אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הון אנושי: צוק איתן נ' פישר

הון אנושי: צוק איתן נ' פישר

כשהתותחים רועמים, אפילו הפרשייה המשפטית העסיסית של העשור נדחקת הצדה לרגע. אבל רק לרגע

17.07.2014, 10:07 | ארי ליבסקר
פרמיירה להצגה "בית מרקחת שטרן־בלום" של תיאטרון בית ליסין, שנערכה במוצ"ש במוזיאון ארץ ישראל, לא היתה חגיגית אלא קודרת. ככל שחלף הזמן וחברי אגודת הידידים לא הופיעו, ניכרה האכזבה על פניה של מנכ"לית התיאטרון והמנהלת האמנותית שלו, ציפי פינס. "לאנשים אין חשק לצאת מהבית", היא אמרה. "חלקם חוששים בגלל המצב, והרבה הקדימו את הנסיעות שלהם לחו"ל".

גם כשהאנשים כבר החלו לטפטף פנימה, הקצב היה אטי מאשר בפרמיירות אחרות. הראשונים שפגשתי היו ורד ואברי דרנגר. ורד היא מיורשותיו של המיליארדר ברוך רפפורט, ונחשבת אחת הנשים העשירות בארץ. "ביבי הפתיע אותנו באיפוק שלו", אמרה דרנגר. שאלתי איך הם מסתדרים עם האזעקות, והם אמרו: "גם אצלנו בצהלה יש אזעקות, וגם אנחנו נכנסים למרחב המוגן".

מיקי צלרמאיר. לא מאמין לפישר מיקי צלרמאיר. לא מאמין לפישר מיקי צלרמאיר. לא מאמין לפישר

עו"ד מיקי צלרמאיר, מבעלי משרד צלרמאיר פילוסוף ושות', אמר: "הכל טוב ויפה, אבל איך יוצאים למבצע בלי כל מטרה? מה רוצים להשיג? אני לא חושב שזה ברור למישהו. גם לא לנתניהו". משם עברנו לדבר על פרשת רונאל פישר, שנדמה שנשכחה בשל אירועי השעה. צלרמאיר אמר: "דבר כזה עוד לא היה בתולדות עולם המשפט. אני מכיר אותו באופן אישי, ומעולם לא האמנתי שהוא יגיע לרמה הזאת. הוא טוען שהוא חף מפשע, אבל קשה לי להאמין".

גם השופטת בדימוס ורדה אלשיך היתה שם. "אותי הפרשה של פישר כלל לא מעסיקה", היא אמרה. "דילגתי עליה בעיתון היום, זה לא מעניין אותי". אמרתי לה ששמה הוזכר באחת הכתבות שפורסמו עליו.

שמואל פרנקל. בלי פאניקה שמואל פרנקל. בלי פאניקה שמואל פרנקל. בלי פאניקה

פתאום אלשיך נזכרה: "כן, פישר עמד מולי והתייחסתי אליו כאל כל פרקליט שעומד מולי. לא ידעתי על קשריו הענפים במשטרה ולא יכולתי לתהות על קנקנו". רוב האורחים שהגיעו נכנסו מיד אל האולם, ככל הנראה בשל איום הטילים, ובכלל לא התעכבו בפואייה. 

אחר כך שוחחתי עם איש העסקים אפרים קונדה המעיד על עצמו שהוא ידיד נפש של נוחי דנקנר. דיברנו על משפטו הפלילי של דנקנר, שהיה אמור להתחיל למחרת, וקונדה אמר: "לוקחים את נוחי וצולבים אותו. הופכים אותו למטרה, לדגל. אם זה לא היה הוא, כל הפרשייה הזאת היתה מסתיימת בשקט. זה כמעט ציד מכשפות, אבל הוא אדם חזק. אני עדיין מאמין שהוא ייצא מזה".

רינה ואילן שביט (מימין), דוד רחמינוב. הקשרים הנכונים עם ורדה רינה ואילן שביט (מימין), דוד רחמינוב. הקשרים הנכונים עם ורדה רינה ואילן שביט (מימין), דוד רחמינוב. הקשרים הנכונים עם ורדה

רגע לפני שכולם נכנסו לאולם פגשתי את שמואל פרנקל מאפסילון, שהיה אופטימי: "המלחמה היא עניין של שבוע־שבועיים. שוק ההון לא יינזק; אתה רואה, הבורסה פורחת. לא צריך להיכנס לפאניקה בגלל כמה טילים".

כנראה שלא כולם רגועים כמו פרנקל, כי כשנכנסתי לאולם הוא היה ריק בחציו. לפני שההצגה החלה בישר קריין שהאולם הוא מרחב מוגן, ולכן אם תישמע אזעקה, הקהל מתבקש להישאר במקומו. ההצגה עסקה בבעיות שנראו כל כך רחוקות מכאן: מעמד הביניים הקורס, במיוחד הדור שנולד עם קום המדינה, שנאלץ להתמודד עם ילדיו המפונקים שלא עוזבים את הבית ומתקשים לממן לעצמם דירה. על הבמה כסף ובעיות כלכליות הרסו יחסים בין הורים לילדים ובין בני זוג, אבל כשנופלים טילים את מי זה מעניין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות