אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
את/ה מבוגר/ת מדי בשביל זה!

את/ה מבוגר/ת מדי בשביל זה!

סקר חדש שנערך בבריטניה הצית מחדש את השאלה הבוערת: עד איזה גיל מותר לעשות מה, ומתי בדיוק האסתטי הופך לפתטי

29.07.2014, 09:27 | תמרה וולמן

גיבורות הסדרה "סקס והעיר הגדולה" אולי הוכיחו שאפשר ללבוש ולעשות הכל בכל גיל, אך האם השנים בכל זאת מכתיבות תאריך תפוגה להתנהגויות ולאופנות מסוימות? שאלת הגיל והתרגיל הזאת התפתחה לאחרונה לפולמוס סוער בין כותבים, מגיבים ומטקבקים בעקבות כמה פרסומים שעסקו בשאלות של "עד איזה גיל ראוי", "באיזה גיל הכי" ו"ממתי מומלץ להימנע" מטרנדים והתנהגויות שונות.

בנות "סקס והעיר הגדולה". הוכיחו שאפשר ללבוש הכל ולעשות הכל בכל גיל בנות "סקס והעיר הגדולה". הוכיחו שאפשר ללבוש הכל ולעשות הכל בכל גיל בנות "סקס והעיר הגדולה". הוכיחו שאפשר ללבוש הכל ולעשות הכל בכל גיל

חברת Forza הבריטית, יצרנית תוספי תזונה ותכשירי הרזיה, ניפקה החודש כותרת שהיתה בבחינת הוספת פך שמן גדול מאוד למדורה. החברה ערכה סקר בקרב 500 נשים ו־500 גברים בריטים, בני 18 עד 70, שהתבקשו לציין עד איזה גיל נחשבות התנהגויות ואופנות מסוימות לנאותות, או במילים אחרות - באיזה גיל הן הופכות לפתטיות ומגוחכות.

לפי תוצאות הסקר של Forza, נראה שבעשור הרביעי לחיים רוב הדברים כבר לא ראויים. עם הגיעכם לגיל 30 תם זמנם של חצאית המיני וחולצות הבטן לנשים, של בגד ים ספידו וקוקו לגברים, ושל פירסינג, ברכת "כִּיף", והקלדת קיצורים ואימוג'ים בהודעות טקסט לשני המינים. מגיל 40 הופכים, בין היתר, גם הדברים הבאים למבישים: קעקועים, צפייה בתוכניות ריאליטי, בילוי במועדונים ועקבים גבוהים מאוד.

לחצו לצפייה
גלריית כלכליסט: עד איזה גיל מותר לעשות מה (23 תמונות)

ההתנהגות שאורך חייה הוא הקצר ביותר היא נשיקות בפומבי, וממנה יש לחדול, לדעת הנסקרים, כבר בגיל 24. אחרי גיל 40 הם "מתירים" לבני האדם רק שני דברים: בילוי בפסטיבלים (עד גיל 41) והופעה בביקיני (עד גיל 48).

Forza רגילה לקבל לא מעט סיקור בעיתוני הממלכה בגין הכותרות הפרובוקטיביות שהיא מספקת ("ארוחת חג המולד תשמין אתכם", "32 הוא הגיל האופטימלי לנשים לרדת במשקל", "ארוחת בוקר ב־7:11 מסייעת להפחתת משקל", "הנישואים משמינים" - קביעות שונות שתמיד מבוססות על סקר או מחקר שהחברה ערכה), אולם במקרה הזה היא לא היתה הראשונה ולא האחרונה להצטרף לדיון.

עוד ב־2011 פרסמה Diet Chef, חברה בריטית המספקת ארוחות דיאטתיות מוכנות, תוצאות סקר שערכה בקרב 2,000 נשים ועסק באופנה, סטייל וגיל. אחת התוצאות המטרידות היא כי 44% מהנסקרות מתחבטות באופן קבוע בשאלה אם הן מבוגרות מכדי ללבוש פריטים מסוימים. בפאנל ששודר בתוכנית הטלוויזיה האמריקאית "Today" לאחר פרסום הסקר היטיבה לנסח לסלי ג'יין סימור, עורכת מגזין הנשים "More", את דעתה עליו, כשאמרה שהוא "נערך בידי הטליבאן של האופנה".

 

אין ספק שסקרים המתבצעים מטעמן של חברות המתפרנסות מהמרדף אחר גזרה חטובה ואחר נעורי נצח מספקים כותרות אטרקטיביות יותר מאשר אבחנות מעמיקות, אולי מתוך כוונה שקריאת התוצאות המדכדכות תשגר את הקורא לגאולה המובטחת על מדפי הכדורים והאבקות. אך יש גם גורמים בלתי תלויים שעוסקים בנושא.

 

הכי נחשקת בגיל 42

החודש, למשל, הצטרף לרולטת הגילים "Daily News" הניו־יורקי, שפרסם תוצאות סקר שערך בקרב 1,000 ניו־יורקרים שהתבקשו לציין את הגיל המרבי לדעתם ל־25 פעילויות שונות, כגון צפייה בהופעה של מיילי סיירוס (33) או לקטר על ההורים (49). הבשורה הטובה היא שמהסקר הזה עולה גישה ליברלית יחסית של תושבי העיר, אך בעוד שסטוצים וצילומי סלפי מותרים עד גיל 45 (או עד הרגע שבו זקוקים לעזרה בהפעלת הסמארטפון), כשזה מגיע לענייני גוף הרי שלדעתם עד גיל 64 אסור לשחרר מעצורים ולאבד שליטה על המשקל.

בכתבה שהתפרסמה בשנה שעברה במגזין "Details" ועסקה בגברים, בגיל ובסטייל, נאמר כי הניסיון לאמץ טרנדים בגיל שאינו ראוי להם דומה לאפקט שמתקבל מעודף ניתוחים פלסטיים: "לא זו בלבד שאתה נראה איתם מבוגר יותר, אלא אתה נראה ככזה שמפחד להיראות מבוגר יותר".

הוכחה נוספת לרגישותו ולנפיצותו של הנושא מגיעה מכיוון המגזין הנחשב "אסקווייר", שהכתיר החודש את 42 לגיל שבו נשים הן הכי נחשקות ומפתות. ההכרזה הגיעה בטור של העיתונאי הוותיק טום ג'ונוד, שעורר מהומה לא קטנה, והסיבה ברורה. "בואו נודה בכך", הוא כתב, "בעבר היה משהו טרגי אפילו בבנות 42 היפות ביותר. כשמחצית חייה עוד לפניה, היא נידונה להיות בסיומו של משהו, כלומר, של כל מה שהחברה העריכה בה. אם היא נותרה סקסית, היא סומנה כטורפת או נואשת; אם היא נותרה יפה, מה שנתן ליופי זה את כוחו הוא העובדה שהוא דועך; ואם היא נותרה לבד - שאלוהים יעזור לה".

הטור של ג'ונוד ספג מטחי ביקורת, ורבים האשימו אותו בסקסיזם, אבל עולה השאלה אם הסיבה לניסיון למתוח את הנעורים על סממניהם היא תוחלת החיים שממשיכה לעלות, או שזו התרבות המערבית. זו האחרונה סוגדת למראה ולנעורים יותר מאשר לכל הישג אחר, ומהללת את כל מי ואת כל מה שנלחם עד חורמה בקמטים, בכתמים ובכוח הכבידה.

 

הכוח בידיכם

תשובה לא רעה לשאלה זו ניתנה בטור של אלכסנדרה מאקון שהתפרסם בשבוע שעבר באתר "ווג", "מה הגיל הגבולי למכנסי ג'ינס גבוליים". לדברי מאקון, כאשר מישהו צריך לשאול את עצמו אם הוא מבוגר מכדי ללבוש פריט מסוים, כנראה שהוא אכן מבוגר מדי בשבילו. "אבל", היא מסכמת, "אם אתם יכולים ללבוש מכנסי ג'ינס גזורים וקצרצרים בתחכום ובביטחון, אז הכוח בידיכם - לא משנה מה גילכם".

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות