אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות ארה"ב: רשות התעופה האירופית ממליצה להימנע מטיסות לארץ; אלוף (מיל.) עמוס ידלין: עכשיו ברור למה דרושה חברת תעופה לאומית

צוק איתן

בעקבות ארה"ב: רשות התעופה האירופית ממליצה להימנע מטיסות לארץ; אלוף (מיל.) עמוס ידלין: עכשיו ברור למה דרושה חברת תעופה לאומית

רשות התעופה של ארה"ב אסרה הערב על טיסות לישראל או ממנה במשך 24 שעות; זאת בעקבות דיווח על נפילת רקטה סמוך לנתב"ג; בעקבות כך: גל של ביטולי טיסות על ידי חברות מובילות; אל על: נמשיך כתמיד לטוס באופן סדיר

22.07.2014, 22:01 | גיל קליאן, אופיר דור ושירות כלכליסט

רשות התעופה האמריקאית (FAA) פרסמה הערב (ג') הודעה ולפיה נאסר על חברות התעופה האמריקאיות לטוס לנמל התעופה בן גוריון או ממנו, וזאת לפרק זמן של עד 24 שעות. ההודעה פורסמה בתגובה לנחיתת רקטה במרחק של קילומטר וחצי מנמל התעופה בן גוריון הבוקר. ההודעה חלה אך ורק על חברות תעופה אמריקאיות ואין לרשות האמריקאית כל סמכות להורות לחברות זרות לפעול באופן דומה - כך לפי הודעת הרשות האמריקאית. בעקבות זאת, חברות כמו דלתא איירליינס, יו.אס איירווייס ויונייטד איירליינס ביטלו את טיסותיהן לישראל.

בהמשך לכך, גם רשות התעופה האירופית (EASA) פרסמה המלצה חמורה להימנע מטיסות לנמל התעופה בן גוריון עד להודעה חדשה, וחברות איזי ג'ט, לופטהנזה, סוויסאייר, אייר פראנס, אוסטריאן איירליינס, KLM, אייר קנדה, בריסל איירליינס, אייר ברלין, וויז אייר, טורקיש איירליינס, סייפרס איירליינס ופגסוס איירליינס ביטלו הערב טיסות לישראל. קוריאן אייר הודיעו על הפסקת הטיסות כבר בשבוע שעבר.

בעקבות גל הביטולים אמר ראש אמ"ן לשעבר, האלוף (מיל.) עמוס ידלין, בראיון לערוץ 2 כי "הפסקת הטיסות מבהירה למה דרושה חברת תעופה לאומית".

מה-FAA נמסר הערב כי "סכנה ביטחונית אפשרית במרחב האווירי הישראלי נוצרה בעקבות הסכסוך המזוין בין ישראל לעזה. כל הטיסות מנמל התעופה הבינלאומי בן גוריון ואליו המופעלות על ידי חברות אמריקאיות אסורות בטיסה עד להודעה חדשה. ההודעה חלה על כל חברות התעופה האמריקאיות, כל אנשי התעופה המחזיקים באישור שהונפק על ידי רשות התעופה האמריקאית, מלבד אלה המפעילים מטוסים הרשומים כאמריקאיים, עבור חברות תעופה זרות. ההודעה הזו תעודכן בתוך 24 שעות".

נתב"ג, הערב, צילום: עו"ד אסף אשורי נתב"ג, הערב | צילום: עו"ד אסף אשורי נתב"ג, הערב, צילום: עו"ד אסף אשורי

קודם לכן ביטלה חברת התעופה האמריקאית דלתא איירליינס את כל טיסותיה לישראל עד להודעה חדשה. מחברת יונייטד איירליינס נמסר כי "אנחנו משעים את הטיסות שלנו אל ומתל אביב עד להודעה חדשה. אנחנו עובדים עם גורמי ממשל להבטיח את הבטיחות של הלקוחות והעובדים שלנו, ונמשיך לקיים הערכות מצב". גם חברת יו.אס. איירוויס ביטלה טיסה לישראל שהייתה אמורה לנחות בנמל התעופה בן גוריון מחר אחר הצהריים.

"דלתא משעה את השירות שלה מנמל התעופה JFK ניו יורק לנמל התעופה בן גוריון בתל אביב עד להודעה חדשה", נכתב בהצהרה שפרסמה הערב חברת התעופה, "דלתא, בתיאום עם רשות התעופה הפדרלית, עושה זאת על מנת להבטיח את ביטחון לקוחותיה ועובדיה". טיסה 468 של דלתא ועליה 273 נוסעים, שעשתה את דרכה מניו יורק לת"א אחר הצהריים, שינתה את נתיב הטיסה שלה בעקבות ההחלטה. המטוס נחת בפריז במקום בנמל התעופה בן גוריון. טיסה 796 של יו.אס. איירוויס, שהמריאה מלוס אנג'לס, בוטלה במהלך עצירת ביניים מתוכננת בפילדלפיה.

בריטיש איירווייס מסרה ל-NBC כי אין שינוי בטיסותיהן לתל אביב בשלב זה, אך כי הן עוקבות אחר ההתפתחויות באזור.

מאז אירוע הפלת המטוס המלזי מעל אוקראינה בשבוע שעבר, בו נהרגו 298 בני אדם, קראו חברות תעופה להקשחה של כללי הבטיחות האווירית ומסלולי טיסה.

משרד התחבורה: "נתב"ג בטוח, אין חשש לביטחון המטוסים"

בתוך כך, בחברת אל-עלנמשכת הפעילות. מהחברה נמסר כי "נמשיך כתמיד לטוס באופן סדיר. "החברה תשמח לסייע לחברות האמריקאיות תוך מתן עדיפות ברורה לנוסעים אשר רכשו מראש כרטיסים באל על". אתמול פורסם כי החברה צפויה לסבול מירידה של 50-40 מיליון דולר בהכנסותיה ברבעון השלישי בעקבות מבצע "צוק איתן" ברצועת עזה, כך נכתב בהודעת החברה שנמסרה לבורסה.

ממשרד התחבורה ומדוברות רשות שדות התעופה (רש"ת) נמסר ש"משרד התחבורה, באמצעות רשות התעופה האזרחית, פועל להסביר לחברות כי נתב"ג בטוח להמראות ונחיתות .שר התחבורה, ישראל כץ, קרא הערב לחברות התעופה האמריקאיות לשוב למסלול טיסות תקין ונורמלי וציין כי נמל התעופה בנתב"ג בטוח, ואין כל חשש לביטחון המטוסים והנוסעים. אין כל סיבה שדווקא חברות אמריקאיות יפסיקו את הטיסות וייתנו פרס לטרור".

 

המאמץ של הרשויות בישראל הוא להפנים את המסר אצל החברות הזרות כי אין שום סכנה בטיסה לישראל, וזאת במטרה למנוע את המשך הביטולים.

ככל שיותר חברות יבטלו טיסות לישראל, מדובר לכאורה בחדשות טובות לחברת התעופה המקומית אל על. אבל המציאות מורכבת יותר: אמנם כל חברה שמפסיקה לטוס לישראל מעבירה נוסעים לחברות התעופה שנשארו, אך ביטולי טיסות נרחבים עלולים להרתיע נוסעים רבים מלנסוע לישראל, ובכך להקטין אולי את עוגת הנוסעים כולה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

28 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

26.
להחרים את חברות תעופה אמריקאיות
צריך לפעול בשני מישורים. הראשון - נוסעים צריכים להחרים חברות תעופה כגון דלתא ויונייטד. להעניש חברות כאלה כדי לפגוע ברווחיות שלהן לאורך זמן. החברות האלה מרוויחות הרבה כסף בקו מארה״ב לישראל. תריך לפגוע ברווחיות שלהן. השני - רשות נתעופה האזרחית צריכה להשהות רישיון לטוס לחברות אמריקאיות למשך שנה.
שי , תל-אביב  |  23.07.14
24.
יש פתרונות להפסקת הטיסות לישראל
אפשר להפעיל קו ספינות מקפריסין יוון ואפילו טורקיה לישראל שיעביר את כל מי שתקוע לישראל וממנה ,לא חייב שיהיה להם חדרים באוניה ,אפשר פשוט לדאוג לכיסאות ,כיסאות נוח למבוגרים ,או פשוט לדאוג למזרנים שאנשים יוכלו לישון עליהם (כשלנים באוהל בכינרת ישנים על מיטת עמינח ? ), אפשר שכל הנוסעים הזרים יטוסו דרך ירדן ,צריך לדאוג לתחבורה באוטובוסים לנוסעים לעמן ולטיסות ,וכל מי שתקוע בחול אם אין לו פתרון יכול פשוט לקחת טיסה לירדן שהנחיתה בבוקר ומשם באוטובוס להגיע לישראל , (שהממשלות בישראל ובירדן ידאגו שיהיה קו מיוחד של אוטובוסים שיצא באופן תדיר משדה התעופה בירדן לישראל ובחזרה), דרך אגב הנוסעים הישראלים יכולים להוריד את החשש מטיסה דרך ירדן על ידי שייקחו טיסה לעמן ומעמן טיסת המשך לעקבה ומשם פשוט מאוד להגיע לישראל (רק תיקחו בחשבון את שעות פתיחת וסגירת מעברי הגבול ), אפשר להחכיר מטוסים ולהפעילם עם צוותים ישראלים (לא חייב להיות אוכל במטוס ודיילים (מצב חירום).
משה , ירושלים  |  23.07.14
לכל התגובות