אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ריבלין הושבע לנשיא ה-10: "המסר לאויבינו - לא תוכלו לנו" צילום: אי פי איי

ריבלין הושבע לנשיא ה-10: "המסר לאויבינו - לא תוכלו לנו"

בדמעות ובקול חנוק הושבע ראובן ריבלין לתפקיד והחליף את שמעון פרס שכיהן במשכן מאז 2007. לפרס אמר ריבלין: "היית לנו לרועה של תקווה ולמשורר של חזון". הנשיא היוצא: "מנשיא אוהב העם, כעת אני אזרח מאוהב בעם"

24.07.2014, 19:29 | ynet
נשיא חדש למשכן: ראובן (רובי) ריבלין הושבע אחר הצהריים (יום ה') לנשיאה ה-10 של מדינת ישראל במקומו של שמעון פרס בן ה-90 שמסיים קדנציה בת שבע שנים. בקול חנוק וכשהוא דומע הצהיר ריבלין אמונים במליאת הכנסת. חברי הכנסת מהמפלגות הערביות לא הגיעו לישיבה המיוחדת במחאה נגד המבצע ונגד הרג האזרחים בעזה. ynet מעביר שידור חי מטקס ההשבעה.

 

"ביראה ובענווה, אני ניגש בשמכם ובמצוותכם, למלא באמונה את תפקידי כנשיאה העשירי של מדינת ישראל", אמר ריבלין בפתח דבריו. מיד הוא הפנה בנאומו את תשומת הלב למבצע "צוק איתן". "אנו מתכנסים כאן היום כשעינינו נשואות בדאגה אל חיילי צה"ל וכוחות הביטחון הניצבים בשעה זו דרוכים ונכונים להגן על אזרחי ישראל. מכאן, מכנסת ישראל, אנו מאחלים החלמה מהירה לפצועים", אמר ריבלין ופנה למשפחות: "אנחנו יחד איתכן באבל הנורא שפקד אתכן. בבניין ישראל ננוחם כולנו".

 

ראובן ריבלין ורעייתו נחמה במשכן הכנסת, היום, צילום: אלכס קולומויסקי ראובן ריבלין ורעייתו נחמה במשכן הכנסת, היום | צילום: אלכס קולומויסקי ראובן ריבלין ורעייתו נחמה במשכן הכנסת, היום, צילום: אלכס קולומויסקי

 

לאחר מכן שלח ריבלין מסר למי שמעוניין לפגוע בישראל. "אנו מתכנסים כאן היום לא רק על פי חוק אלא במסר ברור לאויבנו: לא יכולתם לנו ולא תוכלו לנו. אנו מצהירים כי אנו נחושים להמשיך ולהגן על סדרי השלטון ועל אופייה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, דמוקרטית ויהודית בדיבור אחד גם בעתות חירום וגם בעת מלחמה בטרור".

ריבלין הוסיף כי "מחבלי החמאס יכולים להתחפר במחילות, לירות מתוך בתי ספר, להשתמש באזרחים כמגן חי, אך הטרור לא יסיג את רגלינו ולא יחליש את רוחנו".

"לידידינו", ביקש ריבלין לומר כי "איננו נלחמים בעם הפלסטיני ואין לנו מלחמה באיסלאם. אנחנו נלחמים בטרור אכזרי ורצחני ששם לו למטרה להשמיד, להרוג ולאבד. רק מיגור הטרור יביא להפסקת ההרג של חפים מפשע בקרב שני הצדדים".

לפרס אמר ריבלין: "לפני שבע שנים עמדת על דוכן זה וסיפרת שלא חלמת להיות נשיא. חלומי כנער, כך אמרת, היה להיות רועה צאן או משורר של כוכבים. חלומך כבוד הנשיא התגשם. אתה היית לנו לרועה של תקווה ולמשורר של חזון. קשרת את גורלך בגורלו של העם הזה ותמיד ביקשת להקדים אותו בצעד. בשמי ובשם העם בישראל אני רוצה להודות לך על חיים שלמים חיי דור ודור שנשאת ועוד תישא בעול העם הזה".

לפני ריבלין נאם הנשיא היוצא שמעון פרס שפתח את דבריו בתודות. "באתי להודות לכם על הזכות שהענקתם לי לשרת המדינה ואת אזרחיה במשך שבע שנים. אין זכות גדולה מזו. תודה לכם".

בהתייחסו למבצע "צוק איתן" אמר פרס: "לא תיארתי לעצמי שגם הפעם, לאחר שספגנו טילים שנועדו לפגוע בחיי אזרחים ולאחר שחשפנו מנהרות רצח מוסתרות, נצטרך שוב להתריע באוזני העולם על סכנת הטירוף הטרוריסטי. חמאס שוב הכניס את מאות אלפי אזרחי עזה לשדה אש ומוות. לימים פינינו אותה מרצוננו וסייענו לה להשתקם. לרוע המזל, השתלטו עליה קנאים טרוריסטים. אין ישראל אויבת של תושבי עזה. ישראל תנצח בזכות צבא ההגנה לישראל. בזכות מפקדיו המצוינים וחייליו המסורים. אין כצה"ל בצבאות. כוחו רב. כליו משוכללים. ערכיו מפורשים. המדינה גאה בצבא שלה. העם אוהב אותו. והארץ סומכת עליו".

בנימין נתניהו וראובן ריבלין במשכן הכנסת, היום, צילום: אי פי איי בנימין נתניהו וראובן ריבלין במשכן הכנסת, היום | צילום: אי פי איי בנימין נתניהו וראובן ריבלין במשכן הכנסת, היום, צילום: אי פי איי

פרס, שתמיד חלם על מזרח תיכון חדש, התייחס בנאומו גם לרצונו לראות שתי מדינות לשני עמים. "בחיפושינו אחרי השלום, אין לזנוח את השיקול הביטחוני. במאמצינו להבטחת ביטחון, אין להחסיר את השיקול המדיני. עָם היודע לנצח במלחמות, יידע גם להביא שלום לבניו. עתיד יוצרים. לא יורשים ולא מנבאים. על מנת להבטיח את עתידה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, ישראל אימצה את הפתרון המושתת על שתי מדינות לשני עמים. מדינה יהודית לישראל. ומדינה ערבית לפלסטינים. פתרון זה מקובל גם על רוב עמי העולם, ועל רוב בעולם הערבי".

לסיום סיכם פרס וביקש להיפרד. "באתי לומר לכם שלום כאזרח, כאדם שחלומו לא פג. אני נפרד מתפקידי כנשיא, אבל לא מחובתי כאזרח. הייתי נשיא שאוהב את עמו ומעתה אני אזרח מאוהב בעמו. לא אוותר על זכותי לשרת את העם ואת המדינה". הנשיא היוצא פנה למחליפו ואמר: "ידידי ראובן, הנשיא הנבחר של מדינת ישראל, הידד לך. לפי המסורת ראובן ושמעון אחים הם, הפעם הסדר הוא הפוך ונישאר אחים. אני מאחל לך שתשרת את העם כדרכך הטובה. כליבך הטוב, כפניך המאירות. יש בך מן המצופה מנשיא. אני בטוח שתצליח בדרכך ותחזק את עתידה של מדינת ישראל".

בעקבות מבצע "צוק איתן" שנמצא ביומו ה-17, החליטו יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין והנשיא הנבחר ריבלין לצמצם באופן משמעותי את אירוע הצהרת האמונים. בעקבות ההחלטה, טקס משמר הכבוד לנשיא הנבחר ברחבת הכנסת במתכונת מצומצמת. לאחריו, כאמור, תתקיים הצהרת האמונים במליאת הכנסת – במלואה וכמתוכנן. החלק השלישי של הטקס בטרקלין שאגאל – שבמסגרתו היה אמור להתקיים גם קוקטייל חגיגי – בוטל.

שר הפנים גדעון סער, שהוביל את הקמפיין לבחירתו של ריבלין לנשיאות, התארח במשדר ואיחל הצלחה לנשיא החדש. "אני נמצא פה בבניין הזה יותר מ-11 שנה ואני חייב להגיד שהשמחה על הבחירה של רובי היום מתערבבת בכאב שכולנו מרגישים בימים הקשה האלה. הקרב על הנשיאות היה אחד מהקרבות הכי מעניינים בארבע הקדנציות שחוויתי בכנסת".

סער הוסיף כי ריבלין היה המועמד המועדף על הציבור לעומת הקולות שיצאו נגד בחירתו. "רובם התאחדו נגד, גם אם לא בגלוי ומתחת לפני השטח, אבל בסופו של דבר נבחר מי שהציבור הרחב רצה שייבחר ותמך בו. אני מאמין ש-99 אחוזים מחברי הליכוד רצו בבחירתו של ריבלין. אני תמכתי בו גם לפני שבע שנים ומבחינתי זו הייתה מחויבות אישית, חברית וערכית שיש לי מישהו שהוא חבר טוב וחבר לדרך. אני בטוח שהוא יהיה נשיא מצוין בשבע השנים הקרובות".

בנובמבר 1988 נבחר ריבלין לראשונה לכנסת מטעם הליכוד. הוא כיהן כיו"ר הוועדה למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול והיה חבר בוועדת החוץ והביטחון. לקראת הבחירות לרשויות המקומיות ב-1989 התמודד ריבלין מול המועמד האלמוני יחסית, אל"מ במיל' שמואל פרסבורגר, לראשות רשימת הליכוד. כיוון שהסניף היה מפוצל וריבלין זוהה אז כאיש מחנהו של דוד לוי, נבחר פרסבורגר להיות מועמד הליכוד לראשות העיר ירושלים, והפסיד בבחירות לטדי קולק.

בפברואר 2003, לאחר ששרון שוב נבחר לראשות הממשלה, מונה ריבלין ליו"ר הכנסת ה-16. הוא הבטיח זמן קצר לפני כניסתו לתפקיד "אהיה יו"ר הכנסת של כ-ו-ל-ם". 104 חברי כנסת תמכו אז בריבלין לתפקיד. הוא עלה לדוכן הנואמים כדי להודות לבוחריו והתקשה להסתיר את הדמעות. דני נוימן, כוכב העבר של בית"ר ירושלים ומי שהיה קפטן הקבוצה, סיכם: "ריבלין יבעט עכשיו את כל הכדורים לשער הנכון. האיש הזה גידל אותי ואת הקבוצה. הוא משלנו". ריבלין אמר בנאומו הראשון כיו"ר: "נבחרנו לשרת. לא נבחרנו לנצח. הבית הזה הוא בית זכוכית. אנו עומדים מדי יום למשפט הציבור".

ב-2007 התמודד ריבלין בפעם הראשונה לתפקיד נשיא המדינה. הוא זכה לתמיכתם של 37 חברי כנסת ופרש לקראת ההצבעה בסיבוב השני, שבה בחרו חברי הכנסת את שמעון פרס לנשיא התשיעי. ב-2009 חזר נתניהו לכיסא ראש הממשלה ואילו ריבלין חזר לכיסא יו"ר הכנסת ה-18, לאחר שזכה בתמיכת 90 חברי כנסת.

בתקופת כהונתו השנייה הוא קיבל החלטות שפגעו בקואליציה, בין היתר שלא לאפשר לסגני שרים להצביע בוועדות הכנסת, או להתנגד ל"חוק מופז". בתחילת כהונתו השנייה נוצר קרע בינו לבין ראש הממשלה נתניהו, אך השניים הגיעו להבנות כמה שבועות לאחר מכן. שנה לאחר מכן שוב היחסים בין ריבלין לנתניהו, שידעו עליות ומורדות, התקררו. ריבלין תקף את ראש הממשלה ואמר: "אצלי, אשתי לא ממנה אנשים".

הסכסוך עלה לריבלין בתפקידו. נתניהו החליט למנות את ח"כ יולי אדלשטיין ליו"ר הכנסת ה-19. ריבלין אמר אז כשנתניהו ביקש לפגוש אותו: "אני טמבל אבל לא חמור". הוא אמר כמה ימים לאחר מכן כי שלושה אנשים לא רצו אותו בתפקיד - נתניהו, ליברמן ו"אדם שלישי שנמצא תמיד במרכז העניינים, אבל נשאר מאחורי הקלעים", במה שנתפס כרמז לשרה נתניהו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות