אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"זה לא מנומס לדבר עכשיו על הפגיעה בתרבות" צילום: איתן טל

"זה לא מנומס לדבר עכשיו על הפגיעה בתרבות"

דווקא במהלך הקיץ, שאמור להיות תקופת השיא, מוסדות התרבות והאמרגנים נאלצים לבטל הופעות ולספוג הפסדים עקב המצב. לא כולם יקבלו פיצויים

28.07.2014, 09:17 | רעות ברנע

"מוסדות התרבות הם הראשונים להיפגע מהמצב, כי מה שאנחנו מספקים נחשב מותרות. גם ככה מוסדות התרבות חיים על הקצה כיוון שהמדינה לא תומכת בהם מספיק, וכך כל זעזוע בהכנסה העצמית גורם לגירעון שאין דרך להתגבר עליו. אבל זה לא מנומס ולא לעניין לדבר על הפגיעה בתרבות כשיש אנשים בחזית", אומרת ציפי פינס, מנכ"לית ומנהלת אמנותית של תיאטרון בית ליסין, כשהיא נשאלת על הנזקים שגורם מבצע צוק איתן למוסדות התרבות ולאמנים דווקא בקיץ - עונת השיא המסורתית שלהם.

ציפי פינס. "זה נחשב מותרות" , צילום: איתן טל ציפי פינס. "זה נחשב מותרות" | צילום: איתן טל ציפי פינס. "זה נחשב מותרות" , צילום: איתן טל

 

באילו סכומים מדובר?

"עד כה רשם התיאטרון הפסדים של כחצי מיליון שקל, וההערכות הן שנפסיד סכום דומה בהמשך. ההצגות שקיימנו עד כה הועלו מול אולמות חצי מלאים, ולכן אני מבטלת 21 הצגות שתוכננו לשבועות הקרובים בת"א, בנוסף ל־7 הצגות שהיו אמורות לעלות בדרום. עכשיו לך תתאושש מזה. משום שאנחנו בתל אביב אף אחד לא חושב שצריך לפצות אותנו".

בתיאטרון הקאמרי לא ביטלו הצגות עד כה, אך התפוסה היא כ־50%–60% מדי ערב. "אנחנו עושים מאמץ לשמור על השפיות", אומר נעם סמל, מנכ"ל התיאטרון, "אבל מדובר בחודשים הכי חזקים שלנו וכרגע אנחנו עומדים על הפסדים שמוערכים בקרוב למיליון שקל". הנזק המשמעותי, מספר סמל, נגרם בשל ביטולים של הצגות סגורות לחברות, ארגונים וועדי עובדים. "המנהלים ורכזי התרבות לא רוצים לקחת על אחריותם שהאירוע לא יצליח".

נעם סמל. "התפוסה 50%–60%", צילום: עמית שעל נעם סמל. "התפוסה 50%–60%" | צילום: עמית שעל נעם סמל. "התפוסה 50%–60%", צילום: עמית שעל

 

מחכים למקדמות

אחד ממוסדות התרבות בקו האש הוא תיאטרון באר שבע. "מ־8 ביולי פיקוד העורף אוסר התכנסות של יותר מ־300 איש, ולכן נאלצנו לסגור את התיאטרון", אומר סמנכ"ל התיאטרון אורן אהרוני. "24 הצגות בוטלו וכן קייטנות הקיץ, מחנות הנוער וחוגי הילדים. אנחנו מעריכים את הנזק הישיר כרגע בכמיליון שקל".

אתם בין המוסדות שיהיו זכאים לפיצוי. הוא יכסה על ההפסדים?

"אנחנו מצפים ממשרד האוצר שיעביר מהר מקדמות עד לביצוע החישובים של השיפוי הסופי שמגיע לנו. גם כך עלולה להיווצר בעיה תזרימית, כיוון שמדובר בארגון שאינו משופע בכסף ותזרים המזומנים שלו שביר מאוד".

גם במבצעים קודמים נאלץ תיאטרון באר שבע לבטל הצגות, אך הפעם הנזק כבד יותר, אומר אהרוני. "המבצע ארוך יותר, ונאלצנו לבטל יותר ההצגות. בעמוד ענן ביטלנו רק 5–6 הצגות".

ראש פורום מנהלי מוסדות התרבות, איתמר גורביץ', מבין את הביטולים, אך כבר צופה את המשך הנזקים גם לאחר תום צוק איתן: "לאנשים כבד על הלב, אין להם מצב רוח ולא רוצים לצאת לבלות", הוא אומר. "הנפילה מתרחשת בבת אחת, אך ההתאוששות ממנה אטית. עובר זמן עד שחוזרים לשגרה, ורק כשמוסדות התרבות יראו שיש ביקוש הם יחזירו את לוח ההופעות למתכונתו המלאה".

"רוחות" של תיאטרון באר שבע. התיאטרון סגור מ־8 ביולי , צילום: מעין קאופמן "רוחות" של תיאטרון באר שבע. התיאטרון סגור מ־8 ביולי | צילום: מעין קאופמן "רוחות" של תיאטרון באר שבע. התיאטרון סגור מ־8 ביולי , צילום: מעין קאופמן

"אני כבר כמעט 40 שנה בתחום, ולא זוכרת פגיעה קשה כל כך", מוסיפה המפיקה והאמרגנית ציפי מייזלר. "אולי רק בזמן מלחמת המפרץ, ואז ידענו להכין את עצמנו לעניין, כי היו דיבורים על מלחמה כמעט חודשיים לפני שהיא החלה. הפעם זה בא במפתיע".

גם תעשיית המוזיקה סופגת את שלה. המפיק כרמי וורטמן, שעומד מאחורי שני מופעי מוזיקה בינלאומיים שבוטלו - ההופעה של להקת "אמריקה" ופסטיבל וודסטוק הירושלמי - מעריך את ההפסדים במאות אלפי שקלים. "הביזנס שלנו הוא בקיץ", הוא אומר, "וזה אמור היה להיות הקיץ המבטיח ביותר בהיסטוריה של ישראל מבחינת הופעות מחו"ל. לצערי אין ספק שהמבצע ישפיע גם על הופעות שתוכננו לקיץ 2015".

יש ביטוח נגד ביטול הופעות?

"חברות ביטוח בארץ לא עוסקות בכך. יש אפשרות לבטח נגד ביטולי הופעות בלוידס אוף לונדון, אך זה עולה מאות אלפי שקלים. אני מפרנס עוד הרבה אנשים, והתעשייה הזאת מלאה בנפגעי משנה - חברות הגברה, תאורה, טכנאים".

מופיעים בחינם בדרום

אורית פוגל, מנהלת תזמורת סימפונט רעננה, טוענת כי הנגנים חרדים למקור הפרנסה שלהם. "מעבר לנזק הכלכלי שעומד כרגע על כ־250 אלף שקל, הקיץ הוא ההזדמנות שלנו להופיע ברחבי הארץ וזה משהו שאי אפשר יהיה להחזיר".

אפילו תחום מופעי הילדים ספג מכה, ודווקא בחופש הגדול. איתי ברלינר, מפיק הצגות ומחזות זמר לילדים, שפרויקטים שהיה אמור להפיק הקיץ בוטלו ואת הפסדיו הוא מעריך כרגע בכחצי מיליון שקל, טוען כי הנזק כבד הפעם יותר מבעבר. "עמוד ענן היה לפני חנוכה, כך שההצגות לא נפגעו. הפעם, מרגע שהפסיקו לקנות כרטיסים, פתחנו חלק מהמופעים בחינם לתושבי הדרום. האולם, השחקנים וההגברה עולים לנו, אבל אין מההצגות האלה הכנסות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות