אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סעודיה תפתח את שוק המניות שלה למשקיעים מהעולם צילום: בלומברג

סעודיה תפתח את שוק המניות שלה למשקיעים מהעולם

הערכה: המהלך יקרב את סעודיה למדד השווקים המתעוררים של MSCI. השוק הסעודי, בשווי 531 מיליארד דולר, מוגבל בשלב זה למשקיעים מקומיים ולזרים רק משש מדינות המפרץ הפרסי

22.07.2014, 11:06 | בלומברג

סעודיה מתכוונת לפתוח את שוק המניות שלה למשקיעים בינלאומיים, כך שלזרים תהיה גישה רחבה יותר לבורסה הגדולה ביותר בעולם הערבי, זאת במקביל לניסיונות הממלכה לגוון את הכלכלה שלה.

קראו עוד בכלכליסט

סוכנות החדשות הרשמית בסעודיה SPA, מדווחת כי הקבינט אישר למוסדות פיננסים בינלאומיים לסחור במניות במדד תדוול, והעניק לרשות שוקי ההון (CMA) את הסמכות לקבוע את התזמון של המהלך. השוק, בשווי 531 מיליארד דולר, מוגבל בשלב זה למשקיעים מקומיים ולזרים רק משש מדינות המפרץ הפרסי.

בסעודיה פועלים להסרת המגבלות הרבות המוטלות על הבורסה, כחלק מתוכנית הוצאות בגובה 130 מיליארד דולר שהשיקה הממשלה על מנת לתמוך בתעשיות שאינן קשורות לנפט. בארבע השנים האחרונות הכלכלה התרחבה בשיעור של 6.4%, ואילו השנה, התמ"ג צפוי להתרחב ב-4.2%, זאת בעוד מדינות במזרח התיכון כמו מצרים, עיראק ודובאי מתמודדות עם קשיים פוליטיים וזעזועים פיננסים.

בורסה במפרץ הפרסי (ארכיון), צילום: בלומברג בורסה במפרץ הפרסי (ארכיון) | צילום: בלומברג בורסה במפרץ הפרסי (ארכיון), צילום: בלומברג

"הענק הרדום באזור הוא סעודיה, שוק גדול וממומן שלזרים לא הייתה גישה אליו", אומר גארי דוגאן, סמנכ"ל ההשקעות הראשי בנשיונל בנק באבו דאבי. "ההחלטה הזו מרגשת. היא מגבירה את האמון באזור". בהתאם, המהלך מעורר התעניינות בקרב המשקיעים. כבר בנובמבר הודיע מארק מוביוס, יו"ר טמפלטון, כי החברה שלו תכפיל ואף תשלש את ההשקעה שלה בסעודיה במידה והרשויות יאפשרו גישה ישירה למשקיעים זרים.

להערכתו של דוגאן, המהלך אמור גם לקרב את סעודיה לקראת הכללה במדד השווקים המתעוררים של MSCI.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות