אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בצל הלחימה בעזה: ביקושים גבוהים בהנפקת האג"ח של תע"א

בצל הלחימה בעזה: ביקושים גבוהים בהנפקת האג"ח של תע"א

החברה קיבלה התחייבויות מוקדמות ממוסדים לרכישת אג"ח ב-450 מיליון שקל עם ביקושים של פי 3.5 לעומת הכמות שהוצעה במכרז

27.07.2014, 13:08 | גיל קליאן
כשבחוץ מנשבות רוחות מלחמה ואי שקט, המשקיעים נוהרים לניירות הערך של החברות הביטחוניות – אפילו בחברות שדיווחו רק לפני שבועות ספורים על קשיים מול משרד הביטחון.

תעשיה אווירית דיווחה היום (א') כי השלימה את השלב המוסדי בגיוס האג"ח שלה, עם ביקושים של קצת יותר מפי 3.5 לעומת הכמות שהוצעה במכרז. מדובר על גיוס אג"חים שיישאו ריבית משתנה, ששיעורה המקסימלי בתשקיף של תעשייה אווירית נקבע על 1.8% מעל ריבית בנק ישראל. המכרז היה בעצם על שיעור הריבית שיישאו אגרות החוב. המשקיעים המוסדיים מצידם היו כל כך להוטים להלוות כסף לתע"א, שהריבית במכרז המוסדי של החברה נקבעה על 0.95% מעל ריבית בנק ישראל. ריבית זו נקבעה גם כריבית מקסימלית במכרז הציבורי.

בסך הכל קיבלה תע"א התחייבויות מוקדמות ממוסדים לרכישת אג"ח בהיקף כספי של 450 מיליון שקל, מתוך גיוס מתוכנן של 525 מיליון שקל. הגיוס קיבל דירוג AA של מעלות.

תוצאות אלה מגיעות למרות שרק לפני שבועיים העריכה תע"א כי תוצאות הרבעון השני יראו קיפאון לעומת הרבעון הראשון, וכי משרד הביטחון מעכב תשלומים לחברה מאז אפריל על רקע הקיצוצים בתקציב הביטחון (עיכובים שחברות ביטחוניות אחרות כמו רפאל ותעש לא הכירו). עיכוב תשלומים זה צפוי להביא לתזרים מזומנים שלילי ברבעון השני, ופגע גם בקופת המזומנים של תעשייה אווירית.

בנוסף, בשבועות האחרונים מתלהטת חזית חדשה בין רשות החברות לבין ועד העובדים הדומיננטי של תע"א בראשות ח"כ חיים כץ, שנמצא כבר 15 שנים בחופשה ללא תשלום מתע"א, לאור היבחרו לכנסת ב-1999. רשות החברות דרשה מהחברות הממשלתיות להגביל את תקופת החל"ת המקסימלי לשנה, מה שיפגע במעמדו של כץ, שכיום נהנה מכפל התפקידים – גם חבר כנסת וגם יו"ר אחד הוועדים הגדולים במשק, של חברה שמעסיקה מעל 16 אלף עובדים.

כנראה שגם המוסדיים הגדולים סבורים כי בעוד המבצע בעזה ממשיך להתנהל, למשרד הביטחון בסוף היום לא תהיה בעיית תקציב ותעשייה אווירית תוכל בקלות לסגור את החוב כלפיה, כשהיא ממשיכה להנות מהמוניטין החיובי של מערכות הנשק הישראליות בעולם.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות