אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סין: "קוואלקום היא מונופול שמרסק מתחרים בשוק השבבים" צילום: בלומברג

סין: "קוואלקום היא מונופול שמרסק מתחרים בשוק השבבים"

כך טענה אמש הרשות הסינית לסחר הוגן. לטענתה, החברה מנצלת לרעה את מעמדה בשוק המעבדי המובייל בצרה שפוגעת במתחרות סיניות. היא עתידה לספוג קנס שיכול להגיע ליותר ממיליארד דולר

24.07.2014, 14:45 | הראל עילם

ממשלת סין ממשיכה לתקוף חברות טכנולוגיה אמריקאיות - והפעם שמה לה למטרה את קוואלקום. אמש (ד') הודיעה הוועדה הלאומית לפיתוח (NDRC), הרשות הסינית לענייני סחר הוגן, כי חקרה וגילתה שקוואלקום היא מונופול שבבים. כך דיווח עיתון בבעלות ממשלתית.

קראו עוד בכלכליסט

לטענת סין, הנציגות המקומית של קוואלקום ניצלה את מעמדה לרעה, בין השאר בהורדת דמי הזכיונות של הפטנטים שלה כדי לרסק את המתחרות המקומיות. הקנס המקסימלי יכול להגיע לעד 10% מהכנסות החברה במדינה בשנה שקדמה לענישה. במקרה של קואלקום, מדובר בקנס של כ-1.2 מיליארד דולר. נשיא החברה, דיוויד אברל, אמר כי אין לו אפשרות להעריך כעת מה יהיו ההשלכות של החלטת ה-NDRC.

מנצלת את מעמדה בשוק? קוואלקום, צילום: בלומברג מנצלת את מעמדה בשוק? קוואלקום | צילום: בלומברג מנצלת את מעמדה בשוק? קוואלקום, צילום: בלומברג

החברה שולטת על הרוב המוחלט של שבבי התקשורת והמעבדים המיועדים למכשירי סלולר, כאשר המתחרות היחידות שלה הן סמסונג, המייצרת בעיקר שבבים למכשיריה, Nvidia, שנתח השוק שלה זעום למדי ומספר יצרניות שבבים אסייתיות המתמקדות בעיקר בתחום המכשירים הזולים יותר, כגון MediaTek. בעתיד, צפויה .

ההכרזה באה רק מספר שעות לפני שקוואלקום פרסמה את הדו"ח הרבעוני שלה, בו פספסה את תחזיות האנליסטים. לטענתה, היא מתקשה לגבות את דמי הזכיונות והתמלוגים מהלקוחות הסיניים שלה, מקור לחצי מהכנסותיה.

אברל הסביר כי הסיבה לכך שהחברה מתקשה לגבות את הכספים החייבים לה בסין היא בין השאר ההתחזקות של יצרניות מקומיות קטנות שהיא מעולם לא עבדה איתם בעבר, וכן ההשלכות של החקירה המתמשכת של הרשות - ששיבשה את היחסים בין קוואלקום ובין הלקוחות הגדולים והותיקים יותר שלה. "אין ספק שהחקירה גרמה לחוסר יציבות ובהירות זמני בשוק" אמר סמנכ"ל הכספים של קוואלקום, ג'ורג דיוויס. החברה הורידה את צפי ההכנסות שלה לרבעונים הקרובים ודיוויס העריך כי בעקבות החקירה והקנס העתידי, החברה תאבד חלק מהשוק הסיני השנה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות