור תסייע בהורדת נטל המסים", צילום: עומר מסינגר סגן שר האוצר מיקי לוי. "המלחמה בהון השחור תסייע בהורדת נטל המסים" | צילום: עומר מסינגר סגן שר האוצר מיקי לוי. "המלחמה בהון השחור תסייע בהורדת נטל המסים", צילום: עומר מסינגר

חברי הכנסת החברים בוועדת המשנה למאבק בהון השחור הם יו"ר ועדת המשנה אלעזר שטרן (התנועה), רוברט אילטוב (ישראל ביתנו), זבולון קלפה (הבית היהודי), בועז טופורובסקי (יש עתיד), עפר שלח (יש עתיד), יצחק כהן (ש"ס), ויעקב ליצמן (יהדות התורה).

הכלכלן ד"ר אביחי שניר מהמכללה האקדמית נתניה אמר בדיון כי "35-40 אחוז מהתוצר של הנדל"ן לא מדווח. חלק גדול מזה זה כוח עבודה. זה נכון גם במדינות מפותחות כמו גרמניה, כאשר שם אין פיקוח על עובדים מטורקיה. איך יכול להיות שאין שינוי במשך הבנייה אם חסרים עובדים בבניין?"

כמו כן, לטענת שניר, זורם הון שחור לארץ מרוכשי דירות זרים. "בשנים האחרונות הבנקים אמרו לזרים שאם הכסף בבנק - הם צריכים לדווח עליו לרשויות, והמליצו לזרים להוציא את הכספים מהבנק. הרבה הכניסו את הכסף לנדל"ן".

שניר ציין כי "80 אלף איש קנו יותר מדירה אחת בישראל בעשור האחרון, מתוכם 10,000 בעלי הכנסה של פחות מ-7,000 שקל לחודש. מתוכם, כ-5,000 הם מתחת לקו העוני – אבל יש להם שתי דירות". שניר העריך שמדובר באנשי קש שרכשו דירות עבור זרים.

סמנכ"ל חקירות ברשות המסים, אבי ארדיטי, אמר בדיון כי בענף הנדל"ן ניכרת תופעה שבה לוקחים "'ראיס' שמעסיק עובדים 'בשחור', ומי שבונה את הבניין מכסה את עצמו בחשבוניות פיקטיביות".

נשיא לשכת רואי החשבון דודי גולדברג טען שיש משכירי דירות עם 7-15 דירות שמעלימים מסים, והציע להגביר את האכיפה והענישה. יצוין כי, משכירי דירות חייבים כיום בתשלום מס על כל סכום מעל 5,000 שקל לחודש.

דודי גולדברג. "בשבילם עוד 50 אלף שקל לפה או לשם זה לא משנה", צילום: דמיטרי שבצנקו דודי גולדברג. "בשבילם עוד 50 אלף שקל לפה או לשם זה לא משנה" | צילום: דמיטרי שבצנקו דודי גולדברג. "בשבילם עוד 50 אלף שקל לפה או לשם זה לא משנה", צילום: דמיטרי שבצנקו

לדברי גולדברד, "יש להטיל היטל מס נוסף על רוכשי דירות זרים, על מנת לתת הטבות לישראלים לרכישת דירות. אנשים מוציאים את הכסף מהבנקים השווייצרים ובשבילם עוד 50 אלף שקל לפה או לשם זה לא משנה". עם זאת, לפי נתוני משרד האוצר, רוכשי הדירות הזרים מהווים אחוזים בודדים מסך העסקאות בדירות בישראל.

עו”ד תמר ולדמן, עוזרת ליועצת המשפטית ברשות לאיסור הלבנת הון במשרד המשפטים, אמרה בדיון כי קיימת תופעה של "רכישת נדל"ן מכספי פשיעה בארץ ובחו"ל". לדבריה, "אנשים נתפסים עם כספים במעבר הגבול, מודים שהכספים מיועדים לנדל"ן, ומודים שלא שילמו מס על הכסף בארץ ממנה הגיעו". כמו כן, "יש תופעה של אנשי קש בארגוני פשיעה", אמרה והדגישה: "6% מהתיקים של הלבנת הון ב-2013 היו בנדל"ן".

מנחם קירשבלום מלשכת יועצי המס אמר כי "חלק מהבעיה בנדל"ן זה עבריינות, וחלק כספים שזורמים מחו"ל לצורך הלבנתם. חלק אחר מהתופעה זה השיפוצניקים והקבלנים הקטנים, שמבחינה כמותית הם דווקא הרוב. חלקם מרוויחים ב'שחור', וצריך לעשות פעילות הסברתית והרתעתית מולם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות