אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברת הגמל של הלמן אלדובי בוחנת גיוס אג"ח של 120 מיליון שקל צילום: עמית שעל

חברת הגמל של הלמן אלדובי בוחנת גיוס אג"ח של 120 מיליון שקל

זו תהיה הפעם הראשונה שחברת גמל מגייסת חוב סחיר. מידרוג מעניקה לחברת הגמל דירוג A3

24.07.2014, 16:35 | רחלי בינדמן

חברת הגמל והפנסיה של הלמן אלדובי שוקלת לגייס 120 שקל בהנפקת אג"ח לצורך מחזור חוב. במקרה שאכן תנקוט במהלך תהא זו הפעם הראשונה שחברת גמל מגייסת חוב סחיר. הגיוס נועד למחזור חוב של 83 מיליון שקל לבנק הפועלים.

חברת הדירוג מידרוג הודיעה כי היא מעניקה לחברת הגמל דירוג של A3 באופק נבנה. אופק הדירוג משקף אי וודאות לגבי ההתפתחויות העסקיות של חברת הגמל על רקע המיזוג עם חברת הגמל של הדס ארזים. מדובר במיזוג שהתרחש לפני שנתיים בין שני בתי ההשקעות שכלל גם את מיזוג קופות הגמל שלהם. לטענת חברת הדירוג "טרם ניתן להצביע על כך שהשיפור כתוצאה מהמיזוג שהובא לידי ביטוי ברבעון הראשון של 2014 הוא פרמננטי".

במידרוג מסבירים כי בשיקולי הדירוג הובא בחשבון מעמדה של החברה בתחום ניהול נכסים לטווח בינוני וארוך (קרנות השתלמות, קופות גמל וקרנות פנסיה), המתבטא בהיקף פעילות בינוני (כ- 3.37% מסך נכסי הגמל וכ- 1.7% מסך כל נכסי החיסכון הפנסיוני), המתאפיין בהכנסות מדמי ניהול קבועים הנגבים כשיעור מהיקף הנכסים המנוהל. עיקר פעילות החברה הינה בתחום קופות הגמל וההשתלמות. בשנים האחרונות עד למיזוג, סבלה החברה מתשואות נמוכות ביחס לענף אשר היו בין הסיבות לצבירות שליליות בפעילות זו,  יחד עם התחרות העזה השוררת בענף. במדרוג מציינים כי נכון לסוף שנת 2013, החברה מנהלת כ- 804 מיליון שקל בקופות מרכזיות לפיצויים מהן נגבים דמי ניהול אך לא קיימות בגינן הפקדות חדשות.

בהתאם לצו הרחבה לביטוח פנסיוני מקיף במשק (משנת 2008), קיימת חובת הפקדה לחיסכון פנסיוני לכל השכירים בישראל. לטענת מדרוג, "נתון זה מחזק את מעמד וחשיבות החיסכון ארוך הטווח ותורם להכנסות החברה. עם זאת, ניכרת מגמת מעבר (בכלל ענף החיסכון ארוך הטווח) מאפיק הגמל לאפיקי הפנסיה, בין היתר, בשל תנאים מועדפים (כגון קיומם של כיסויים ביטוחיים בפנסיה), תקנות הניוד הפנסיוני ואג"ח מיועדות".

במדרוג מציינים עוד כי "קיימת השפעה ישירה למוניטין של החברה על התוצאות הכספיות. רמת התחרות המאפיינת את השוק בפעילות החיסכון ארוך הטווח הינה גבוהה ולא קיימים חסמי מעבר מהותיים בין החברות השונות. פגיעה במוניטין מכל סיבה עלולה לגרום לנטישת לקוחות אשר תוביל כפועל יוצא לפגיעה ברווחים".

ביחס למיזוג כותבים במידרוג "המיזוג עם הדס ארזים הוביל לגידול בסך הנכסים המנוהלים בחברה ולהערכת החברה צפוי לשפר את תוצאותיה. זאת בנוסף לתשואות טובות ביחס לענף שהציגו קופות הגמל וההשתלמות שנוהלו על ידי הדס ארזים ערב המיזוג, ביחס לענף בשנים האחרונות. גורם זה עשוי לייצר לחברה הזדמנות להגדלת היקף

הנכסים המנוהלים כתוצאה משיפור בתשואות, צמצום נטישות ובהתאם להגדלת הצבירות".

עוד חושפת מידרוג כי " בנוסף, כחלק מתהליך המיזוג, נערך רה-ארגון בשדירה הניהולית של בית ההשקעות ושל החברה, לניצול מרבי של חוזקותים של כל אחד מבתי ההשקעות המאוחדים". אלא שמצד שני נכתב שקיימת אי וודאות מסוימת לגבי תוצאות המיזוג. "עמידה ביעדי המיזוג צפויה לשפר את תוצאותיה של החברה והינם חלק מהגורמים העשויים להוביל לשיפור הדירוג בעתיד".

מגייסים (אילוסטרציה), צילום: אלעד גרשגורן מגייסים (אילוסטרציה) | צילום: אלעד גרשגורן מגייסים (אילוסטרציה), צילום: אלעד גרשגורן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות