אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברזיל 2014: המונדיאל עבר בהצלחה - אבל מה מורשתו? צילום: אי פי איי

ברזיל 2014: המונדיאל עבר בהצלחה - אבל מה מורשתו?

התבוסה חסרת התקדים של ברזיל מגיעה בניגוד להצלחה הארגונית של אירוע הספורט הנצפה ביותר בעולם, שלא רשם אף תקלה משמעותית אחת

17.07.2014, 10:59 | שירות כלכליסט

רק לפני חודש כולם, החל מפרשני כדורגל ועד לכלכלנים, חזו שברזיל תזכה במונדיאל, בעוד שהטורניר המתקיים לאורך חודש יאופיין באצטדיונים לא גמורים, אלימות ופקקי תנועה נוראיים. כמה שהם טעו. 

קראו עוד בכלכליסט

דילמה רוסוף, נשיאת ברזיל. "פיפ"א חייבת לברזיל התנצלות, מכיוון שבמשך חודשים הם יצאו בהצהרות קשות ומגעילות, ועכשיו הם טוענים שהכל עבר בהצלחה",, צילום: רויטרס דילמה רוסוף, נשיאת ברזיל. "פיפ"א חייבת לברזיל התנצלות, מכיוון שבמשך חודשים הם יצאו בהצהרות קשות ומגעילות, ועכשיו הם טוענים שהכל עבר בהצלחה", | צילום: רויטרס דילמה רוסוף, נשיאת ברזיל. "פיפ"א חייבת לברזיל התנצלות, מכיוון שבמשך חודשים הם יצאו בהצהרות קשות ומגעילות, ועכשיו הם טוענים שהכל עבר בהצלחה",, צילום: רויטרס

האוהדים שרקו בוז לנבחרת ברזיל בתבוסה שלה 7-1 לגרמניה בחצי הגמר, ששמה קץ לתקוות לזכייה חמישית בגביע העולם. לאחר ההפסד 3-0 להולנד בקרב על המקום השלישי, נשמעו אוהדים שקראו לנשיאה דילמה רוסף לבנות מחדש את הנבחרת הלאומית.

אולם התבוסה חסרת התקדים של ברזיל מגיעה בניגוד להצלחה הארגונית של אירוע הספורט הנצפה ביותר בעולם, שלא רשם אף תקלה משמעותית אחת, זאת על אף הביקורת הציבורית על אצטדיונים לא גמורים, שביתות עובדים ואיומים להפגנות ענק. התוצאות מגבירות את הסיכוי שהמדינה תצלח גם את ארגון אולימפיאדת הקיץ ב-2016 בריו.

"זה היה הפוך לגמרי לציפיות, כי אנשים חזו טרגדיה באופק", אומר קרלוס לנגוני, לשעבר נגיד הבנק המרכזי וחבר דירקטוריון ב-CR פלמנגו, מועדון הכדורגל הפופולארי ביותר בברזיל. "הטרגדיה הייתה למעשה על המגרש, לא מחוצה לו. הטרגדיה היא ההפסד 7-1 של הנבחרת הלאומית לגרמניה".

דחייה בקבלת החלטות חשובות וסיום ברגע האחרון של פרויקטים נחשבים למגיפה בברזיל, מוסיף לנגוני. כדוגמה הוא מביא את המקרה של מועדוני הסמבה של ריו שתמיד נתפסים לא מאורגנים וחסרי תפקוד אך בסוף רוקדים בהצלחה בתהלוכות בקרניבל השנתי, המשודר בכל רחבי דרום אמריקה.

מזכ"ל פיפ"א, ג'רום ואלקה גרם לתקרית דיפלומטית ב-2012 לאחר שטען כי ברזיל זקוקה ל"בעיטה בישבן" מכיוון שהיא כל כך מפגרת מאחורי לוח הזמנים. כשנותרו עוד פחות משבועיים לפתיחת הטורניר, חבר הוועדה המארגנת ואגדת הכדורגל רונאלדו הודה כי הוא "נגעל" מהיעדר התכנון של המדינה שלו, זאת לאחר שהוצאו כבר קרוב ל-11 מיליארד דולר על הארגונים.

אולם שבוע לאחר תחילת המשחקים, הודה נשיא פיפ"א ספ בלאטר כי הסיבוב הראשון רווי השערים היה הטוב ביותר אי פעם. הוא העניק לאירוע כולו ציון של 9.25 מתוך 10 נקודות כי "אין כזה דבר מושלמות", טען בפני עיתונאים בריו. שינוי מסוג זה בגישות יהווה מקור תמיכה למדינה המתכוננת לאירוח האולימפיאדה, כך מעריך תומאס טריבט, מנהל המרכז הגלובלי של אוניברסיטת קולומביה בריו.

"פיפ"א חייבת לברזיל התנצלות, מכיוון שבמשך חודשים הם יצאו בהצהרות קשות ומגעילות, ועכשיו הם טוענים שהכל עבר בהצלחה", אומר טריבט. "מבחינת האולימפיאדה אני חושב שהלקח נלמד. אני חושב שזה יוריד חלק ניכר מהלחץ שמופעל על ריו".

דיליה פישר, דוברת מטעם פיפ"א הסבירה כי היקף הפרויקט של אירוח המונדיאל פירושו שהארגון השוויצרי היה חייב להפעיל "מידה מסוימת של לחץ" כדי להבטיח שברזיל תהיה מוכנה בזמן. "זה קורה בכל טורניר חשוב", הוסיפה.

ראש עיריית ריו אדוארדו פאאס כבר מתכוון להשתמש במונדיאל כדי להדוף ביקורת לגבי ההכנות של העיר, הבטיח לעיתונאים ב-11 ביולי. 

ספ בלאטר "מעביר" את המונדיאל לרוסיה , צילום: רויטרס ספ בלאטר "מעביר" את המונדיאל לרוסיה | צילום: רויטרס ספ בלאטר "מעביר" את המונדיאל לרוסיה , צילום: רויטרס

"אם תדברו עם הוועד האולימפי הבינלאומי, אם תדברו עם חברי פדרציות הספורט השונות אני חושב שחוסר האמון מלפני מספר שבועות, אז אני לא חושב שהוא קיים יותר", אמר פאאס. "מצפה לנו עוד עבודה רבה, אך אנחנו בטוחים שנספק הכל בזמן".

עם זאת, לא הכל עבר חלק. גשר שאמור היה להיות חלק מפרויקט המורשת של המונדיאל, השוכן במרחק של 6.5 ק"מ מהאצטדיון בבלו הוריזונטה, קרס והרג שני נהגים. ערפל בנמל התעופה בריו גרם לעיכובים בטיסות הפנים ומנע מאוהדים להגיע בזמן למשחקים. גשמים כבדים הפכו את רחובות רסיפה לנהרות כך שהנסיעות לאצטדיון נמשכו עד ארבע שעות. כמו כן, התנועה הכבדה בסאו פאולו מנעה מאגדת הכדורגל פלה לצפות בהקרנת המחצית הראשונה של המשחק של ברזיל נגד מקסיקו באצטדיון קורינתיאנס.

כריסטופר גפני, מרצה אורח בפקולטה לאדריכלות ולאורבניזם באוניברסיטת פלומינזה העיר כי על מנת שהטורניר יעבור חלק ככל האפשר נאלצו המארגנים להכריז על חופשות ציבוריות בערים המארחות ואף שינו את לוחות הזמנים של בתי הספר בשל הגברת האבטחה במקרה של הפגנות. הכרזה על הצלחה "היא עמדה שמתעלמת ממידת ההפרעות שספגה המדינה כולה כדי לארח 64 משחקי כדורגל", כתב באתר האינטרנט שלו.

העלייה המתוכננת בתיירות לא תחזיר את ההשקעה של המדינה באירוע, מציין אנדרו צימבליסט, מרצה לכלכלת ספורט ופיתוח אמריקה הלטינית בסמית' קולג' במסצ'וסטס. לדבריו, התחזוקה של האצטדיונים תהיה יקרה, והם עצמם כמעט ולא יהיו בשימוש, בייחוד בערים שבהן אין קבוצת כדורגל בליגה הבכירה.

כעת כשהטורניר הסתיים, הברזילאים שבים לכלכלה, שתחת כהונתה של רוסף התרחבה בשיעור הנמוך ביותר מזה שני עשורים. על פי ההערכות בסוכנות בלומברג, הצמיחה תעמוד השנה על 1.3%, ירידה לעומת 2.5% ב-2013. ביוני עקף שיעור האינפלציה השנתית את רף 6.5% שקבעה הממשלה, ושיתק את כוח הרכישה של הברזילאים.

"איני רואה איך זה נחשב ניצחון", אומר צימבליסט. "התחושה מסוימת של הישג וגאווה כי הם הצליחו להוציא את הטורניר לפועל, היא בת חלוף. יתגלו עוד הרבה נושאים שלא נפתרו בשטח עם אזרחי המדינה".

בעוד האוהדים הזרים חוזרים הביתה, התסכול שהובע בשנה שעברה בהפגנות במהלך גביע הקונפדרציות, יחזור ויבלוט, מעריך מרטין סורל, מנכ"ל WPP, חברת הפרסום הגדולה בעולם. "הבעיות החברתיות, פערי השוויון, בעיות התשתיות, יעלו שוב על השולחן", אמר סורל בראיון שהעניק מריו. "אותם נושאים שעלו לדיון לפני הטורניר ישובו לסדר היום לא רק בהקשר של אולימפיאדת ריו, אלא גם בבחירות".

בפוסט בדף הפייסבוק שלה, טענה רוסף כי הטורניר הזרים 30 מיליארד ריאל (13.5 מיליארד דולר) לתוך כלכלת ברזיל ויצר 710 אלף מקומות עבודה קבועים. הדברים מבוססים על נתונים ממשרד התיירות וממכון פיפה לחקר הכלכלה. "גביע הגביעים כבש שערים מעולים במגרש ומחוצה לו", כתבה.

לפי הסקר האחרון שערכה חברת Datafolha ביומיים הראשונים של יולי, שיעורי התמיכה ברוסף זינקו ב-4 נקודות האחוז ל-38%, זאת לאחר ששלושה סקרים קודמים הצביע על ירידה. הבחירות יתקיימו באוקטובר. מאותו סקר עולה עוד כי 63% מהאנשים תמכו במונדיאל, עלייה מ-48% באפריל. הסקר נערך בקרב 2,857 אנשים עם סטיית תקן של 0.2%.

הסקר נערך לפני ההפסד של ברזיל לגרמניה בחצי הגמר ב-8 ביולי, במהלכו האוהדים שרקו בוז לרוסף, כפי שעשו בטקס הפתיחה ובמשחק הגמר. למחרת היום שלוש מילים באותיות גדולות עיטרו כמחצית מהעמוד הראשי של העיתון O Globo: בושה, חרפה והשפלה. מראשית הדרך, ברזיל הייתה הנבחרת המועדפת של סוכנויות ההימורים לזכייה בטורניר.

"הצלחנו לארגן את המונדיאל למרות כל הטענות שיהיה בלאגן", אמרה רוסף לעיתונאים זרים ב-11 ביולי. "זו הייתה יכולה להיות מכה קשה לממשלה לו הפסדנו גם מחוץ למגרש".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות