אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סת"ם רובוט: רב ורובוט יכתבו ביחד ספרי תורה

בשולי הרשת

סת"ם רובוט: רב ורובוט יכתבו ביחד ספרי תורה

מוזיאון היהדות בברלין החל בפרויקט מיוחד, במסגרתו יופעל רובוט סופר סת"ם, שיכתוב ספר תורה שלם על מגילה של 80 מטר. הכתיבה תסתיים תוך שלושה חודשים - רבע מהזמן שלוקח לכותב אנושי

15.07.2014, 17:46 | הראל עילם

כתיבת ספרי תורה היא תהליך שדורש לימודים ארוכים ומפרכים - ונשען על טכניקות שלא השתנו במשך מאות שנים. השבוע החל מוזיאון היהדות בברלין בפרויקט אמנותי/דתי מרתק העוסק בכתב היד העברי - רובוט שיכתוב ספר תורה שלם, מתחילתו ועד סופו. לצד הרובוט ישב הרב וסופר הסת"ם ראובן יעקוב, שיכתוב ספר תורה נפרד.

קראו עוד בכלכליסט

הרב והרובוט יעבדו ביחד כחלק ממיזם אמנותי בשם The Creation of the World, שנועד ללמד את המבקרים על ספרי תורה ועל התפתחות הכתב העברי, כתב היד של הסופרים והשפה הארמית. המיזם יכלול בין השאר כתבים יהודים עתיקיים מימי הביניים, כגון כתובות נישואין.

הרובוט שכותב את ספר התורה בגרמניה הרובוט שכותב את ספר התורה בגרמניה הרובוט שכותב את ספר התורה בגרמניה

הרובוט כותב את הספר בכתב יד מלא ובקליגרפיה מורכבת ועדינה, על מגילה באורך של 80 מטר שתכלול לבסוף את 304 אלף האותיות המרכיבות את חמשת חומשי תורה. יד הרובוט אוחזת בעט נובע באיכות גבוהה. יעקוב מזכיר כי ספר התורה שיכתב לא יחשב כספר קדוש, בין השאר בגלל שלפי ההלכה, את ספר התורה יש לכתוב עם עט מנוצת אווז.

הרובוט, שפותח על ידי קבוצת המהנדסים והאמנים הגרמנית RobotLab, יהיה מסוגל לכתוב את ספר התורה המלא בתוך כשלושה חודשים, רבע מהזמן שלוקח לסופר סת"ם מנוסה. הוא צפוי להמשיך ולעבוד על הספר ברציפות וללא הפסקה, ולסיים אותו בינואר הקרוב.

מתיאס גומל, דובר הקבוצה, טוען כי הרובוט מחקה בנאמנות ובדיוק רב את כל הטכניקות העתיקות של כתיבת ספרי תורה. לטענתו, ישנה משמעות עמוקה במיזם שבו רובוט כותב את ספר התורה: "במחשבים, ה-BIOS הוא הקוד ההכרחי והבלתי משתנה שעל בסיסו כל תוכנה אחרת נכתב", נאמר, כאמצעי להשוואה לתורה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות