אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רוכשים דירה מקבלן? כך תוודאו שכספכם לא ירד לטימיון צילום: שאטרסטוק

רוכשים דירה מקבלן? כך תוודאו שכספכם לא ירד לטימיון

החוק מאפשר שתי הגנות נפוצות לרוכשים מפני קבלן שנקלע לקשיים כלכליים ומפסיק את הבנייה: ערבות בנקאית והערת אזהרה. מה משמעותן ומי כדאית יותר?

27.07.2014, 14:24 | מאיר גוטרבוים

החוק מאפשר לרוכש דירה מקבלן להגן על כספו מפני קבלן שלא עומד בהתחייבויותיו. שתי הגנות נפוצות הן ערבות בנקאית והערת אזהרה. מה משמעות כל אחת מההגנות ואיזו מהן כדאית יותר?

זוג במעבר דירה (אילוסטרציה), צילום: שאטרסטוק זוג במעבר דירה (אילוסטרציה) | צילום: שאטרסטוק זוג במעבר דירה (אילוסטרציה), צילום: שאטרסטוק

למשרדנו הגיעה קבוצה גדולה של רוכשים שרכשו דירות מקבלן שנקלע לקשיים כלכליים והפסיק את הבנייה. מיד בפתיחת הפגישה נציגי הדיירים סיפרו כי הקבלן לא נתן להם ערבות בנקאית אלא רשם לטובתם "רק" הערת אזהרה ולכן הם חוששים שהשקעתם תרד לטמיון, הנושים של הקבלן יתפסו את הדירות וימכרו אותן על מנת לגבות את חובותיהם. האמנם כך הדבר?

ערבות בנקאית: במקרים רבים לא תמומש

רוכשים רבים מעדיפים דווקא ערבות בנקאית מבלי באמת להבין את משמעותה. הם סבורים כי הערבות שהם מקבלים בעת רכישת הדירה הינה ערבות בנקאית אוטונומית, שמבטיחה כי בכל מצב של סכסוך עם הקבלן הם יוכלו לקבל את כספם בחזרה. אולם בפועל, החוק מעמיד מספר תנאים לא פשוטים באשר למימוש ערבות זו.

החוק קובע שהערבות נועדה רק למקרים מסוימים וקונקרטיים שבעטיים הקבלן לא יוכל להעביר לרוכש את הזכויות בדירה כמוסכם בחוזה: עיקולים על הדירה או המקרקעין עליה היא נבנית, הליכי חדלות פרעון או נסיבות בהן קיימת מניעה מוחלטת למסור את הדירה לרוכש.

הערבות לא כוללת מקרים של איחורים במסירה או ליקויי בנייה ואפילו לא מקרים בהם הדירה שנמסרת שונה מהדירה שהוסכם עליה. כך למשל, אם הקבלן התחייב למכור דירת נופש אך מסר דירה שמיועדת למגורים – בית המשפט לא יאפשר את מימוש הערבות.

על כך יש להוסיף שהדרך עד לקבלת הכסף אורכת זמן רב וכמעט תמיד מחייבת נקיטת הליכים משפטיים מורכבים כנגד הבנק שהנפיק את הערבות. במרבית המקרים, המימוש לא יתאפשר, שכן בדרך כלל הבנק ממנה כונס נכסים שפועל להשלמת הדירות, השליטה על הפרויקט בידיו והאפשרות של הרוכשים להיות מעורבים בתהליך הבנייה או להשפיע על מהלכו נמוכה מאוד.

דירות חדשות (ארכיון), צילום: גלעד קוולרצ דירות חדשות (ארכיון) | צילום: גלעד קוולרצ'יק דירות חדשות (ארכיון), צילום: גלעד קוולרצ

 

הערת אזהרה

החוק מאפשר לקבלן לרשום לטובת רוכשי דירות הערת אזהרה לפי הוראות חוק המקרקעין. במקרה כזה, הקבלן יוכל לגבות כספים רק בהתאם להתקדמות הבנייה בפועל ובהתאם ללוח התשלומים שנקבע בתקנות המכר. בדרך זו הבטיח המחוקק כי ההשקעה של הרוכש תהיה מוגנת. יתרה מזו, להבדיל מערבות בנקאית – אין מגבלות כלשהן על מנגנון הערת האזהרה והזכויות לפיה ניתנות למימוש בכל מקרה בו הקבלן לא עומד בהתחייבויותיו.

בית המשפט העליון קבע לפני שנים רבות כי הערת אזהרה מקנה מעמד "מעין קנייני" לבעליה (ע"א 189/95 בנק אוצר החייל בע"מ נ' אהרונוב). המשמעות הפרקטית של קביעה זו היא כי רוכש, שנרשמה לטובתו הערת אזהרה, מקבל זכות ישירה ובלעדית בדירה שרכש. הוא מוגן מפני נושי הקבלן ומפני עיקולים על זכויות הקבלן או על הדירה. הערת האזהרה מקנה לבעליה מעמד של נושה מובטח ביחס לדירה שרכש (ממש בדומה לבנק שרושם משכנתא).

הערת האזהרה אמנם לא מאפשרת לרוכש לקבל את כספו בחזרה, אבל היא מאפשרת לו לנקוט בהליכים למימוש זכויותיו. הליכים אלה יכולים לכלול את תפיסת הדירה ומכירתה או השלמתה באופן עצמאי. השליטה בהליך המימוש נמצאת בידי הרוכש, ויש לו מעורבות רבה בהליכי השלמת הדירה, הוא יכול לבצע שינויים בדירה או לממש זכויות אחרות שקיימות בפרויקט וכדומה.

כלומר, הערת האזהרה מקנה אף היא הגנה טובה וראויה על רוכשי דירות, ובלבד שמקפידים כי התשלומים לקבלן יועברו בהתאם לקצב התקדמות הבנייה, בהתאם להוראות החוק.

יש לשים לב כי בשני המקרים - מימוש הזכויות לפי הערבות או לפי הערת האזהרה – אין ודאות שכל הנזקים של הרוכש יכוסו בסופו של יום אלא רק כי הכסף שהושקע בדירה לא ירד לטמיון. שתי הדרכים מציעות הגנה מינימלית אך הכרחית על רוכשי דירות.

במקרה של קבוצת הרכישה, פנינו בשם רוכשי הדירות לבית המשפט המחוזי וביקשנו לפרק את החברה ולפעול להשלמת הבנייה בדירות במסגרת הליך הפירוק. בית המשפט נעתר לבקשה ומינה את כותב שורות אלה כמפרק החברה, ובשיתוף עם נציגות הדיירים הושלמה הבנייה בתוך מספר חודשים והדירות נמסרו לרוכשים כשהן גמורות וראויות למגורים.

* עו"ד מאיר גוטרבוים עוסק בתחום הנדל"ן ובמשפט אזרחי-מסחרי.

**המידע המוצג במאמר זה הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

המאמר באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות