אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לידיעת הקוראים רוזן ואולמרט צילום: אוראל כהן

לידיעת הקוראים רוזן ואולמרט

החלטת בית המשפט העליון בערעורו של יו"ר בנק הפועלים לשעבר עשויה לרמוז על היחס הצפוי לעונש שהטיל המחוזי על ראש הממשלה לשעבר

20.07.2014, 10:02 | משה גורלי
השופט אליקים רובינשטיין ידוע בשתי תכונות שבאו היטב לידי ביטוי בפסק דינו: לב יהודי רחום ונטייה להאריך בכתיבה. מהראשונה נהנה המערער דני דנקנר. השנייה נועדה להפיס את דעתה של המדינה ובמיוחד את דעתו של המחוזי, שאת עונש המאסר שהטיל על דנקנר החליט רובינשטיין לקצר בשליש. רובינשטיין אמנם מציב את ההפחתה על האדנים המשפטיים המתאימים, במיוחד הפער בין כתב האישום המתוקן לזה המקורי והנסיבות האישיות של דנקנר. אבל ברקע מרחפת ביקורת על הרטוריקה המהדהדת ובמיוחד על הנטייה של שופטים להאדיר, להחמיר ואולי גם לזכות באהדה שהציבור רוחש למטהרי השחיתות.

דני דנקנר בבית המשפט, צילום: עידו ארז, ynet דני דנקנר בבית המשפט | צילום: עידו ארז, ynet דני דנקנר בבית המשפט, צילום: עידו ארז, ynet

"דומה הדבר", עקץ השופט, "לאמן המוסיף פרטים בתמונת הנוף שצייר. ככל שפרטים אלה משמעותיים יותר, כך הוספתם משפיעה על האופן שבו תופס הצופה את היצירה". זו למעשה דרכו של רובינשטיין לומר - נכון, הדברים חמורים, אבל אין צורך להחמיר עוד יותר. במיוחד ציין רובינשטיין את הסכנה להתמוטטות בנק הפועלים שגייס השופט המחוזי צבי גורפינקל. ברוך השם, הבנק בסדר גמור ולא נשקפה לו כל סכנה, אפילו לא לנוכח תעלולי דנקנר.

מלבד גורפינקל ודנקנר, שני קוראים נוספים ימצאו עניין בפסק הדין: דוד רוזן ואהוד אולמרט. אם גורפינקל נטה להגזמות, רוזן הפליג לרקיע בתיאורי הריקבון והשחיתות, כשבשני המקרים ניכר פער מסוים בין העובדות לבין התיאורים. הקורא אולמרט, לעומת הקורא רוזן, יתעניין יותר במתמטיקה מאשר בספרות. אם הכיוון בערעור דנקנר יישמר, העליון צפוי להוריד לו שליש, כלומר שנתיים (אם ידחה את הערעור).

דנקנר גייס את אולמרט לטענת חוסר האחידות: אולמרט קיבל רק שישה חודשי עבודות שירות על אותו סעיף של הפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות. אולי פעם יגיע תורו של אולמרט להשתמש בערעורו של דנקנר. מובן שהמעגל אינו מחייב, אבל טוב לדעת שהעליון מאוזן, מאופק ולא נסחף אחר הלהט האידיאולוגי שמתגלה מדי פעם במחוזי בתל אביב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות