אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המדינה בוחנת מתן הטבות ליישובים עד 40 ק"מ מעזה צילום: אריאל שרוסטר

צוק איתן

המדינה בוחנת מתן הטבות ליישובים עד 40 ק"מ מעזה

מדובר גם הערים אשקלון ואשדוד. לשם השוואה, הגדרת קו העימות בצפון ישראל היא 9 ק"מ מגבול לבנון

20.07.2014, 06:46 | רוני זינגר

במשרד ראש הממשלה בוחנים בימים אלה תכנית למתן הטבות ליישובים הנמצאים בטווח של עד 40 ק"מ מגבול רצועת עזה, בהם גם הערים אשקלון ואשדוד.

באוקטובר 2012, זמן קצר לפני מבצע עמוד ענן, אישרה הממשלה את הצעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להעניק מיגון מלא וסל הטבות לכלל יישובי עוטף עזה. ההחלטה הרחיבה את קו הגבול של עוטף עזה מ־4.5 ק"מ מרצועת עזה ל־7 ק"מ מהגבול. סל ההטבות המלא כולל, בין היתר, זיכוי מס של 20%; הנחה של 30% בארנונה למגורים; הנחה של 24% בארנונה לתעשייה, מסחר, שירותים, מלאכה וחקלאות; סבסוד מעונות יום ללא מבחן הכנסה; ופטור מדמי חכירה למינהל מקרקעי ישראל.

לשם השוואה, הגדרת קו העימות בצפון ישראל היא 9 ק"מ מגבול לבנון, אולם הגדרה דומה בגבול עזה היתה מכניסה את המדינה לצרה כלכלית אמיתית, שכן אז גם העיר אשקלון, על כל 135 אלף תושביה, היתה חייבת לזכות בסל ההטבות ובמיגון מלא.

העיר עזה ובאופק אשקלון, צילום: איי אף פי העיר עזה ובאופק אשקלון | צילום: איי אף פי העיר עזה ובאופק אשקלון, צילום: איי אף פי

 

בג"ץ ביטל את ההטבות

הקו השרירותי ששורטט על המפה הותיר כמה יישובים השייכים למועצה אזורית אשכול. עיקר הוויכוח נוגע לגוש צוחר - שבעה מושבים סמוכים בלב המועצה המחוברים בכביש אחד ומשתמשים במוסדות חינוך משותפים, שרק שלושה מהם מוגדרים כעוטף עזה. ארבעת היישובים הנותרים - אוהד, שדה ניצן, צוחר ותלמי אליהו - אינם זוכים לכל ההטבות שמקבלים יישובים אחרים במועצה, אלא רק להטבת המס.

עד לאחרונה זכו תושבי ארבעת היישובים הנותרים להנחת ארנונה באופן חריג, ופיקוד העורף אף המליץ לפני שנתיים לתת להם זכאות להטבות. ואולם, בעקבות עתירה שהגישו ב־2010 בעלי עסקים ומפעלים גדולים (בראשם איטונג) מאזור התעשייה אשקלון בדרישה להכיר בהם כיישובי עוטף עזה, פסק בג"ץ לפני כחודשיים כי אין עילה להתערב בקביעת המדינה, ובקשת העותרים נדחתה. פסיקה זו קיבעה את קו 7 הק"מ כקו הגבול המדויק של יישובי עוטף עזה, ובעקבותיה תושבי ארבעת יישובי גוש צוחר חדלו מלקבל גם את המעט שזכו לו עד כה.

"הפרדוקס בלתי מובן"

אבי פרחי, תושב שדה ניצן, טוען כי "הפרדוקס פה בלתי מובן. הסטטיסטיקה שלנו דומה לזו של היישובים שבטווח 7 הק"מ, אותו מספר רקטות. אחת נפלה במרחק של 20 מטר ממני. הסופר שלנו, המחסנים, הכל נמצא 6 ק"מ מהגבול. אבל בנו לא מכירים".

במשרד ראש הממשלה מסרו כי בימים אלו המשרד מבצע עבודת מטה מול ראשי הרשויות ומשרדי הממשלה הרלוונטיים כדי לספק מענה ליישובים בטווחים גדולים יותר מהרצועה. לדבריהם, המועצה האיזורית אשכול קיבלה מענה בתוכנית החוסן לעוטף עזה, שאושרה בתחילת השבוע שעבר, ובמסגרתה יינתן לתושביה מענה מוגבר בתחומי חינוך ורווחה, הטבות ומענק מיוחד לסיוע לרשות, השקעות בתשתיות שונות, ותגבור רפואי ופסיכולוגי. בנוסף, זכאים תושבי יישובים אלו לזיכוי מס בשיעור של 20% מכוח חוק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
הטבות במס
שימו לב לצביעות ולחוסר הרלוונטיות של הגדרת "קו עימות" .. בדרום, הוא 7 ק"מ ונקבע לפי טווחי הרקטות והפצמרים שהיו בתחילת העימות... בצפון עומד על 9 ק"מ וגם שם נקבע על פי טווחי הרקטות (הקטיושות) הישנות.. כיום, אין לטווחים האלו שום משמעות למעט משמעות כלכלית, שכן אז ניתן לצמצם את מספר הישובים הזכאים להטבות ועדיין להגיד שיש מענה לתושבי קו העימות.... אבל , כיום, הטווחים המינימלים להגדרת "קו עימות" הם לפחות 40 ק"מ שזה הטווח של רוב הרקטות הנורות לכיוונינו. בשום מקום גם לא מצאתי הגדרה למה זה קו עימות אלא רק מי הישובים שנמצאים בו. אם מישהו יוכל להכווין למסמך שמסביר את הקריטריונים לכיצד נקבע קו זה, אנא שלח קישור.. אין שום סיבה שישוב בטווח 20 ק"מ שחוטף מטחים רבים לא יזכה למעמד של קו עימות. או שנותנים לכל מי שסובל או שלא נותנים לאף אחד.
גליל מערבי , ישראל  |  20.07.14