אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אני DOS ואני גאה בזה!

בשולי הרשת

אני DOS ואני גאה בזה!

למרות שאבד עליה הכלח לפני עידן ועידנים, מערכת ההפעלה העתיקה עדיין חיה ונושמת – הודות למספר מפתחי קוד פתוח שמוכנים תמיד להחליף ממשק גרפי בפקודות כמו dir /s. מדוע הם מעדיפים את דוס על פני ווינדוס או לינוקס?

19.07.2014, 14:55 | ניצן סדן
זוכרים את DOS, מערכת ההפעלה הטקסטואלית העתיקה? בעולם יש מספר מפתחים שלא מוכנים לשכוח אותה ופועלים כדי לשפר ולשדרג אותה.

קראו עוד בכלכליסט

אתר ארס טכניקה ראיין שניים ממפתחי FreeDOS, גרסת הקוד הפתוח של דוס, כדי ללמוד מה מניע אנשים לנטוש את מערכות ההפעלה הנוחות של ימינו ולשמר דינוזאור מבוסס שורת פקודה בודדת.

מי התגעגע לדוס? מי התגעגע לדוס? מי התגעגע לדוס?

ג'ים הול, ממובילי פרויקט FreeDOS בשני העשורים האחרונים, הוא אחד מעשרות המפתחים שמשאירים את דוס בחיים – לטענתו, בשל האתגר האינטלקטואלי שבדבר.לדבריו, בגלל שדוס היא בקושי מערכת הפעלה, יכולים המפתחים להגיע דרכה קרוב מאוד לחומרה. מערכות ההפעלה המודרניות תוכננו כך שזה לא יתאפשר, כדי להימנע מבעיות של יציבות ואבטחה, אך FreeDOS אינה חשופה לבעיות אלו בשל שיפורים שעשו בה המפתחים ובשל פשטותה.

הול אמר שאם דוס היתה שורדת, כנראה שבמרוצת השנים היתה נוספת לה יכולת ריבוי משימות, שתתבסס על הרצת תהליך ברקע בזמן שהמשתמש מניע תהליך אחר. נכון להיום, רוב הפיתוח של FreeDOS מתבסס על כתיבת דרייברים חדשים שיאפשרו פעולה ביחד עם התקנים שונים, כמו כונני USB.

בעולם עדיין קיימים לא מעט שירותים שנסמכים על מערכת ההפעלה העתיקה - כמו למשל מערכת הפצת התרופות של שירותי הבריאות הבריטיים. בנוסף, יש לדוס תפקיד בהדרכת מפתחים בתחום החומרה וההתקנים הסריאליים. לדברי הול, מי שמשתמש כיום בדוס עושה זאת בשביל לשחק במשחקים ישנים, להפעיל מערכות מוטמעות ייעודיות (כמו למשל, מסופים ציבוריים מסוימים) ועוד - ויש פחות אנשים שמפתחים לדוס למען האמנות שבכך.

"אני חושב שאלמנט הכיף בדוס הוא חשוב מאוד", אמר מפתח בכיר בקהילת FreeDOS. "אם כתבת תוכנת דוס בעבר, כנראה שהיא עדיין תפעל. ולהריץ אותה על מחשב FreeDOS זה נעים בהרבה מאשר להילחץ מאבדן התמיכה בה בעדכון זה או אחר של ווינדוס".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות