אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

צוק איתן

משק בטווח פגיעה: התמודדות תחת אש

חיילי צה"ל עסוקים בפעילות מבצעית ברצועת עזה, בשעה שהעורף מחפש תשובות למצוקה היומיומית של חיים תחת איום רקטות. כלכליסט מגיש מורה נבוכים לימי הלחימה

21.07.2014, 06:51 | מיקי פלד
בעלי עסק:

 

לאן על בעל עסק לפנות במקרה של נזק פיזי לעסק?

 

יחידת מס רכוש ברשות המסים אחראית לפצות את בעל העסק על נזק ישיר שנגרם כתוצאה מהלחימה, כמו פגיעת טיל בבית העסק. שמאים של מס רכוש מבקרים בבית העסק זמן קצר לאחר הפגיעה, אומדים את עוצמת הנזק שנגרם ומעבירים את הדו"ח לרשות המסים.

קראו עוד בכלכליסט

לרוב הפיצוי עובר לבית העסק בתוך חודש עד חודשיים, אך לא פעם ישנה מחלוקת בין הצדדים בנוגע לאומדן הנזק שקבע השמאי. במקרים כאלו ניתן לערער על גובה הפיצוי שנפסק.

 , צילום: אימג צילום: אימג'בנק, Gettyimages  , צילום: אימג

איך מועבר פיצוי על הוצאות שכר ועל ירידה בהכנסות?

 

בהנחה שמתווה הפיצוי יהיה דומה לזה שניתן אחרי מבצע עמוד ענן - בעלי עסק יוכלו לבחור באחד משלושה מסלולי פיצוי.

הראשון הוא מסלול שכר עבודה, ויעניק לבעל העסק 132.5% מהשכר היומי ששולם לכל עובד שנעדר; השני הוא מסלול מחזורים שבו מושוות ההכנסות בזמן המבצע לאלה של השנה שעברה בניכוי הוצאות שנחסכו; והשלישי הוא מסלול הוצאות שבנוי על הפער שבין ההוצאות בזמן המבצע, כולל שכר, לבין מחזור המכירות שנפגע.

תוך כמה זמן מקבל בעל עסק את הפיצוי מהמדינה?

 

השאלה הגדולה ביותר מבחינת בעלי העסקים היא מתי יגיע הפיצוי, במיוחד כשהמעסיקים מחויבים לשלם לעובדיהם את משכורת יולי בזמן. לדברי אנשי ההסתדרות, ארגוני המעסיקים והאוצר שהחלו לדון אתמול במתווה הפיצויים, המטרה היא להביא את המתווה לאישור בממשלה ובוועדת הכספים עוד השבוע, כך שלפחות על הנייר - הפיצוי יגיע אליהם כבר בחודש הקרוב. הפיצויים שנפסקו בעקבות מבצע עמוד ענן הועברו לרוב המעסיקים בתוך חודש־חודשיים.

מנהלים:

 

האם מנהל יכול לחייב עובד להגיע לעבודה בלחימה?

 

התשובה לכך תלויה במיקום העסק ובמקום המגורים של העובד. זה עשוי להישמע מפתיע, אבל לא קיימת כל הנחיה של פיקוד העורף לא להגיע לעבודה, גם כשמדובר במקומות שנמצאים בטווח של עד 40 ק"מ מהרצועה, שם הוכרז מצב מיוחד בעורף.

עובדות במפעל בן אנד ג עובדות במפעל בן אנד ג'ריס בצהלך צוק איתן. באות לעבודה | צילום: אוראל כהן עובדות במפעל בן אנד ג

כלומר, אפילו אם העובד גר באשקלון ומקום העבודה שלו הוא באזור התעשייה של העיר שספג פגיעות לא פעם - אפשר לחייב אותו להגיע לעבודה.

החריג היחיד הוא כשמדובר באחד מבני זוג שלהם ילדים מתחת לגיל 14, שהמוסד החינוכי שבו הם לומדים סגור. מוסד חינוכי שכזה יכול להיות גן ילדים, בית ספר וגם קייטנה.

במקרה כזה אחד ההורים יכול להישאר בבית כדי לשמור על הילדים, ללא כל קשר למיקום של העסק שבו הוא עובד. לדברי עו"ד יחיאל שמיר, היועץ המשפטי של ההסתדרות, על פי החוק להגנה על עובדים בשעת חירום, למעסיק במקרה כזה אסור לפטר עובד שנשאר בביתו.

כמו כן, החוק מגדיר שעל המעסיק מוטלת החובה להמשיך ולספור את הימים שבהם העובד היה בבית לצורך צבירת ותק לחישוב פיצויי פיטורים, ימי חופשה ומחלה וכדומה.

מה הסנקציה למנהל שמפטר עובד שנעדר בשעת חירום?

 

במקרה שבכל זאת העובד מפוטר בשל היעדרות בשעת חירום, הוא יכול ורשאי לתבוע את המעסיק בבית דין לעבודה ולקבל פיצוי ללא הוכחת נזק בגובה שיפסוק בית הדין.

מעבר לכך, החוק מגדיר שלא רק את העסק עצמו אפשר יהיה לתבוע, אלא גם את המנהל שפיטר באופן אישי, שכן הוא נושא באחריות פלילית.

משפטנים מכנים הליך שכזה בשם "הרמת מסך" - הכוונה היא לייחוס חובות החברה לנושאי המשרה הרלבנטיים, ואפשרות תביעתם בנושא באופן אישי.

האם מנהל יכול להוציא עובדים לחופשה כפויה?

 

לא. ראשית, אם מעסיק רוצה להוציא עובדים לחופשה כפויה, הוא צריך להודיע להם על כך לפחות שבועיים מראש כדי שיוכלו להיערך בהתאם.

מעבר לכך, אם מדובר בעובדים שמוגנים על פי חוק הגנה על עובדים בשעת חירום, כלומר עובדים שגרים במרחק של עד 40 ק"מ מרצועת עזה, אז ימי ההיעדרות במהלך צוק איתן לא יכולים להיחשב כימי חופשה. באופן כללי, מטרתם של ימי חופשה לעובדים היא לתת להם את האפשרות לנפוש, ולא לחסוך בהוצאות המעסיק.

עובדים שכירים:

 

האם עובד שנשאר בבית בעת הלחימה זכאי לפיצוי?

 

מי שגר בטווח של עד 7 ק"מ מרצועת עזה יקבל פיצוי מלא על היעדרותו מהעבודה. עם זאת, במשפחות שמתגוררות בטווח של 8–40 ק"מ מהרצועה, ככל הנראה רק אחד ההורים לילד עד גיל 14 יקבל פיצוי עבור היעדרותו מהעבודה.

עובדים במפעל רב־בריח באשקלון במרחב מוגן במבצע צוק איתן, צילום: אוראל כהן עובדים במפעל רב־בריח באשקלון במרחב מוגן במבצע צוק איתן | צילום: אוראל כהן עובדים במפעל רב־בריח באשקלון במרחב מוגן במבצע צוק איתן, צילום: אוראל כהן

גובה הפיצוי והקריטריונים שלפיהם תיקבע הזכאות לפיצוי טרם נקבעו, אך נציגי האוצר, המעסיקים וההסתדרות החלו אתמול לנהל משא ומתן בנושא. אם להסתמך על מתווה הפיצויים במבצע עמוד ענן, הפיצוי יהיה בגובה השכר הממוצע בשלושת החודשים שקדמו להיעדרות מעבודה.

מתי תשולם משכורת יולי ומתי יגיעו כספי הפיצוי?

 

לפי המסתמן, העובדים השכירים יקבלו את משכורת יולי במועד הרגיל, כלומר בתחילת אוגוסט. לפי מתווה הפיצויים שנקבע במבצע עמוד ענן, כספי הפיצוי עבור היעדרות מעבודה יועברו מיד בתום המבצע, כלומר המשכורת תשולם כרגיל ולאחר מכן המעסיק יתחשבן עם רשויות המדינה על השיפוי.

מי שגר במרחק גדול יותר מ־40 ק"מ מהרצועה לא צפוי בשלב זה לקבל פיצוי עבור היעדרות מהעבודה, אבל לא מן הנמנע כי התארכות המבצע או לחץ ציבורי ישנה את התמונה.

האם ניתן לקבל מקדמה על השכר לימי הלחימה?

 

לא, אלא אם המעסיק מעניק אפשרות שכזו מיוזמתו. כך למשל במקרה של עובדי המדינה, שיוכלו לקבל מקדמות של עד 5,000 שקל מעבר לשכרם הרגיל בנוסף לפיצויים שיינתנו לכלל העובדים באזורי הלחימה.

החשבת הכללית מיכל עבאדי־בויאנג'ו הודיעה אתמול שעובדי מדינה וגמלאי מדינה המתגוררים ביישובים הנמצאים בטווח של עד 40 ק"מ מרצועת עזה יוכלו לקבל מקדמה שתקוזז מהמשכורות הבאות, שיקבלו בחמישה תשלומים חודשיים עד סוף 2014. 

 

משקי בית:

 

למי יש לפנות במקרה של פגיעה בבית או ברכב?

 

הכתובת המיידית במקרה של פגיעה ברכוש היא יחידת מס ברשות המסים שאחראית על פיצוי מנזקי מלחמה ישירים. נציגי מס רכשו אמורים להגיע בעצמם אל הבית, לאמוד את הנזק ולפצות את בעליו על קנייה או על תיקון. במקרה של בנייה קבלנית, שמטבעה עלותה גבוהה, הרשות תממן ישירות את הפיצוי לקבלן. במקרה של רכב שנפגע ודורש תיקון במוסך, רצוי שהשמאי של מס רכוש יאמוד את הנזק לפני הכניסה למוסך. כסף מזומן, תכשיטים או חפצי אמנות אינם מכוסים בידי מס רכוש.

האם ניתוחים שנקבעו מראש לימי הלחימה ייערכו כרגיל?

 

בשל מתכונת החירום שבה עובדים בתי החולים סורוקה בבאר שבע וברזילי באשקלון, ניתוח אלקטיבי, כזה שאינו דחוף ושנקבע מראש, עשוי להידחות. בית החולים אמור להודיע על מקרה כזה של דחייה לחולה.

אם בית החולים לא יצר קשר, רצוי להתקשר לבית החולים ולשאול האם הניתוח מתקיים כמתוכנן. במקרים מסוימים אפשר לבקש מקופת החולים להעביר את הניתוח לבית חולים במרכז הארץ, שמשרד הבריאות הנחה אותו לקבל חולים מהדרום.

אדם הזמין חופש מראש אך זומן למילואים. האם יפוצה?

 

חברות התעופה, סוכנויות הנסיעות ומלונות אינם מחוייבים לפצות מי שרכש כרטיס טיסה או הזמין חדר אך אינו יכול לממש אותו. עם זאת, לפחות במקרה של חברות ובתי מלון ישראליים, קיימת גמישות מסוימת להחזרים. במקרה של ביטול עד שבועיים מרגע ההזמנה, מותר לפי החוק לבטל את הרכישה ללא סיבה מיוחדת ולקבל החזר של 95%. רכישות שבוצעו דרך האינטרנט אפשר עד שבעה ימים עד למימושן.

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
אני לא מסכימה איתך- מעסיק רשאי להוציא לחופשה כפויה
כל עוד יש לעובד עצמו לפחות 7 ימי חופשה לניצול ברציפות כאוות נפשו, מעסיק יכול להגיד לעובד שלא יגיע לעבודה בשבוע כזה או אחר ושהזמן הזה ילקח לו מימי החופשה. יש חובה של הודעה מראש רק על הדממה של כמה ימים. אם מדובר בהדממה קצרה- זה חוקי...
עו״ד  |  21.07.14
3.
נשות מילואים בצו 8
בעלי גוייס בצו 8 בתחילת המצבע ומאחר ואני אמא ל-4 ילדים קטנים וחשוב לציין שזאת תקופה של החופש הגדול הנטל בשמירת הילדים והחסרת ימי עבודה נמצא כעת רק עלי לאיזה פיצוי אני זכאית בגין הפגיעה בשכר? חלק מהקייטנות מסתיימות היום ולא ניתן להשאיר אותם לבד במצב זה ולכם אני צריכה להישאר איתם כך שהמשכורת שלי נפגעת !
ראשון לציון  |  21.07.14