אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ספרד: גוגל תידרש לשלם על כל קישור לאתר חדשות שתציג צילום מסך: news.google.com

ספרד: גוגל תידרש לשלם על כל קישור לאתר חדשות שתציג

מו"לים במדינה טוענים מזה זמן רב שענקית האינטרנט מציגה בשירות גוגל News קישורים לכתבות שפרסמו. חוק חדש שנמצא בשלבי אישור מתקדמים יאפשר להטיל קנס על החברה, בגין שימוש לא הוגן בתוכן

29.07.2014, 15:52 | שירות כלכליסט
הקונגרס הספרדי אישר הטלת מס על אתרים שיציגו קישורים לכתבות שפורסמו על ידי חברי איגוד העיתונים של המדינה. החוק מכונה "מס גוגל", משום שהוא משפיע בעיקר על גוגל News, אגרגטור החדשות של ענקית האינטרנט.

קראו עוד בכלכליסט

החוק שמאפשר את הטלת המס הוגש בעקבות חקיקה דומה שבוצעה בגרמניה. במקרה ההוא, הסירה גוגל את כל האתרים שהוצגו בשירות News ולא ויתרו רשמית על זכותם לפיצוי כדי להימנע מקניסה.

השימוש בלינקים נמשך מזה שנים רבות. גרסה של גוגל News מ-2010, צילום מסך: news.google.com השימוש בלינקים נמשך מזה שנים רבות. גרסה של גוגל News מ-2010 | צילום מסך: news.google.com השימוש בלינקים נמשך מזה שנים רבות. גרסה של גוגל News מ-2010, צילום מסך: news.google.com

במקרה של ספרד, החוק כותב כי הזכות של העורכים להטיל מס על כל אתר שמפרסם קישור למאמרים שלו היא "זכות שאין להעביר אותה". כלומר, המו"לים אינם יכולים לחתום על ויתור, וגוגל לא תוכל להשתמש בשיטה שעבדה בגרמניה.

החוק אושר על ידי הקונגרס הספרדי והוא עוד זקוק לאישור הסנאט. ההצבעה בנושא תתקיים בספטמבר. המו"לים בספרד מתלוננים מזה זמן מה על שגוגל מנצלת את התוכן שבבעלותם. גוגל אמנם לא מרוויחה מפרסומות בגוגל ניוז, אך ענקית החיפוש עדיין נחשבת מתחרה לתעשיות מקומיות ולפיכך יש להתייחס אליה במשנה זהירות.

בשלב זה עדיין לא ברור מה יהיה גובה התשלום שגוגל ואתרים אחרים יצטרכו לשלם עבור כל לינק, אילו מו"לים באיגוד העיתונים הספרדי ירוויחו מהחוק או כיצד יאכפו אותו. לפי ההערכות בתעשייה, אם החוק אכן יאושר רשמית, גוגל תבטל את המהדורה הספרדית של גוגל ניוז.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות