אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צמיחה בקצב מתון: המדד המשולב עלה ב-0.1% בחודש יוני צילום|: SHUTEERSTOCK

צמיחה בקצב מתון: המדד המשולב עלה ב-0.1% בחודש יוני

לפני נתוני בנק ישראל, יבוא מוצרי הצריכה ירד בחודש שעבר ב-0.4%, לאחר עלייה של 3.6% בחודש מאי. עוד עולה כי יצוא הסחורות צנח בחודש יוני ב-6.4%

21.07.2014, 14:49 | אמנון אטד

פחות משבוע אחרי שהלמ"ס עדכנה בפעם השנייה כלפי מעלה את אומדני הצמיחה לרבעון הראשון, מ-2.1% בשיעור שנתי ל-2.9%, מפרסם היום (ב') בנק ישראל הערכה פחות אופטימית על מצב המשק. המדד המשולב למצב המשק שמחשבת חטיבת המחקר של הבנק עלה בחודש שעבר רק ב-0.1%, ולדברי בנק ישראל עלייה זו "מצביעה על צמיחה בקצב מתון, הדומה לזה שמאפיין את המשק בחודשים האחרונים".

קראו עוד בכלכליסט

חשיבותו הגדולה של המדד המשולב, המחושב כסיכום השינויים בכמה סעיפי משנה שמייצגים היבטים שונים של הפעילות במשק בחודשיים האחרונים, היא ביכולתו לאבחן תפניות בפעילות הכלכלית במשק בזמן אמת.

סחורות בנמל (ארכיון), צילום|: SHUTEERSTOCK סחורות בנמל (ארכיון) | צילום|: SHUTEERSTOCK סחורות בנמל (ארכיון), צילום|: SHUTEERSTOCK

בחינת רכיביו השונים של המדד המשולב לחודש יוני מצביעה על התמונה הבאה: מדד הייצור התעשייתי עלה בחודש מאי ב-1.4%, לאחר ירידה קלה של 0.1% בחודש הקודם וירידה חדה של 7.6% בחודש מרץ. מדד הפדיון בשירותים, ללא שירותים פיננסיים, ירד ביוני ב-1.6%, בהמשך לירידות של יותר מ- 1% שנרשמו גם בחודשיים הקודמים. גם מדד הפדיון במסחר ירד במאי ב-1.4%, לעומת עלייה של 1.7% בחודש הקודם.

תפנית לרעה נרשמה בחודש שעבר ביבוא: יבוא מוצרי הצריכה ירד ביוני ב-0.4% לאחר עלייה של 3.6% בחודש הקודם, ויבוא התשומות לייצור ללא דלקים ירד ב- 0.9% לאחר עלייה של 4.1% בחודש הקודם. יצוא הסחורות, ללא מוצרים חקלאיים, צנח ביוני ב-6.4%, ולעומת זאת ביצוא השירותים ללא תחבורה נרשמה עלייה קלה של 1.1%.

עוד עולה מנתוני בנק ישראל כי שיעור המשרות הפנויות מסך המועסקים במגזר העסקי נותר בארבעת החודשים האחרונים כמעט ללא שינוי, ברמה של 2.7%. ממוצע התחלות הבנייה לששת החודשים הקודמים גדל באפריל ב-0.4%, לעומת ירידה קלה של 0.1% בחודש מרץ.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות