אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למרות הטילים: מחירי הדירות בשדרות זינקו ב־189% בתוך 5 שנים צילום: עמית שעל

למרות הטילים: מחירי הדירות בשדרות זינקו ב־189% בתוך 5 שנים

לפי נתוני משרד השיכון, משנת 2008 ועד היום זינקו מחירי הדירות בעוטף עזה בשיעור נומינלי של 89% ובשיעור ריאלי של 59%

22.07.2014, 15:20 | עינת פז-פרנקל
מחירי הדירות בערים הקרובות לרצועת עזה האמירו בחמש השנים האחרונות. זאת למרות ירי הטילים והמבצעים הצבאיים ברצועה, וכאשר לא כל העלייה מיוחסת לעליית המחירים הכללית שנרשמה בישראל. לפי נתוני משרד השיכון, משנת 2008 ועד היום זינקו מחירי הדירות בשיעור נומינלי של 89% ובשיעור ריאלי של 59%.

קראו עוד בכלכליסט

שדרות למשל, שהחלה כמעברה בשנות החמישים, חוותה עליות מחירים ניכרות חרף קרבתה לעזה. בין הגורמים לעליית המחירים בשנים האחרונות היתה כניסתם של משקיעים שמשכירים דירות לאלפי הסטודנטים במכללת ספיר הסמוכה לעיר. אם בשנת 2008, לפני מבצע עופרת יצוקה, מחירה הממוצע של דירה בשדרות היה 267 אלף שקל, בשנת 2013 הוא כבר עמד על 663 אלף שקל - זינוק של 148% במחיר, שיעור עלייה חד בהרבה משיעור עליית המחירים הכללי שנרשם בארץ. ברבעון הראשון של 2014 כבר האמיר המחיר הממוצע לדירה בשדרות ל־771 אלף שקל, כך שבחמש שנים זינקו המחירים בשדרות ב־189%. כך לפי נתוני משרד השיכון.

בניית ממ"דים בשדרות (ארכיון) , צילום: עמית שעל בניית ממ"דים בשדרות (ארכיון) | צילום: עמית שעל בניית ממ"דים בשדרות (ארכיון) , צילום: עמית שעל

המרחק למרכז התקצר

מעבר לתופעת המשקיעים בשדרות, הערים באזור כמו נתיבות, אשקלון, אופקים ובאר שבע הקרובות יחסית לרצועת עזה, נהנו מפריחה נדל"נית בשל שיפור התחבורה לאזור הדרום. לדברי אמיר כהן, מנהל המכירות הארצי של חברת י.ח דמרי מנתיבות, הפעילה באזור כולו, "בעשור האחרון נרשמה עליית מחירים בערים כגון דימונה, נתיבות, באר שבע, אשדוד ואשקלון, בראש ובראשונה הודות להתקצרות המרחקים בין המרכז לדרום. הכניסה של הרכבת העלתה את האטרקטיביות של המקומות הללו".

כהן מסביר כי לערים הללו גם זורמים רוכשי דירות מערים אחרות בדרום, יקרות יותר: "מחיר לדירת 4 חדרים חדשה באשדוד כבר מגיע ל־1.4–1.7 מיליון שקל, זאת כאשר ניתן לרכוש דירה בגודל זהה באשקלון במחיר של 1–1.1 מיליון שקל היום". הוא הוסיף כי "גם ההבטחה של הקמת עיר הבה"דים הובילה לעלייה במחירים. הרבה אנשים החליטו לקנות דירה להשקעה בבאר שבע ובערים הסמוכות, כמו גם תושבי באר שבע עצמם".

ביקוש לדירות עם ממ"ד

שדרות אינה היחידה שנהנתה מעליית מחירים משמעותית. מאז 2008 ועד הרבעון הראשון של 2014 זינקו מחירי הדירות בעיר אשקלון ב־85% לרמה של 912.5 אלף שקל בממוצע (דירות חדשות ומיד שנייה). בעיר אופקים מחירי הדירות כמעט הכפילו את עצמם, לרמה של 590 אלף שקל ברבעון הראשון של 2014.

אלי אביסרור, יו"ר קבלני באר שבע והדרום, מסביר מדוע חלה עלייה בשיעור כה חד במחירי הדירות בערים הקרובות לרצועה: "לאור עליית המחירים במרכז הארץ, הביקושים לדירות בדרום עלו הן מצד משקיעים והן מצד זוגות צעירים ומשפרי דיור, וגררו איתם עליית מחירים בשיעורים גבוהים מהמרכז. ביטוי לביקושים ניתן לראות גם בזינוק בעלויות הקרקע". לדבריו, לפני כשנתיים נמכרה יחידת קרקע בבנייה רוויה בבאר שבע ב־150 אלף שקל, ולפני חודש שווקו קרקעות דומות בבאר שבע במחיר של 300 אלף שקל ליחידת דיור.

"בנוסף היתה תנופה של בנייה ושיווק של דירות חדשות בערים כמו אשקלון, אשדוד ובאר שבע, וזה בא לידי ביטוי בעליית המחיר הממוצע שכולל גם דירות יד שנייה וגם דירות חדשות", אומר אביסרור, המשמש גם כמנכ"ל חברת הבנייה אביסרור. הוא ציין כי בעקבות מבצעי עופרת יצוקה ועמוד ענן גדל הביקוש לדירות עם ממ"ד וגם זה תרם לביקושים לדירות חדשות. להערכתו, אף שכעת ענף הבנייה בדרום נמצא בקיפאון, אין מכירות וגם הבנייה כמעט נעצרה — הרי שניסיון העבר מראה שבטווח הארוך זה לא ישפיע על הביקושים לדירות באזור, שבקרוב ייהנה גם מהשפעת הקמת עיר הבה"דים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

20 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה