אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

מלחמה בעזה

רשות התעופה האירופית הסירה את ההמלצה שלא לטוס לישראל

חברת אליטליה היתה הראשונה להודיע כי תחדש את טיסותיה לישראל עוד היום. בעקבותיה הודיעו חברות נוספות על חזרה לישראל, ובהן: איזי ג'ט, איבריה ואייר קנדה. הבוקר הסירה רשות התעופה הפדרלית של ארה"ב את איסור הטיסה לישראל ; דלתא האמריקאית תחדש טיסותיה עוד הלילה

24.07.2014, 19:55 | ליאור גוטמן, אופיר דור ותמר טוניק

רשות התעופה האירופית (EASA) הסירה את ההמלצה שלא לטוס לישראל. חברת אליטליה היא הראשונה שהודיעה שתחדש את הטיסות לישראל עוד היום. כמו כן החברות הבאות הודיעו בשעה האחרונה על חזרה לישראל: איבריה, ניקי (אוסטרית), איזי ג'ט, ויילינג (ספרד), מיסטרל (איטליה), אייר קנדה, פדקס. החברות יצטרפו לאלו שכבר הודיעו במהלך היום על חזרה לנחיתות בנתב"ג: יונייטד, US איירליינס, ניאוס ואייר ברלין. חברות אירופיות אחרות דוגמת לופטהנזה או אייר פראנס טרם הודיעו רשמית על חזרתן, אולם נראה כי ההודעה שלהן תגיע בקרוב. 

קראו עוד בכלכליסט

 

גם דלתא הודיעה כי תחזור לטוס עוד הלילה בטיסה שתצא מניו יורק לתל אביב. דלתא, שהיתה החברה הראשונה לעצור את טיסותיה לישראל שלשום, ציינה כי ההחלטה לשוב לבן גוריון התקבלה לאחר שרשויות התעופה האמריקאיות הבהירו לה כי נמל התעופה אינו מהווה סיכון.

 

התאחדות משרדי הנסיעות מסרה כי כ-60 אלף ישראלים תקועים בחו"ל.

 

מרשות שדות התעופה נמסר כי חרף המאמצים והשיחות, חברות התעופה הטורקיות לא יגיעו לישראל. במקביל, חברות ישראליות אינן מורשות לנחות שם. לפיכך, אלפי הישראלים שעדיין "תקועים" באיסטנבול או באנטליה ינותבו ככל הנראה לאתונה או ללרנקה ומשם ייאספו על ידי חברות תעופה ישראליות לנמל התעופה בן גוריון. שר התחבורה ישראל כץ הבטיח הבוקר כי עלות הטיסה הנוספת לישראל לא תיפול על ישראלים שנשארו בחו"ל, וזאת לפי סיכום מראש בין משרדי התחבורה והאוצר.

קודם לכן הודיעה אל על שתוסיף טיסות מיוחדות כדי לחפות על הביקוש הרב. עם זאת בחברה לא מתכננים לחרוג מהמקובל ולא יטוסו בשבת על אף המצב המיוחד.

 

אל על תוציא הערב בשעה 19:00 טיסה מיוחדת לאתונה במטרה להשיב ארצה מאות ישראלים שנתקעו שם. כמו כן, החברה הגדילה את כמות המושבים בטיסות הערב לרומא, אמסטרדם וציריך באמצעות החלפת מטוסים. בנוסף,  

טיסה חדשה לציריך תצא מחר בבוקר בשעה 05:00 מנתב"ג ותשוב חזרה ארצה בשעות הצהריים.

 

גם חברת ישראייר מסרה כי במקביל לטיסותיה המתוכננות, היא תפעיל טיסות באמצעות חברות תעופה זרות שמהן חכרה מטוסים שלמים. היום הפעילה החברה טיסות לחילוץ נוסעים מלרנקה.

 

ארה"ב הסירה האיסור לטוס לישראל

 
הבוקר הודיעה רשות התעופה הפדרלית כי החליטה להסיר את איסור הטיסה לנמל התעופה בן גוריון. ההחלטה נכנסה לתוקף בשעה רבע לשבע בבוקר לערך זמן ישראל.

בהודעת הרשות נאמר כי ההחלטה התקבלה בעקבות הערכה מחודשת של המצב הבטחוני אל מול הממשל הפדרלי בכל הנוגע לסיכונים שהוא מציב בפני התעופה האזרחית האמריקאית. אין עדיין לוח זמנים לחזרת הטיסות של החברות האמריקאיות. חברת us airways הודיעה כי הטיסה הראשונה שלה תצא היום מפילדלפיה ותנחת מחר (ו') בשעות הצהריים בישראל. יונייטד איירליינס ודלתא הודיעו שיחזרו לטוס אך עדיין לא עדכנו על המועד המדויק.
 
 
 
נמל התעופה בן גוריון ריק, אתמול
נמל התעופה בן גוריון ריק, אתמול צילום: טל אלטבך

מנכ"ל משרד התחבורה "הבעיה הכי גדולה הן חברות התעופה הטורקיות" עוזי יצחקי מסר ל"כלכליסט" כי 3,000 ישראלים עדין שוהים בטורקיה מבלי פיתרון שיאפשר להם להגיע הבייתה. לדבריו, למרות שהחברות האמריקאיות חזרו לנחות בנתב"ג, שדה התעופה בעובדה ימשיך לעבוד ליאור גוטמן, 3 תגובותלכתבה המלאה

הרשות מסרה בהודעתה כי קודם לקבלת ההחלטה היא פעלה בשיתוף עם הממשל הפדרלי כדי לבצע הערכה מחודשת של המצב הבטחוני בישראל ובדקה בשימת לב מרובה הן מידע משמעותי חדש והן את הצעדים שממשלת ישראל נוקטת כדי להפחית את הסיכונים הפוטנציאליים הניצבים בפני התעופה האזרחית. המשימה המרכזית של רשות התעופה היא הגנה על נוסעי חברות התעופה האמריקאיות - כך לשון ההודעה. הרשות תמשיך לנטר מקרוב את המצב הנזיל מאוד לדבריה בסביבות נמל התעופה בן גוריון ותנקוט מהלכים נוספים בהתאם לצורך.

אתמול (ד') בשעות הערב הצליחו חברות התעופה הישראליות להביא חלק מהתושבים שנתקעו בחו"ל. עד אתמול הצהרים נרשמו כ-4,000 איש רק בתחומי איסטנבול שלא מצאו דרך לחזור, ועוד כעשרת אלפים איש במקומות שונים בעולם. לפי רשות שדות התעופה, עד 18:00 בערב אתמול בוטלו מעל ל-80 טיסות שהיו אמורות להגיע לישראל (או 160 טיסות סה"כ אם לוקחים בחשבון שכל טיסה שנוחתת גם אמורה להמריא מפה הלאה).  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות