אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גשם של ביוטק: נעורים בדרך לגיוס בנאסד"ק לפי שווי של 250 מיליון דולר צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

גשם של ביוטק: נעורים בדרך לגיוס בנאסד"ק לפי שווי של 250 מיליון דולר

16 שנה אחרי שנכשלה בגיוס בתל אביב, החברה שפיתחה את תרופת השינה סירקדין תנסה שוב להנפיק, והפעם בארה"ב. לכלכליסט נודע כי נעורים, שבשליטת נאוה ויהודה זיסאפל, ממייסדי קבוצת רד, נפגשת עם בנקים זרים כדי לקדם הנפקה

17.07.2014, 08:26 | גולן חזני

אל גל חברות הביומד הישראליות שיוצאות להנפקה בנאסד"ק עשויה להצטרף חברת נעורים פרמצבטיות. ל"כלכליסט" נודע כי החברה, בשליטת נאוה ויהודה זיסאפל, ממייסדי קבוצת רד, נפגשת בימים אלה עם בנקים זרים כדי לקדם הנפקה בנאסד"ק לפי שווי של 250–300 מיליון דולר. ב־1998 ביקשה נעורים לגייס 25 מיליון שקל לפי שווי של 100 מיליון שקל בבורסה, אולם הגיוס נכשל.

קראו עוד בכלכליסט

חברת נעורים מפתחת את תרופת המקור סירקדין (Circadin) לשוק נישה של הפרעות שינה שהיקפו נאמד ב־2–1.5 מיליארד דולר בשנה. ב־2007 קיבלה החברה אישור שיווק לתרופת השינה סירקדין למשך חמש שנים, שהיתרון שלה הוא בהיותה לא ממכרת. סירקדין היא תכשיר בשִחרור מושהה של 2 מ"ג מלטונין, וכאשר הוא ניטל לפני השינה, הוא מחקה את הפעילות ופרופיל השִחרור הפיזיולוגי של המלטונין (החומר המגביר את הפרשת הורמון השינה) האנדוגני במהלך הלילה.

נעורים חתמה על הסכם הפצה עם חברת לונדבק והצליחה לכבוש פלח שוק נאה באירופה, כשבבריטניה וגרמניה נכנסה התרופה לסל התרופות הציבורי. בסקנדינביה ויוון נרשמה חדירה לשוק בשיעור דו־ספרתי. קהל היעד של המוצר הנו מבוגרים בני 55 ומעלה. במדינות מערב אירופה מדובר בפלח שוק לא קטן, שהביא את החברה למכירות של עשרות מיליוני דולרים ומעבר לרווחיות. מאז החלה החברה לעבוד גם עם מפיצים עצמאיים והתפשטה למזרח, שם משווקת טקאדה היפנית את המוצר. בארץ חברת טבע משווקת את הסירקדין. נעורים הצליחה לחדור לשוק באירופה בעזרת השקעה של פחות מ־100 מיליון דולר, ורובו המוחלט של הכסף הגיע מבעלי השליטה.

יהודה זיסאפל, מבעלי השליטה בנעורים, צילום: עמית שעל יהודה זיסאפל, מבעלי השליטה בנעורים | צילום: עמית שעל יהודה זיסאפל, מבעלי השליטה בנעורים, צילום: עמית שעל

שיווק החברה הצליח גם מול פלח שוק נוסף, האוטיסטים. שיעור הפרעות השינה אצל ילדים אוטיסטים מגיע ל־70% מול אחוזים בודדים אצל ילדים רגילים. הסירקדין נחלה הצלחה במערב אירופה בתחום זה, והפכה לחלק מהותי ממכירות המוצר.

בעלת השליטה נאוה זיסאפל היתה פרופ' לנוירוכירורגיה באוניברסיטת ת"א כשהקימה בשנת 1991 את החברה, הפועלת ברמת החייל, על בסיס המוצר שאותו פיתחה. מוצר נוסף שנעורים מפתחת הוא לטיפול בפרקינסון, והוא אמור להיכנס לשלב השני של הניסויים הקליניים בבני אדם. זיסאפל אמרה בתגובה: "החברה נפגשת עם בנקים זרים, אבל לא למטרת הנפקה אלא להשקעה באחד הפרויקטים שלנו".

נעורים (1991)

תחום פעילות: תרופות לטיפול בהפרעות שינה

השווי שלפיו תגייס: 250–300 מיליון דולר

כמה: 80–50 מיליון דולר

מה: מניות

איפה: נאסד"ק

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות