אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שדרוג מסוכן: אפל, למה הרגת את המקבוק שלי? צילום: בועז אופנהיים

דו"ח טכנולוגי

שדרוג מסוכן: אפל, למה הרגת את המקבוק שלי?

עדכוני התוכנה של אפל הורסים מחשבי מקבוק אייר וממשיכים להכניס מכשירי אייפון לתרדמת, אמזון רוצה להשתלט על המילה Fire, טוויטר מתביישת בדו"חות גיוון כוח האדם שלה וכמה זמן מבלה האמריקאי הממוצע מול פייסבוק כל יום

24.07.2014, 13:10 | יוסי גורביץ

שדרוג קטלני

אפל הודיעה לאחרונה על תוצאות הרבעון השני שלה ועלה מהם שאף שמכירות האייפדים ירדו, נרשמה עליה יוצאת דופן במכירות המק. החברה אוהבת להכריז פעם אחר פעם שהיא יצרנית החומרה הטובה ביותר, עם התוכנה הטובה ביותר והשירות הטוב ביותר. 

אבל המציאות, ברוב חוצפתה, מוכיחה אחרת: משתמשים ברחבי העולם התלוננו לאחרונה על שהעדכון האחרון למקבוק אייר הפך את המחשב היקר שלהם לבלטה בלתי מתפקדת. פורומי התמיכה של אפל מלאים בצווחות אימה ולא מעט תרופות וודו.

מקבוק אייר, צילום: בועז אופנהיים מקבוק אייר | צילום: בועז אופנהיים מקבוק אייר, צילום: בועז אופנהיים

משתמש אחד כתב שהמאוורר של המחשב עדיין מגיב והוא מקווה ש"הוא לא מת, רק חולם חלום רע". אחר טען שהמחשב שלו חזר מן המתים אחרי שעתיים של חוסר תגובה, מעצמו. לא דווח האם נראה כוכב שביט בשמיים. אחרים ממליצים על כיבוי כפוי של המחשב, שלוש פעמים ברציפות ואחר כך על הקרבת פר לאסקלפיוס, אל הרפואה היווני. טוב, קצת נסחפתי עם הפר.

וזה קורה די הרבה במוצרי אפל: משתמשי אייפון מייבבים מדי שחרור עדכון, כי רבים מהם מקבלים אותו אוטומטית והוא הופך את המכשיר שלהם לגוש זכוכית ומתכת דקורטיבי אבל לא יותר מזה. התומכים הוותיקים של אפל אוהבים להזכיר את "מסך המוות הכחול" הידוע לשמצה של ווינדוס, אבל אני לא חושב שראיתי כזה בעשור האחרון. הם ממעיטים לדבר על "מסך המוות האפור" של אפל, אבל הוא קיים גם קיים.

אירונית, המטרה של העדכון האחרון למקבוק אייר היתה לפתור את בעיית זמן ההתעוררות הממושך שלו ממצב שינה. איך הלך המשפט שיוחס לביל גייטס? אם זה עובד, אל תגע בזה.

אמזון לא חברה שלך

חברות עמק הסילי-קון אוהבות להעמיד פנים שהן ידידות שלך, שהן לא באמת תאגידים טורפניים ושאתה יכול לסמוך עליהן. יוצאת הדופן היא אפל, שאף פעם לא ניסתה לטעון שהיא משהו אחר ושאף פעם לא ניסתה להתחנף למשתמש, או להציג את עצמה כמשהו שהוא לא תאגיד נטול מעצורים עם סממני כת. אמזון היתה בין הבולטות בתחום העמדת הפנים.

ובשנה האחרונה, הציפוי מתקלף במהירות. זה התחיל עם הקשקוש של הובלה באמצעות מל"טים, שלא יהיה זמין בעתיד הנראה לעין אם בכלל ושהיה מיועד להסיח את הדעת מדו"חות קטלניים על יחסה של אמזון לעובדים. אחר כך בא הפיאסקו של המלחמה הפרועה מול המו"ל האצ'ט.

ג ג'ף בזוס, מייסד אמזון ג

עכשיו נכנסת החברה ברגל גסה אל הפינה הכי הזויה בזירת הסימנים הרשומים. לפני כמה חודשים, הוציאה אמזון סימן רשום על Amazon Fire והיא דורשת סימן רשום על עצם המילה Fire - מילה שאיך לומר, יש לה שימושים רבים באנגלית. כדי לאשש את התביעה הזו, היא איימה בימים האחרונים על בלוג קטן, FireTVNews.com, בטענה שיש לו "פייר" בשם; אמזון רצתה את הדומיין.

בעל הבלוג מיהר לשנות כתובת, לשנות שם חשבון בטוויטר, ולהעביר את הדומיין לידי אמזון. כי, כפי שכתב, הוא בסך הכל בלוג קטן עם מספר עוקבים נאמנים ואין לו לא הכסף ולא הזמן לנהל משפט מול סוללת עוכרי הדין של אמזון. הוא כתב ש"חשב בנאיביות שאמזון תהיה נחמדה יותר מהתאגיד הממוצע".

מהפכת התעסוקה? לא בדיוק

יש אתר בשם TaskRabbit, ובמשך שנים הוא התיימר לספק עבודה - זולה וזמנית, אבל עבודה - למשתמשים שמוכנים לעשות דברים שאחרים לא מוכנים. בזמן האחרון, חלה שם הרעה ניכרת בתנאים.

כשהאתר הוקם, המטרה שלו היתה פשוטה: לך יש מטלה שאין לך כוח לעשות ובו זמנית יש לך כסף לשלם למישהו אחר? אנחנו נמצא מישהו שיעשה אותה. לעובדים היא הציעה משהו מועיל לא פחות: יש לך זמן פנוי? דווח לנו ואנחנו ננסה למצוא לך משהו לעשות בזמן הזה שגם יכניס לך כמה זלוטס. לא יותר מדי, אבל כסף זה כסף.

עד לפני שבועיים, העובדים של TaskRabbit - הם קוראים לעצמם ארנבונים, מסיבות מובנות - יכלו להתחרות בעובדים אחרים על מטלות ספציפיות ולהציע את שירותיהם במחיר שונה. לא עוד: מעתה, לכל ארנבון יש מחיר קבוע לשעה. אם בעבר, יכולת לעבוד מתי שבא לך, מעתה אתה נדרש להגיב לדרישת עבודה תוך חצי שעה; אם לא, המטלה הזו מועברת למישהו אחר. אם עד לפני שבועיים, יכולת לקבל הרבה סוגים של מטלות, כעת יש מספר מצומצם של מטלות מוגדרות. ואם בעבר, היה קשר ישיר בין הארנבון ובין המעסיק הזמני שלו, מעכשיו יש אלגוריתם שמטפל בזה.

מחפשים עובדים? נסו ארנבונים, צילום: שאטרסוק מחפשים עובדים? נסו ארנבונים | צילום: שאטרסוק מחפשים עובדים? נסו ארנבונים, צילום: שאטרסוק

חמתם של הארנבונים עולה בהם להשחית, אם לסמוך על הפורומים שלהם. פעם, הם יכלו לתכנן את הימים שלהם מראש. עכשיו, הם נדרשים להגיב תוך חצי שעה למטלות שעשויות להיות בכלל מחוץ לתחום הגיאוגרפי שלהם. אחרים מתלוננים על כך שבעבר, הם הצליחו להכניס 400-500 דולר מהמטלות שלהם לשבוע ועכשיו הם לא מצליחים לקבל מטלות בכלל. יש גם כאלה שטוענים שהאלגוריתם החדש הוציא את כל הכיף והאישיות מהסיפור.

בעבר, TaskRabbit תיארה את עצמה כעתיד של מקום העבודה: המון-המון עובדים עצמאיים, נחושים, שעושים את מה שהם רוצים לעשות מתי שנוח להם. כמו שזה נראה עכשיו, זה הבוס החדש, שנראה בדיוק כמו הבוס הישן. רק שהוא לא משלם לך זכויות סוציאליות. אם זו המהפכה, אני רוצה לרדת.  

מהר, החביאו את הנתונים!

טוויטר פרסמה אמש, בחירוק שיניים, את נתוני הגיוון הארגוני שלה. החברה נאלצה להודות ש-70% מסך כל העובדים שלה הם גברים (כאן המקום להזכיר שגברים הם מיעוט באוכלוסיה, גדול אמנם - 49% - אבל מיעוט), ששיעור הגברים בתחום הטכנולוגיה עומד על 90% (!), וששיעורם בשכבות הניהול עומד על 79%. בקרב העובדים הלא טכניים, שיעור הגברים והנשים זהה.

ממלכת טוויטר אינה מגוונת במיוחד, צילום מסך: Youtube ממלכת טוויטר אינה מגוונת במיוחד | צילום מסך: Youtube ממלכת טוויטר אינה מגוונת במיוחד, צילום מסך: Youtube

המצב מבחינת אתניות לא היה טוב בהרבה: שיעור הלבנים בחברה הוא 59%, שמטפס ל-72% כשבודקים את שכבת ההנהגה, ויורד טיפה ל-58% בקרב אנשי הטכנולוגיה, שם רבים מאוד בני הקבוצה האתנית השניה בגודלה בעמק הסילי-קון, יוצאי אסיה. שיעור העובדים השחורים של טוויטר הוא שני אחוזים בלבד.  

בחברה נאלצו להודות שיש להם עוד הרבה עבודה לעשות, אבל נקטו בתרגיל יח"צ ערמומי, שלא לומר בזוי: הם פרסמו את הדו"ח שלהם דקה לפני שפייסבוק שחררה את נתוני הרבעון השני שלה, בניסיון לקבור את הנתונים.

קצרצרים

1. אוי. המשתמש האמריקאי משחית מדי יום, בממוצע, 40 דקות מזמנו על פייסבוק. לשם השוואה, משך הזמן המומלץ לאימון גופני מדי יום הוא 21 דקות – אבל רק 20% מהאמריקאים עומדים ביעד הזה. תשמור האלה ותציל.  

40 דקות ביום, בארה"ב, צילום: בלומברג 40 דקות ביום, בארה"ב | צילום: בלומברג 40 דקות ביום, בארה"ב, צילום: בלומברג

2. הצורך הוא אבי ההמצאה, ומסתבר שאסירים בתאילנד החליטו שמה שהם צריכים בחיים הוא טלפון סלולרי. המדור לא כל כך מבין מדוע, אם קיבלת חופשה על חשבון הממלכה שבה גם מעניקים לך טיפול גמילה בחינם, אתה מתעקש להתמכר שוב; אבל האסירים היו מוכנים ללכת רחוק. שירות בתי הסוהר של תאילנד הודיע שהוא תפס מל"ט עמוס טלפונים סלולרים שניסה להתגנב לכלא. המל"ט הסתבך בענפי עץ ונלכד. המפעיל שלו חמק, בינתיים. המטען של המל"ט כלל שני טלפונים של נוקיה, ארבעה כרטיסי סים, שני מכשירי בלוטות' ואוזניות. כנראה שלא היה מקום לתנין מחמד.

3. יש כוכבת יוטיוב בשם מישל פאן (Phan), והיא מתמחה בעיקר בסרטוני הדרכה. לרוע מזלה, היא הסתבכה עם תעשיית התוכן: הוגשה נגדה תביעה בשל שימוש במוזיקה בסרטונים שלה על ידי חברת הקלטה בשם Ultra Recrods. החברה, כמובן, טוענת שהיא פועלת כדי להגן על זכויות היוצרים של האמנים שלה, אבל לפחות אמן אחד -Kaskade, שהשירים שלו מככבים בתביעה של אולטרה - כתב בטוויטר שהוא לא מבין את התביעה ושהיא נעשית בניגוד לרצונו, אבל הוסיף שאין לו יכולת השפעה על החברה. 

4. חברת התעופה Southwest Airlines בארה"ב הצליחה לארגן לעצמה אסון יח"צ חריג: נציגה שלו הצליחה לעצבן נוסע קבוע שלה, דאף ווטסון, ואחרי שווטסון הודיע לנציגה קוממיות שהיא תשמע מזה בטוויטר, הוא ומשפחתו הורדו מהמטוס עד שווטסון מחק את הציוץ העצבני שלו; אז נתנו להם לשוב למקומו. החברה ניסתה לפצות את ווטסון בתלושים בשווי 50 דולר, אבל הצייצן העצבני הודיע שהם יכולים לשכוח מזה שהוא יטוס איתם בעתיד. כמו כן, הדיווח על התקרית האומללה הקיף את העולם, אחרי שהגיע לאחת משלוש רשתות הטלוויזיה הגדולות בארה"ב, CBS.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
אחוז גברים לבנים בחברה X חסר משמעות
אם בחברה מסויימת 90% מהמועסקים הם גברים לבנים זה נשמע רע, אפשר לקפוץ למסקנה שהם גזענים ושונאי נשים. אבל אם מתברר ש99% מהמועמדים לתפקיד הם גברים לבנים אז מסתבר שהחברה דווקא מפלה לטובה מועמדים אחרים. בקיצור, בלי התפלגות המועמדים לתפקיד (וספציפית התפלגות המועמדים האיכותיים) אי אפשר להסיק שום מסקנה מהתפלגות המועסקים.
חי  |  26.07.14
8.
40 דקות בפייסבוק? זהו?
במדינת ישראל, אנשים לא פסיקים להסתכל בפייסבוק שלהם. אני אתפלא אם בארץ הממוצע פחות משעתיים ביום, במיוחד אצל בני נוער, אבל לא רק.. לגבי אמזון - הפסקתי לקנות מהם. שיילכו לחפש. אני לא מוכן לרכוש מוצרים אצל הנצלנים האלה. האם עברו הרבה מדי קווים אדומים. ולגבי מק - טוב - הייתי חייב: בלינוקס זה לא היה קורה :-)
גיא  |  24.07.14
6.
לאבנר מתגובה 2, מדובר על עדכון לדגם ספציפי ולא לכל הדגמים
העדכון המדובר נועד רק למק בוק אייר 2011 כך שמדובר באחוז הרבה יותר גבוה. אם יש לך אסמכתא כלשהי לטענה שלסמסונג (או כל חברה אחרת) יש אחוז גבוה יותר בגרימת נזק חמור שכזה בעדכון אתה מוזמן להציג אותו או להודות שזה נתון מומצא שנובע אך ורק מ"תחושה" שלך. ודבר אחרון, תקלות יכולות לקרות לכולם ובעיה בעדכון אינה בלעדית לאפל (אם כי האחוזים במקרה הזה גבוהים במיוחד) אבל תגובות כאלה של שמחה לאיד לא מפליאות ומוצדקות כשחברה וחלק נכבד מהלקוחות שלה נוהגים להסתכל על מוצרים של חברות אחרות בזלזול והתנשאות וטוענים כל הזמן שהמוצרים שלהם "מושלמים" ושאין בהם תקלות, טענות שעובדתית אינן נכונות. אני מבטיח לך גם שרבים מהלקוחות שניזוקו לא ביצעו גיבוי כי התחושה המזוייפת של רבים ממשתמשי אפל שאצלהם אין תקלות, בעיות או וירוסים, גורמת בהם לזלזל בצורך לבצע גיבוי שכזה, תחושה שאפל עצמה מעודדת כל הזמן. כמובן שבאופן רשמי היא מודיעה לפני העדכון שיש לבצע גיבוי אבל תחושת הבטחון המזוייפת של רבים מהמשתמשים שלה גורמת להם לדלג על השלב הזה.
אמיר  |  24.07.14
לכל התגובות