אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שברו שיא: כך הצליחו ביל והילרי קלינטון לגייס 1.4 מיליארד דולר צילום: בלומברג

שברו שיא: כך הצליחו ביל והילרי קלינטון לגייס 1.4 מיליארד דולר

מסמכים חושפים קבוצה קטנה של תורמים מובילים, שלאורך השנים העבירו לבני הזוג כספים בסכומים של 6 ספרות. סכום זה יסייע להילרי קלינטון באם תחליט להתמודד על נשיאות ארה"ב ב-2016

26.07.2014, 17:01 | שירות כלכליסט
בפוליטיקה האמריקאית יש לא מעט מגייסי כספים מוצלחים, אך כולם מתגמדים אל מול הילרי וביל קלינטון, שהוגדרו על ידי מגזין טיים כ"זוג הראשון של גיוס הכספים". לטענת המגזין, מעטים בלבד בהיסטוריה האמריקה אספו והרוויחו כל כך הרבה כסף לאורך תקופה ארוכה של זמן. לפי תחקיר משותף של "טיים" עם המרכז לפוליטיקה (Center for Responsive Politics), מאז שהופיעו לראשונה בסצנה הפוליטית לפני 32 שנים, בני הזוג הצליחו למשוך לפחות 1.4 מיליארד דולר בתרומות.

קראו עוד בכלכליסט

סכום זה עוזר להדגיש את היתרון העצום שיהיה להילארי קלינטון באם תחליט להתמודד על הנשיאות ב-2016. חלק ניכר מהכסף, שנאסף באמצעות שני קמפיינים לסנאט ושלושה לנשיאות, נאסף בצורת המחאות על סכומים קטנים על ידי רשת נרחבת של תורמים ומגייסים.

תרומות אחרות הגיעו בצורת תרומות של שש ספרות מאנשים עשירים, שנאספו במהלך הכהונות של ביל קלינטון כנשיא ארה"ב. קטגוריה שלישית כוללת כספים שבני הזוג גייסו עבור "עמותת קלינטון", המלכ"ר חובק העולם של השניים, באמצעות הרצאות בתשלום שנשא ביל ובאמצעות הוצאות לא פוליטיות שהיטיבו עם המאמצים של הקלינטונים.

המסמכים חושפים גם קבוצה קטנה של תורמים מובילים, שלאורך השנים העבירו לבני הזוג כספים בשלל דרכים. חלקם יצרו גם קשרים אישיים וחברויות עם ביל והילרי - בעודם מקדמים קמפיינים ציבוריים סביב נושאים כמו קשרי ארה"ב – ישראל וצינור הנפט קייסטון XL.

לאורך השנים, בני הזוג הצליחו אף להתאים עצמם לשינויים בחוקים המפקחים על תרומות פוליטיות. קרייג סמית', חבר ותיק של השניים שעומד כעת מאחורי המאמצים להריץ את הילארי לנשיאות, מעריך שהקמפיין ל-2016 עשוי לעלות 1.7 מיליארד דולר, כולל כספים שיגויסו וישמשו עבורה על ידי קבוצות חיצוניות. פירוש הדבר שהקמפיין שלה יהיה יקר ב-150% מקמפיין הכהונה השנייה של ברק אובמה, עלייה התואמת לנורמות ההיסטוריות.

הקלינטונים, צילום: אי פי אי הקלינטונים | צילום: אי פי אי הקלינטונים, צילום: אי פי אי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות