אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מיקרוסופט בהודעה דרמטית: נפטר 18 אלף עובדים צילום: בלומברג

מיקרוסופט בהודעה דרמטית: נפטר 18 אלף עובדים

ענקית התוכנה תרשום הוצאות חד פעמיות של עד 1.6 מיליארד דולר, בין השאר לפיצוי המפוטרים. עדיין לא ידוע כמה מתוך 800 עובדי החברה בישראל יפוטרו. מניית מיקרוסופט עלתה ב-1.3% בטרום המסחר בוול סטריט

17.07.2014, 15:11 | הראל עילם

ענקית התוכנה האמריקאית מיקרוסופט דיווחה היום (ה') על תוכנית התייעלות נרחבת במסגרתה תפטר עד 18 אלף עובדים ברחבי העולם - כ-14% מכוח העבודה שלה. נכון לסוף הרבעון הראשון של 2014 לחברה 127 אלף עובדים בעולם. 

קראו עוד בכלכליסט

הקיצוץ, הנרחב ביותר בהיסטוריה של החברה, מגיע חמישה חודשים בלבד לאחר כניסתו לתפקיד של המנכ"ל החדש סאטיה נאדלה. הוא מהווה את אחד הנדבכים המרכזיים בתוכניתו למיקוד מחדש של החברה בפעילות ענן וסביבת מובייל. בסך הכל עלות ההתייעלות של החברה צפויה להסתכם ב-1.6-1.1 מיליארד דולר (לפני מס) כשיותר מחצי מהסכום, בין 750 ל-800 מיליון דולר, יושקע בדמי פיצויים ותגמולים לעובדים שיפוטרו.

 

סאטיה נאדלה, מנכ"ל מיקרוסופט, צילום: בלומברג סאטיה נאדלה, מנכ"ל מיקרוסופט | צילום: בלומברג סאטיה נאדלה, מנכ"ל מיקרוסופט, צילום: בלומברג

 

בשבוע שעבר הוציא נאדלה מזכר לעובדים בו פירט את כוונותיו להפוך את מיקרוסופט לרזה ויעילה יותר, בו הגדיר את חזונו לחברה: להפוך לספקית מובילה של פלטפורמות וכלי פרודוקטיביות למשתמשים פרטיים וארגוניים.

 

חטיבה נוספת שעתידה לספוג חלק גדול מהפיטורים היא חטיבת הבידור והגיימינג שאחראית לקונסולות האקסבוקס, פיתוח משחקים עבורן ומוצרים נלווים. נאדלה, על אף ששיבח את החטיבה בעבר ולמרות ההצלחה של האקסבוקס ONE החדשה, אינו רואה בה חלק מעסקי הליבה של החברה.

 

האם ייפגעו העובדים בישראל?

 

לחברה יש 800 עובדים בישראל, 600 במרכז הפיתוח ו-200 במחלקות המכירות, התמיכה והשיווק. עדיין לא ברור כיצד גל הפיטורים ישפיע על העובדים הישראלים - בגל הפיטורים הקודם ב-2009, פוטרו רק כמה עשרות עובדים ישראלים.

לפי נאדלה, כ-12.5 אלף מתוך 18 אלף העובדים שיפוטרו יהיו מתוך 30 אלף העובדים שהחברה עומדת לקלוט מנוקיה במסגרת עסקת הענק שנסגרה באפריל האחרון. שאר העובדים המפוטרים יגיעו בעיקר ממחלקות השיווק, המכירות וההנדסה של מיקרוסופט. פרטים נוספים יחשפו במהלך הצגת הדו"ח הרבעוני של החברה, בערב יום חמישי הבא, אחרי סגירת השערים. לפי נאדלה, תהליך הפיטורים של 13 מתוך 18 אלף עובדים יחל באופן מיידי.

נאדלה הבטיח כי הרוב המוחלט של העובדים יקבלו התראה על כך בחצי השנה הקרובה, וכי הוא מקווה להפוך את התהליך ל"שקוף והגון ככל שאפשר". הוא הסביר את הצורך בתהליך כדרך של מיקרוסופט להמציא את עצמה מחדש: "ביום שקיבלתי את התפקיד, אמרתי שהתעשייה לא מכבדת מסורת, היא רק מכבדת חדשנות. על מנת להאיץ את הפיתוח החדשנות שלנו, אנחנו צריכים לגלות מחדש את המרכז שלנו".

 

הוא הוסיף כי המניעים מאחורי התהליך הוא המיזוג עם נוקיה, והצורך של החברה להתייעל. במסגרת המיזוג, מיקרוסופט מתכוונת לאחד את כל פיתוח המוצרים, וכן את מחלקת המובייל, תחת חטיבה אחת. נאדלה גם מתכוון לסגור באופן מיידי את פרויקט האנדרואיד הניסיוני של נוקיה. הוא הסביר כי מכשירי נוקיה X יועברו למערכת ההפעלה ווינדוס פון והפיתוח לאנדרואיד יעצר.

 

חברות טכנולוגיה ותיקות אחרות שמפטרות עתה חלקים גדולים מכוח העבודה שלהן כוללות את IBMשמפטרת 13 אלף עובדים ו-HP, שעתידה לפטר במהלך השנים הקרובות לא פחות מ-50 אלף עובדים וגם אינטל צפויה לערוך קיצוצים.

ממיקרוסופט ישראל טרם נמסרה תגובה לדיווח.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

26 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

24.
לכל המגיבים המשמיצים
אני פשוט קוראה פה את התגובות ועצוב לראות עש כמה בורים האנשים פה וגם בכתבות האחרות שפורסמו בזמן האחרון לגבי מיקרוסופט פיטורים זה חלק בלתי נפרד מחברה ובטח שעוד מתאגיד ענק כמו מיקרוסופט והוא נחוץ ביותר גם ליעול העובדים והמנהלים הבכירים שידעו שהמקום בוא הם נימצאים לא מוגן והם צריכים לספק תוצאות ולהראות יזמות וייצרתיות. בקשר לכך שהחברה לא מחדשת ולא תורמת ועבר זמנה וסוס מת ומה לא... קישקוש אחד גדול מיקרוסופט היתה עוד משנות השמונים ובין הבודדות שנשארו מאז ועד היום ונחשבים למותג ומגלגלים מיליארדים ובין 5 או 10 לא זוכר בדיוק בין החברות הכי רווחיות בעולם והקיצוץ הזה נועד שהחברה הזאת תמשיך להיות קיימת ולאור הפיתוחים המתקדמים והטכנולוגיה שמתקדמת בקצב מהיר יותר מבעבר והתחרות הגוברת יש צורך ביעול וזירוז תהליח הפיתוח וקבלת ההחלטות ולשם כך נועדו הפיתורים האלה. בקשר למרכז בישראל ולתפיסה של הציבור הרחב והבור כביכול בנושא טכנולוגיה זה בהחלט בעיית תדמית וחוסר השקעה ברור מצד מיקרוסופט ישראל ומהמנכל הזקן והעייף שלה שבמקום לקדם אפלקציות ופתוח אפלקציות חדשות ובכלל שיפור מעמדה של חלונות ומחשבי חלונות בקרב הציבור הישראלי הם נחים להם על זרי הדפנה ויכול להיות מאוד שאני טועה אבל זה מה שמצטייר מההתנהגות שלהם אקבוקס 360 מחירים מובקעים וחוסר שיווק ופרסום
Shaked , North  |  20.07.14
לכל התגובות